AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni nije uopste bitna ova bitka izmedju AMDa i Intela...meni je bitno to sto ce korisnici dobiti jace procesore za manje para,nego je to do sada bilo
    sadasnje cijene intelovih procesora su cista pljacka...posebno za nas bosnje sa tankim novcanicima

    meni je to najbitnije,omjer ulozenog i dobijenog a ne ko ce odnijeti pobjedu...jer tu bitka traje beskonacno...malo vode jedni,malo drugi :D

    kao sto kolega rece ako AMD ponudi procesor u rangu nekog i5 za 30% manje cijene,logicno je sta ce raja kupovati :D
    edit:
    evo naleti na klix forumu na post,ne znam je li ovo provjereno i gdje je nasao,ali da ga quotam
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    SFF segment ostaje Intel-ov najvjerovatnije. Ja sam svojevremeno htio kupiti ITX ploču za FX procesore al' sam bio primoran preći na Intel zbog nedostatka iste. Ne očekujem da će ni ovaj put biti bolja situacija, a to tržište se višestruko uvećalo u zadnjih nekoliko godina.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  4. Bishop

    Bishop Novi član

    I za Ryzena izlazi SFF - X300 i A300 ploče.

    [​IMG]
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Niko od glavnih proizvođača matičnih ploča neće u dogledno vrijeme imati SFF ploče sa X čipsetom. Micro ATX je "plafon".
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    je li to znaci da primaju mito od Intela i bojkotuju AMD :D :D
     
  7. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  8. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Znaci potvrđeno, AMD is back big time :)
     
  10. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Sad je samo pitanje da li ce imati adekvatan odgovor na intelovu kontru
     
  11. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sumnjam da ce Intel spuštati cijene na nivo AMD-a, nego ce ići na jače procesore sa nešto prilagodjenijom cijenom nego sada.
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kako god,zavrsena je era monopola Intela,barem za ovu godinu :D
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Linus nije fejk ovo je sigurno sad da je ovako jak čip.
    Moguće je da ovo nije ni najjače što AMD može da ponudi jer su napravili čip koji se nosi bare bare sa intelovim i7 jer da mogu i brzi cpu napraviti nema potrebe za tim.
     
  15. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Jedna konfiguracija komplet za za cjenu jednog CPU

    [​IMG]
     
  16. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Vjerovatno smo Intelu plaćali nešto malo tog extra profita svih ovih godina dok je AMD bio slaba konkurencija. Ali, tako je to.
     
  17. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Vala nakon 10 godina caranja Intela , vrijeme je da i AMD nesto napravi na CPU polju, jedva cekam reviews i bas ce mi biti drago ako se sve ovo potvrdi :D
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja se bojim da ne bude kao rx480 pa ispadne jbg 399, ali u mp 430$, znate 65w al kad nista ne radi, vidite turbo ide plus 600mhz ali pocne tha throttluje nakon 5min...
    Volido bih da porestane preseravanje intela konacno vise nego ista, ali amd u zadnje vrijeme previse hajpa stvari.
    Kako 4870 i 5870 nisu bile nahajpane, pustili i poderali, bez puno price.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    @mobsterc jbg marketing je cudo i moraju svoje odraditi i meni nije to problem ako imaju cime to da potkrijepe a ovaj puta cini se nece se ponoviti bulldozer, mantle i sl.

    Svabe (caseking, mindfactory...) su vec izbacile cijene u shopovima 1700 359 eur, 1700x 439, 1800x 559 EUR, jbg pdv uzima svoje.
    Nude i ploce vec, primjer https://www.caseking.de/detail/index/sA ... m/geizhals
    Preorder za 2. mart.

    Vec se moze kupiti noctua mounting kit za am4...

    Kuleri ce imati RGB i mislim da su ti kuleri u boji najvise zabrinuli Intel :D

    Taman krajem godine vjerovatno kontam upgrade cpu mobo ram dok Intel izbaci nove cpu ici ce cijena svima dole jedino sad ram brine uzasno je skup ddr4 jos sad kad ryzen se krene uzimati masovno mogla bi cijena rama ici jos gore pas im mater.


    [​IMG]

    [​IMG]

    EDIT: novi rekord 5.2GHz :D

    http://wccftech.com/amd-ryzen-7-1800x-world-record/