AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. black

    black Komšija

    Ja sam platio ovaj Xeon 380 KM prije 2 godine. Ima pola performansi od R7 1700 tako da jos nije zastario. Sumnjam i ja da cu sta mjenjati, prije da cu uloziti love u tise hladenje postojecih komponenti , izludi me buka.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Bitno je da postoji konkurencija, kakva takva... Da performanse konacno budu mainstream a ne rezervisane samo za vise klase. Mada u sustini, opet ti treba skoro 1000 za procesor, sto je previse..Ali da se ne lazemo, intel je miljama daleko.
    Ko malo prati situaciju sa xeonima, zna sta intel moze, ali vidjecemo kakva ce reakcija biti.
     
  3. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: AMD Zen

    Mislis na ono cudo od 1750$ :D Mozes Renault Clia kupiti za te pare haha

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ovi koji planiraju kupiti ZEN,kakvi su vam planovi ?
    hocete li uzeti slabiji model pa ga sami kloknuti ili odmah ici na jace modele pa i njih dodatno klokati ?
    posto vidim da su jaki i defaultno...

    a cijene na piku blentave skroz...ali dobro,ovo su prvi primjerci,slicno kao sa cijenama za nove modele iPhonea...nabiju cijenu pa ko naleti naleti :D

    pravi bum ce biti kada izadju ovi slabiji modeli,jer ipak vecina ne kupuje najjace...mislim da ce serija R5 biti pravi pogodak za trziste,kada se pojavi
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa takve su cijene u EU skoro, na piku nekih 80 km veće pa neće niko prodavati bez zarade. U shopovima će bit i vise.

    Treba sačekati dok se vidi sta kako da nije felericna roba itd pa dok cijena spadne. Mene interesira najviše razlika 1700 sa i bez x razlika u tdp valjda x model ima jači oc potencijal al pitanje je koliko je isplativo. Možda bi najbolje bilo ubosti 1700 sa nekom jeftinijom pločom blago ga ocat to bi moglo biti kad spadne cijena na 450 EUR oboje a imaš performanse u rangu 6800K.

    edit:


    Intel Kaby Lake and Skylake Processors Get Massive Price Cuts By Retailers Prior To AMD Ryzen Launch – Core i7 7700K Up For $299, Core i5 7600K For $199, Core i5 6600K For $179

    http://wccftech.com/intel-amd-price-war ... rocessors/

    OC-an 1800X dere 7700K u single threadu.

    [​IMG]
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Hajde recimo da je ovo sve super, performanse su dobre, cijene konkurentne, samo je pitanje koliko je ostalo "desktop entuzijasta" i koliko često mijenjaju platformu?
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Masa raje je jos uvijek na 2500K/2600K procesorima, nije bilo razloga za upgrade. A sad se nudi 8 core CPU za "upola" cijene, mislim da ce dosta ljudi navaliti, hype se stvorio oko Zena.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Eh kad bi cijene Intela bile kao na ovom wccftech linku od forzamilan to bi bilo super.
     
  9. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: AMD Zen

    Ali realno ovo nije proc za gamere , vise za content creatore. Gamer ce kupiti 4 ili 6 jezgri a ostatak potrositi na bolju grafu. Pitanje je i kolike su zalihe , valjda nece skociti cijene zbog slabo dostupnosti.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: RE: Re: RE: Re: AMD Zen

    Da, ali sada umjesto 4 core 6700K ces kupit 8-core CPU i osigurati se i za igre za narednih par godina.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  12. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Upravo, a pored toga što si osiguran za igre, osiguran si i za dobar cc.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  14. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    lol (kanadski dolar je u pitanju 369.99 CAD = 282.618 USD)

    [​IMG]
     
  15. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  16. Vedo

    Vedo Moderator

  17. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    I trebaju, sve im lopovsko.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Glupa demagogija, uvijek si imao izbor između Intel-a i AMD-a.
    Btw, sva priča oko "rezanja cijena" potiče od jednog retailer-a u Americi (Microcenter), nije ni službeno ni globalno.
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa intel sta god napravi bit ce los potez, ako spuste cijene priznat ce da su derali i ostvarivali ekstra profit i imali monopol. Ako ostave iste cijene popusit ce ga na trzistu, kako god win win za amd. Intel sigurno ima u rezervi adekvatan odgovor ali mislim da se nisu nadali ovako brzom amd cipu i ovaj intelov cip sto izlazi u drugom dijelu ove godine kolko sam upratio bit ce upgrejd standardno kozmeticke prirode u odnosu na trenutnu generaciju, nemam pojma vise koji lake je u pitanju to ne moze popamtiti niko :D ali sad ce biti interesantno hoce li to bas biti lagani upgrejd ili ce napraviti bas neki skok da mogu konkurisati amd. Super radi cijena kako god.

    Novi rekord 1800x 5,2GHz ali uzasna voltaza, znaci nece se moci ocekivati recimo ko na sandy bridgu da svaki 2600K radi na 4.5GHz.

    http://www.pcgamer.com/amd-ryzen-7-1800 ... ng-record/
     
  20. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Ryzen do sada izgleda odlično, međutim neće biti dovoljan da Intel promijeni cijene ili dosadašnju strategiju u skorije vrijeme. Ko je do sada kupovao Intel i dalje će vjerovatno kupovati Intel. A kome je trebao jak procesor već se odavno snašao u vidu polovnih xeona ( engineering sample ) sa 8,10,12 jezgri pa čak i dual socket pločama za iste. Intel će još par godina nastaviti ovako usavršavati ovaj dizajn i vjerovatno će tada opet napraviti nešto revolucionarno kao C2D ili Sandy i opet će svi prigrliti Intel i pisati hvalospjeve o istom. Ako Ryzen povrati AMDu bar 10% udjela na tržištu biće to za njih odlično i vjerovatno će ih izvući iz dugogodišnjeg minusa.