Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jeste naravno kupovna moc u BiH niza ali nije bas da su stvari u apsolutnim ciframa skuplje.
     
  2. dams82

    dams82 Komšija

    Šta ja znam, putovao sam i po Evropi i po susjednim zemljama i cijene hrane nisu nešto mnogo različite, naravno postoje artikli koji jesu, ali ako je npr u njemačkoj maslac 1,5 euro a kod nas 5-6 maraka onda kod nas bude hljeb 1,20 maraka što mislim da u Evropi nema nigdje. I tako na kraju kupovine se svede na isto. Znači plate su rasle zadnjih godina, ali je prvo sve poskupilo tako da će teško kuja zeca stići. Koliko je samo ogrjev poskupio, teško samo za to uštediti preko godine...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Maslac i jeste jedan od rijetkih primjera.
    Pileci file je u AT 30 marki, hljeb da je icemu 5-6KM, ulje dupla cijena, voce i povrce dupla cijena…

    U zadnje tri godine sam barem jednu citavu proveo u Bosni, cirka dva puta vise treba za hranu u AT.
    3 puta vise za rezije i stan, 3 puta porez i osiguranje auta, 4-5 puta vise za usluge (sisanje, mehanicar…).

    Mislim da je veca prednost evrope uredjeniji i ravnopravniji sistem nego neka masivna razlika u efektivnim parama u dzepu.
     
    dams82 likes this.
  4. dams82

    dams82 Komšija

    Potpuno se slažem, gore je manja briga za opstankom, kvalitetnije školstvo, zdravstvo, briga kad ostaneš bez posla, ovdje kod nas se lakše ljudi snalaze i kad nemaju stalno zaposlenje, ima načina da se zaradi i na crno i onda nemaju ni pravu sliku o količini novca koji prođe godišnje kroz džepove. Imam neke komšije godinama niko nije radio u firmi, podigli dva sina, napravili veliku kuću, sad sinovi rade u firmama, njih dvoje i dalje malo bašta, malo krave, ovce, činjenica da ne putuju, žive skromno, ali žive, nisu socijalno ugroženi. Ni na zapadu ljudi ne idu svaki dan u restoran ili barove, ovdje kod nas svaki dan se negdje jede, pije i onda kuka kako se teško živi.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    I ide autom na kaficu sa kafice, ne ruča se kući, jeste da je taj ručak što se mene tiče otpad ali gospoda ne kuha.
    Meni je baka zivila u HR tetka u Belgiji tako da sa tim zemljama mogu povući paralelu. HR je osjetno skuplja, Belgija bože sačuvaj, ako bi tamo živio ovim našim stilom, kafice i izlasci treba dosta hiljada eura.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  6. dams82

    dams82 Komšija

    Hr jeste skuplja, ali nije tako strašno. Recimo imam rođake u Slavoniji, oni su prije dolazili u Orašje u kupovinu, sad nemaju računa. Dalmacija je turizam i tu se nema šta reći, tu su cijene visoke i njima samima. Zagreb kao glavni grad je skup takođe. A ja povremeno kad idem uvijek posjetim lidl ili kaifland, pa uvijek se nađe nešto povoljno. Zadnji put u septembru u lidlu maslac bio 1 euro od 250 grama. Sad ćete reć kako sam se uhvatio maslaca
    To mi je prvo palo na pamet, a bude tako tih nekih artikala, tjestenina isto zna biti jeftinija, mlinci npr

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Može se naći, ali generalno je sve skuplje ako ništa barem za razliku u pdv jer je kod njih veći. Kada tamo živiš, struja, voda, smeće, velika većina hrane, gorivo, nakupi se..

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Razlog jeftinoće mliječnih proizvoda su veliki viškovi i velike subvencije njemačke vlade za taj sektor.
     
    dams82 likes this.
  9. selvin

    selvin Moderator

    Upravo ovo sto kazes. Nije tolika efektivna razlika, koliko je kvalitet u pitanju. Kao što moj drug kaže, ostaneš bez posla i tolike tekuće troskove imas da možeš da postaneš beskucnik za nekoliko mjeseci ako nemas dobre ustedjevine. Ili socijalu ganjat, sreća pa je tamo ima. :D

    Btw. Ovo je trebalo ici u "Odlazak iz BiH" izgleda :D

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Zar nisu za vrijeme novogodišnjih praznika sve teme otključane za offtopic
    K'o HBO u telemachu

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja se sjecam vremena kad se za neposluh islo u Banovice na hladjenje. Dan,dva,pet,deset pa i mjesec.

    Samo to su davno prosla vremena.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  12. dams82

    dams82 Komšija

    Sad pošalješ dvojicu u Banoviće i ovaj treći što je ostao nema s kim vodit raspravu

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ima nas jedno 7 aktivnih ovdje i jos 7 povremeno aktivnih :D
    Pa tacno lakse napraviti viber grupu,nego odrzavati server :D
     
    dams82 likes this.
  14. p4ja

    p4ja Komšija

    dok god ima i jedan insan, odrzavaj, nedaj da padne!
     
    Qler and dams82 like this.
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma ima nas :D
     
  16. ECeh

    ECeh Novi član

    Koliko su inverteri ucinkoviti kod odvlazivanja? Iskustva.
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kod navlazivanja su top. ;)

    Primjetio sam malo vise vlage u kuci od kako se grijem na klimu. Dok su bili radijatori nikad nigdje ni mrve. Sad ima po koja tacka tu i tamo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Isto i kod mene, doduše u dnevnoj ništa ali u sobi u jednom ćošku ispod klime se pojavila pljesan, očistim sad nema ništa. Vidjet ćemo kako će biti

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pravo :) U prizemnoj prostoriji u kojoj je stalno bila vlaga sada vise nema ni mrvice vlage. Sto se toga tice ja sam prezadovoljan.
     
  20. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Inverteri u režimu hlađenja i grijanja uvijek izvlače određeni % vlage iz prostorije.

    Imam problem s visokom vlagom kod sebe, i inverter u režimu grijanja to drži na idealnih 60–62% a prije je higometar često pokazivao i 70%

    U režimu odvlaživanja inverter može spustiti i ispod 60%, ali onda bude hladno. Ne čini mi se efikasan kao Trotec odvlaživač koji također imam.