Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Meni u ovoj prostoriji gdje je bilo bas vlazno punilo onu posudu vani ludjacki prvi mjesec. Kako je odvlazilo sad se posuda skroz sporo puni :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  2. ECeh

    ECeh Novi član

    Namjeravam dodatno uzeti trotec sa HEPA filterom, zbog vlage i zraka, mode Dry na klimi se cini djeluje ali ne toliko ucinkovito koliko bih ja htio.
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo meni dodje ovaj mjesec 100km sa dvije 12-ke nisam ih gasio nikako ovaj mjesec.
    Prošli mjesec jedna radila non stop druga po potrebi došlo 80 tako da sam otprilike i ocekvao ovaj mjesec oko 100km.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kako vam se drze klimama sa ovim zagadjenim zrakom napolju, uspiju li filtrirati ili udje dio smoga u kucu? Evo par dana u Tuzli katastrofa, ne mozes prozora otvoriti. Kolega iz Lukavca kaze magla ujutro ne vidi voziti.
     
  5. DSA

    DSA Aktivista

    Ovaj mjesec i prethodni uopste nisu relevantni. Meni plina doslo 150 KM za cijelu kucu(dva sprata)
     
  6. dams82

    dams82 Komšija

    Kod mene se čita struja oko 10og, ali po ovim pametnim utičnicama ide u prosjeku 10ak kilovat sati jedna klima na 24 sata, znači dvije klime oko 600kwh za mjesec. To je oko 90KM,ja zadovoljan jer to je oko 11 vreća peleta, a s tim se ne bi grijao ni pola mjeseca.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zima jeste nikakva, ali i da je hladnije ne bi to otišlo puno više. Ovaj gree mi grije samo spavaću pa pretpostavljam da radi rasterećeno



    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  8. Majesco

    Majesco Aktivista

    Kod mene komplet struje doslo 159KM 919kw, jedena klima 12 i konvektor koji se pali po sat ipo ujutro i navecer od 2.5kw u jednoj prostoriji koju klima ne moze ugrijati
    Ne ubacuje klima zrak iz vana tako da nema efekta unutra, jedino joj smeta magla odnosno visoka vlaga u zraku i temp od -3 do +2 stepena pa ide u odledavanje skoro svaki sat do sat ipo.
     
    BiceBolje, Haker and Reventon like this.
  9. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Jos se nisu palile klime da griju. Nije bilo potrebe.
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    1942 na Igmanu bilo -40 ovih dana nema gram snijega... Ne mogu oni poskupiti plin :D koliko globalno zagrijavanje moze ublaziti zime....
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jest, jest, pola planete ima polarnu zimu..
    Neki dan kod prijatelja u Sarajevu, pa po mojoj procjeni nema 18 stepeni u stanu, ja se sa dvije klime pet puta bolje grijem.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  13. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Sve zavisi kakav je stan, u kojem je dijelu zgrade i da li je osunčan.

    Burazer plaća do 40km mjesečno centralno, u stanu nikada nije ispod 22c.
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ne vjerujem da neko za mjesec dana plaća 40 KM plima dok svojim očima ne vidim :) Imam rodicu u Sarajevu, stan ako se ne varam ima samo 1 vanjski zid, novogradnja, pa opet dođe velik račun za plin.
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma isto kao neki ljudi sto mi se kunu da plaćaju struju 30-40km a "sve živio" popaljeno non stop

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Rodica na grbavici cini mi se 180 KM placa, jesu li ono toplane tamo
    Meni dosao 359 KM da se grije cijela kuca, termostat na 25C, stavim obicno 3-4 / 7 jacinu na bojleru
    Ovo za manje troskove je mozda moguce, ako ima svaki stan svoje brojilo i termostat da ugasis prema potrebi npr nova otoka nove zgrade. Kolega ima u jednom takvom stanu i invertersku klimu, pa pali, gasi koliko mu treba da se ugrije stan.
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa napisao je centralno, nije rekao plin, mozda je t. pumpa:D
    Ali ako je 40km, to je stan ni 30m2

    Meni za 65m2 oko 100KM plina, vecina strana je juzna strana, direktno na suncu (kad ga ima od magle)
     
    Last edited: Jan 30, 2024
    Reznor likes this.
  18. dams82

    dams82 Komšija

    meni će ovaj mjesec dvije klime potrošiti negdje oko 100-110kM za sprat kuće oko 70Kvadrata bez termoizolacije ,ja zadovoljan... cijelo vrijeme je toplo u stanu što je najvažnije.
     
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    dobar si :D kod mene potrošnja 1100kw (ukupno) tj znaci na grijanje oko 650kw (sa vrlo dobrom termo izolacijom i prozorima)
    (donji sprat oko 20c temp naštimano 17 skupa 19 jeftina) potrošila za 30 dana 240kw (rekorde je bio 14 jan 16kw) stim da je većina na jeftinoj znači MAX MAX-ova donji sprat što grijem = 30KM (iako dole niko ne zivi - grijem radi toga što se puno osjeti kad se dole grije tj ugodnije je na gornjem spratu)
    a gornji sprat je naštimano 23-24c tj u sobi je oko 25c. gornji sprat je oko 50m2 a donji se grije oko 40m2
    ukupan račun 152KM, vjerujem da je ispod 100KM grijanje period 28 dec - 28jan
     
    dams82 likes this.
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jeste zimogrozni. Kod mene po danu 22c po noći stavim 19.
    Baš očekujem račun, vjerujem da ce ovaj mjesec biti 120km s tim da je oko 60km bez klima.
    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.