All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Meni uvijek interesantno gledati koliko spura na asfaltu ima, koliko su puta ponovili snimak :)
    Heh 10 setova guma za 5 minuta videa :)

    [​IMG]
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Prije 10 mjeseci sam zamijenio akumulator jer je bio slab. Jutros prije paljenja promijenih brisac i strcnem par puta tecnost na sajbu da vidim kako brise, ono jedva baci mlaz. Kad sam upalio auto (a osjetio sam da ne pali kao ljetos na pola kljuca) onda strca normalno. Je li ovo normalno ili znak nekog drugog problema? Ne bi trebalo biti do akumulatora?
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Koji si akumulator stavio?
    Mozes provjeriti stanje akumulatora u radnjama koje ih prodaju...
    A kada ugasis auto, je li ponovo slab mlaz? :D
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Uvijek ce postojati neka razlika izmedju upaljenog i ugasenog auta jer kad je ugasen napon akumulatora je 12.6v u najboljem slucaju a moze bit i 11.5v ako stalno vozis kratke relacije pa u ovo hladnije vrijeme sa svijetlima,grijanjem,grijacem zadnje sajbe pa i nerijetko brisacima akumulator se slabo dopuni. A opet kad je auto upaljeno napon je 14v i zato se osjeti razlika. Svakako preporucujem da svako ko vozi kratke relacije povremeno dopuni akumulator na eksternom punjacu 10ak sati.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Topla, Ca-Ca akumulator od 45Ah. To moram probat sta bude nakon sto ugasim.
    Da, vozim uglavnom kratke relacije, oko 3.5km u jednom smjeru. To je onda ta razlika u naponu, kad radi da je 14V, a ugasen 12.6V ili nize.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Znas i sam da je to los akumulator(topla). Dodaj na to kratke relacije i godinu dana koristenja mu je dovoljno da oslabi.
    Stvarno ti je prekratka relacija ako npr. tako vozis 15 dana.
    Sto se tice napona, on nije toliko vazan, koliko dostupna 'amperaza'. Napon bez opterecenja vrlo lako moze biti preko 13V a da akku ne valja.
    Evo jedan video na temu gdje su ukratko objasnjene neke stvari:

    https://www.youtube.com/watch?v=Oi8sUE9XCgA

    Mozes poceti gledati od 3:50...
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ovaj akumulator od 13.16v je frisko sa punjaca ili duge voznje. Nema sanse da bi taj u jutro ili poslije duzeg stojanja imao tih 13 i kusur volti. Kako sam i prije rekao 12.6v je napon baterije koja je odstajala pa makar i samo preko noci u najboljem slucaju.

    Mada i taj prvi od 13.16v koji kao ne valja pali auto bez problema. Samo je izgubio nesto kapaciteta uslijed starosti i kod duzeg stojanja bi izdao.

    A TopLa uopste nije los akumulator sta vise najbolji je u ovoj klasi zamjenskih akumulatora nize klase. Nije kao Bosch Silver ili Varta al je odlican. Znam ih vec 20 godina i traju u ispravnim autima po 5 i vise godina. Izolatori u celijama izmedju plus i minus ploca nisu samo plasticne ploce kao u ostalih nego se plus ploca koja se inace raspada i talozi na dnu stavlja u kesice tako da se talog zadrzava u njima i ne pada na dno i ne pravi spoj izmedju plus i minus ploca tako da nema samopraznjenja akumulatora kod duzeg stojanja nego samo vremenom gubi kapacitet.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa svejedno je, poenta je da ne odredjuje samo napon stanje akumulatora.
    Ja imam suprotno iskustvo, godinu i nesto trajao i gotov, nakon njega varta evo treca godina.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sutra idem za Zagreb, ima da se napuni. :D

    Sta je inace bolje za akumulator, vozit kratke relacije (3-3.5km) ili ne vozit nikako?
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Bas ti je pitanje na mjestu :smt003
    Sve zavisi koliko to nikako traje i koliko ti trosi alarm i sl.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Drugim rijecima, koliko treba voznje da se nadomjesti ono sto se izvuce akumulatora prilikom paljenja? :)
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako mislis na voznju po gradu tu gotovo da i nema punjenja.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa imas onu opciju sto je dino naveo, da ga svako nekoliko punis preko noci ili da nakon recimo 4-5 dana takvog koristenja odvozis 20-30min (pod gasom, ne u leru :smt003 )...
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nemam mogucnost da dopunim.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jbg pa nabavi si mogucnost,imas po marketima punjaca akumulatora i po 50-70km. Kako stvari stoje slabo da ces se preseliti il mjenjati posao znaci da tvojoj bateriji nece biti bolje u skorije vrijeme. Za te male akumulatore i ne treba jaci od 3-5A
    Idealno punjenje je sa strujom od jedne desetine kapaciteta. Znaci 45Ah punis sa 4.5A deset sati
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kod mene je aku na oko 14V i kada okrenem kljuc da upalim auto pada do nekih 12,5V.

    Vremenom tako aku radi do 10-11, dok na 9,5-10V akumulator ne valja.

    Kupio sam LUX multimetar za cca 10 KM u FIS-u, pogledaj ima li kupiti u nekim "sve i svasta-kinezi" radnjama ;
    http://image2.cccme.org.cn/i_supply/201 ... 329830.jpg

    Ovu spravicu ima svaki kvazi-modo elektronicar, mora da imas nekog druga ko ima slican hobi ... da izmjeris prije putovanja.

    Plus + na + plus, - na - izmjeri na hladno auto, a potom okreni kljuc da upalis auto i vidis koliko pada.

    Drugo, kakav ti je regler na alternatoru?
    ispitaj multimetrom koliko brzo dopuni akumulator nakon paljenja ?
    (ne treba nista voznje da se dopuni akumulator, jako brzo se dopuni).
     
  17. bhd

    bhd Veteran foruma

    Jel s eiko jutros vozio sa-tz :)
    kakve su cijene goriva 95ca na petrol i ostalim pumpama, tz i opcenito TK ?

    U sarajevu je trenutno 2.26 na vecini pumpi i dizel i 95 (negdje i 2.21, 2.16, 2.11 d)
     
  18. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Gazprom kod Vize na stupu, 2.01 diesel.
     
  19. Looney

    Looney Komšija

    Koja ljepota pun rezervoar za 90 KM :mrgreen:
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kolipacni je to rezervoar :) 45l :) meni je jos uvijek shega ovaj sa 55l jer je prosli benzinac imao 65l :) kad krene da sipa nikad stati :)