Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Grijač u tacni nema nikakve veze na koliki minus može. Istraži šta je to i bit će ti jasno. Ima razlog što ga jeftini kinezi tuše a skupi Japanci ne.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja nisam istrazivao al moj ga japanac nema. Po meni svakako grijanje na klimu na ispod -15 i nema smisla. Posebno na jednu bez obzira kolika je. Kod mene je Daikin 24ka i odlicno grije nekih 70m2 jer stoji na dobrom mjestu pa moze ubaciti u sve prostorije medjutim kad dobro zazimi vani da bi topli zrak stigao u sve ćoškove vent treba dobro pojacati a to onda vec nije zanimljivo radi buke. Po jedna dobra klima u svaki sobu pa bi i mozda imalo smisla.

    Uglavnom kombinacija grijanja na pelet i na klimu po meni pun pogodak sto se tice komfora i konacne cijene na kraju grejne sezone.

    Prije dvije godine potrosli 6.5t peleta na dva stana i radnju a prosle godine manje od tone i 600-650km struje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Reventon likes this.
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sam prošlu zimu samo na klimu tj u prostoriji od 35 kvadrata bez pregrada, znaci jedna prostorija i bio prezadovoljan. Kao i svake zime naleti period od desetak dana sa velikim minusima i sve super bilo, još stan ekstremno hladan.

    O klimama pojma nemam, zašto kinezi tuše grijač na tacni?

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Može se na klimu grijati i ispod - 15, treba imati odgovarajuću dimenziju uređaja za prostor plus imaju verzije za skandinavske zemlje to jest za velike minuse :)
     
  5. Majesco

    Majesco Aktivista

    Rijede ide u odledavanje i zadrzava nazivni kapacitet duze i kad ode u odledavanje brze zavrsi, dok radi klima grijac pomalo grije i sprijecava nakupljanje leda u dnu.
    To da japanci nemaju grijace nije istina mitsubishi hyper heating serija ima grijace u sebi.
    Ja sam kod prijatelja na mitsubishi HR35 ugradio grijaci kabal on zivi u Krupcu kad padne ispod -8 klima skoro da ne grije puse mlako, kada je ugraden kabal puse vruce stim da mu dodatno trosi 250W
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja bih je ostavio na 18, 19 ili tako nešto.
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    moze se grijat na -20 bez problema
    samo sto kaze dino mora se imat vise uredjaja (PROVJERENIH)
    znači raja nije bitno koja je marka samo trazite da proizvodjac JASNO pokazuje sta nudi na odredjenoj temp.... ili ako nema od proizvodjaca da ima negdje test gdje su ljudi realno testirali...
    jesu japanci bolji ali su i preskupi kinezi su sasvim ok : )

    (i to provjerenih deklarisanih tipa vivax sto je jaran uzeo 12ka 1700KM platio sam proizvodjac deklarise 100% kapaciteta 4.2 na -15c tj ovaj vivax je rebrand midea za nordic trziste)
    a i dobro izolovana kuca sa dobrim prozorima itd.. ja se grijem 4 sezone na klime i još nisam dozivio -20 ali jest bilo u par slucajeva -10 do -15 i vec se tad osjeti potreba da se upali druga klima da nebi ova prva radila na vecim obrtajima :D
    ja imam 2 12ke gree
    čak šta više klime bolje rade na većim minusima tj ređe idu u defrost
    najgore vrijeme je za klimu temp oko 0c tad je velika vlaznost jos ako se potrefi magla defrost svako 60minuta..
    znaci evo u mom slucaju kakav je kapacitet spram temp vanjske
    4kw je nominovani kapacitet (crveno je 12ka a plavo 9ka) (da se zakljucit da su 9ke puno bolje)
    na ove dole cifre nije uzet u obzir defrost (tj manji kapacitet dok se defrostira) i realno nema tog ko moze drzat klimu na TURBO 24/7 hehe
    znači kod mene je neki realni kapacitet 2,5kw (slika 2 uzet u obzir defrost i nije fan na turbo) na -20c (tj 5kw sa 2 klime) ili ako je fan na neke 3 crtice to je onda oko 2.3kw ili 4.6kw sa obje klime
    znači da imam 1 klimu nema šanse da bi se mogao samo na 1 klimu grijat 50m2 ali recimo da imam 1 mali konvektor od 2kw koji bi palio kad je temp ispod -15 moglo bi bez problema :D
    znači zaključak je u svaku sobu kvalitetnu 9ku jer su one tihe i bez problema se moze grijat
    jedini problem kod vecih minusa je sto COP opada tj na -20 je COP oko 2
    tj na -20c trosi 1250w a daje 2500w a na -10c 1400w a daje 3200w (ovo je pravi COP gdje su računali i defrost jer i to troši struju)
    mada to kod nas nije toliko bitno jer je prosječna zimska temp kod nas oko 0c znači vrlo rijetko su veliki minusi a da potraju tipa 7 dana...

    evo npr ova klima šta reći koju poruku poslati 9ka a ima kapacitet oko 3.5kw na -20 hehehe
    GREE AMBER NORDIC 9ka..
    Patentiran Dvostupanjski kompresor Omogućuje grijanje do -30°C i pruža 98% snage grijanja na temperaturi od -20°C.

    [​IMG]
    rezultati
    VTT:n testiraportit | Ilmalämpöpumppuvertailu | Scanoffice



    slika 1
    https://i.imgur.com/x97jDd7.png
    slika 2
    https://i.imgur.com/hn5GaTt.png

    edit: ispravka ona sa pika nije bila nordic verzija AMBER-a
     
    Last edited: Oct 24, 2023
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Kad je bio februar i neki od najhladnijih dana koji su ujedno bili i magloviti sa visokom vlagom ovaj moj Daikin je pokretao odmrzavanje skoro svakih sat vremena. Obrne smjer i to sve odledi za nekih 10-tak minuta, i vrati se u režim grijanja. Unutra se to praktično ne osjeti. S obzirom da inverter u najgorem slučaju troši ~ 1 kW dodavati takav potrošač kao što je grijač mi je malo kontraproduktivno, no dobro :D

    Za te neke velike minuse, mislim da su ove podne jedinice prava stvar: https://www.daikin.eu/en_us/products/product.html/FVXM-A.html
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Da vidiš na gree Lomo eco kad ide u defrost proizvede zvuk kao da "pusti vjetar" nakon što se graha najela ko nije navikao baš trzne kad se desi. Na Fujitsu ništa.
     
    Reventon likes this.
  10. Mujka

    Mujka Komšija

    to jest tačno
    i kod mene nakon defrosta gruhne ali halal joj bilo samo nek grije
    ja redovno lug iznosim :D
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    I kod mene ispuse kada odledi, ali temp u stanu ostane dobra. Sad da to smeta vala nije, bitno da grije :)


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Gree lomo economical
    Gree regular fairy

    Sutra ću kupiti. Koju da uzmem od ove dvije? Mislim da fairy ima taj grijač pa da idem na njega. On je 100km skuplji sto ne igra ulogu .

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  13. dams82

    dams82 Komšija

    Što se tiče klima moj majstor najviše vjeruje u Midea klime, mada eto mene nije uspio nagovoriti, ja sam ipak išao na hisense zbog cijene (i zadovoljan sam naravno). Inače midea proizvodi za mnogo brendova. Gree takođe proizvodi za mnogo brendova, npr Tesla klime proizvodi gree. Sad kome cijena ne igra ulogu ne bi trebao kupiti najjeftiniji model iz ponude. Treba gledati i garanciju, vivax i Tesla imaju neko glupo pravilo da ugradnju i servis svake godine mora uraditi ovlašteni serviser da bi garancija važila, inače ništa od garancije.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    haker
    te ulazne klime bolje uzet što je duža garancija npr hisense ko dams82
     
  15. Majesco

    Majesco Aktivista

    Od ljudi koji rade sa klimama ni jedan nema pozitivno misljenje o Hisense elektronika im crkava u vanjskoj.
    Ako gledas od te dvije idi na Fairy, ona ima istu vanjsku jedinicu kao moj Lomo Regular, samo je razlika u unutrasnjoj dizajn joj je drugi.
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa koliko je kod hisense garancija? Vidim i njih ima dosta po radnjama..

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  17. Majesco

    Majesco Aktivista

    2-3 godine zavisi od modela
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Oke, hvala.
    Ja sam u Konjicu, klime ugrađuju par ljudi i imaju tri radnje sa ovim izborom. Ja bih dao još 200-300km ako je npr bolji izbor, ali ovi kinezi dominiraju jer vjerovatno ljudi samo to kupuju.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  19. Majesco

    Majesco Aktivista

    Koju god da odaberes nemoj im dati da ti stave manje od 3 metra cijevi i obavezno vakumiranje.
    Imao sam svadu sa serviserima iz ElektronEN iz Sarajeva kad su radili kod jednih klimu na silu su htijeli da uvale 1.5 metara cijevi, a naplate puni iznos kao da ugraduju 3, da nisam bio tu uvalili bi 1.5, a upitanju stariji ljudi kod kojih se ugradivalo.
     
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    Haker likes this.