All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. p4ja

    p4ja Komšija

    a gdje ti zivis?
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Konjic

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Evo mene u Konjicu :) jubilarnih 200k Mercedes zaokružio ovdje :)
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Baš idem kroz grad i ovo čitam, gledam ima li mačke :D

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    Qler likes this.
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Parkirao kad kad se prođe semafor, a prije Kosta, neki parking veliki ima desno. A sjedio gore onaj vidikovac restoran :)
     
    Haker likes this.
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja jos koji dan i 300k a skoro sam ovdje postao sliku 200k. Vrijeme leti a i kilometri.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sam na 166k za jedno pet godina biće 200k :D
    Mada ga uskoro prodam ako uspijem

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    [​IMG]
    Evo je :)
     
    Eldorado and zippoo like this.
  9. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Trebam savjet za akumulator. Bilo je prije nekih diskusija oko brendova, vracao sam se unazad, al dosta je od toga proslo.

    U pitanju je Tiguan 5n, 125kw 2.0 tdi. Trenutno je u njemu Varta akumulator, D59 60ah 12v 540a. Stari je davno mjenjao, nisam siguran da li je fabricki bio istih specifikacija, ali tesko da bi on isao na nesto ispod. Kako gledam na netu, izbacuje mi prijedloge sa razlicitim Ah kapacitetom. U prosjeku 70-74Ah.

    I da, auto nema start-stop sistem.

    Imam opciju da uzmem isti ovaj Vartin akumulator sto je trenutno u njemu, ali kontam ici na malo jaci, s tim da bi za jaci mogao tek sutra ici ili cak prekosutra. Danas cu napuniti akumulator, da li mislite da li bi morao ponovo puniti akumulator sutra ili bi to dovoljno bilo da mi auto opet upali za sljedecih par dana.
     
  10. nivla

    nivla Komšija

    sta ja znam, meni krepo akumulator prve godine kad sam ga kupio, start-stop, bila varta fabricka, stavio bosch silver s5 a080 i eno i sad dere bez problema, auto vani, sve kratke relacije, samo ja cim upalim auto ugasim start-stop
     
    EL NINO CFC and Reznor like this.
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Može paliti sljedećih par dana a i ne mora :D nema pravila.
    Napuni i vozaj auto malo duže, pola sata min.
    Najčešća greška što ljudi ostave u leru 10-15min tako se puni jako sporo, gotovo zanemarivo

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    Reznor, EL NINO CFC and aNaToMiC ! like this.
  12. dams82

    dams82 Komšija

    Malo je to. Pogledaj u katalogu nekom za akumulatore koji ga sljeduje.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ja sam uvijek uzimao najjaci koji moze stati, pri tom sam na proslim autima stavljao topla akumulatore 75Ah 750A cini mi se, ali nekako mi Bosch vise uliva povjerenja :D
    Kolega iz prosle firme imao Tiguana R-line cini mi se 2016 godina s BlueMotion, zezao ga start, ali to je bilo nesto u vezi adblue

    EDIT: Evo neka akcija
    https://olx.ba/artikal/40037033


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    provozacu ja njega danas 1h najmanje. ali bitno mi je da sutra upali jer bih onda uzimao bolji akumulator.

    no, evo uspio sam posuditi neki punjac.



    Ovakav, no buni me sad, neki kazu da obe ove stipaljke ustekam na akumulator, a neko kaze negativ da ide na chasis od auta.

    iskreno nemam pojmare oko ovoga. mada nije komplikovano, al prvi put je prvi put
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Mod mene je 72h iako u ovu astru ide 60 i nesto, varta to je prijašnji vlasnik stavio.
    2017 god sve mi se mota po glavi da kupim novi iako ovaj pali, ali kad znam godište sve kontam baš kad odem negdje izdat će.
    Jel glupo kupiti novi preventivno. Ja ne vozim kratke relacije zato može duže kod mene
    @EL NINO CFC valjda na sesiju da ne varnici. Tako treba po pravilu kada se klemuje mada sam ja uvijek na akumulator kačio


    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 17, 2024
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nije glupo, mada nije ova zima toliko jaka, ne bi trebalo biti problema.
    Mada mozda bolje ispitati voltazu baterije multimetrom



    https://www.carhop.com/news/how-to-test-a-car-battery-with-a-multimeter/amp/

    @EL NINO CFC imam slican, ako ti se akumulator previse brzo napuni znaci da je gotov npr 1-2h. Svejedno bi trebali biti indikatori da li je ispravan. Ja sam izvadio akumulator iz auta i direktno spojio kleme na akumulator, ostavim preko noci da se puni.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 17, 2024
    EL NINO CFC likes this.
  17. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Da, evo puni se. Ide brzo punjenje, kroz 2 minuta se popeo sa 12.2v na 14 evo

    Do koliko se puni?
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo ti chart, kad akumulator nije pod loadom, baterija bi trebala da pokazuje 12.7-12.8V, kad se startuje auto oko 14V-14.8V
    Najbolje je s multimetrom testirati, ako tokom startanja napon opadne ispod 10V na npr 5V to znaci akumulator je prazan, mijenja se hitno.
    Meni se kod tebe nesto to previse brzo napuni, vjerovatno je gotov kao i ovaj moj sto stoji u kuci :D
    Doduse kod mene je "spori" punjac.
    Ostavi ga malo nek se puni, vidi hoce li biti pomaka.

    https://cdn.shopify.com/s/files/1/0551/0912/4272/files/1_2_480x480.jpg?v=1648618458

    EDIT: Evo jos jedan chart
    https://www.batteriesplus.com/4a8250/globalassets/blog/interior-images/info-car-battery-voltage.jpg


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    EL NINO CFC likes this.
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma


    ostavio sam da se auto jos puni.

    reci mi mogu li ja ostaviti ustekane ove kleme u akumulator, naravno istekati iz struje prije toga, i onda upaliti auto pa da vidim onda vidim napon koliki je?
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    Fiamm model sa 3 godine garancije, odličan i pouzdan. Nije džaba tolika garancija. Što se mene tiče druge i ne gledam, samo taj kad ja kupujem.
     
    EL NINO CFC likes this.