Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Cobalt

    Cobalt Aktivista

  2. TopniK

    TopniK Komšija

    Ne možeš ovu tehnologiju upratiti da si Bill Gates.
     
  3. Ace_

    Ace_ Aktivista

    1 kom. na skladistu :D
    glupost ziva, od ovih gigabajt memorije jedva da iskoristava pola
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Ma kakva giga, dva procesora po 512, gledajuci ovo je 512mb karta.
     
  5. Ante

    Ante Aktivista

  6. OmChO

    OmChO Aktivista

    ma lazu nas ba ^^
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    koja je poenta dati ovoliku lovu za graficku kad ces za godinu i kusur dana najvise igrati sve na medium detaljima...
     
  8. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ja ne razumijen ljude koji bi "bacili" tolike pare na graficke kartice ovakvog tipa, kad se za te pare moze kupiti npr. par MB memorije, dobar HDD, solidan 17" LCD, 1 GB USB flash memorije, pakovanje od 50 kom. DVD-R Verbatim 16x,... :mrgreen:

    ova GeForce-ica jeste zvijer, ali mislim da (inace) ne vrijedi davati tolike pare za graficke kartice...
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    Ista poenta kao i za sve drugo, neko ce uzeti 17" crt dok ce neko kupiti 24" lcd. Graficke su najveca egzotika jer se njihova tehnologija i najbrze razvija sa najnovijim apijima. Pogledaj npr DX 10 API, najveca prednost ovog API-ja je tzv metamorfing, fotorealisticnost, HD next gen podrska, shaderi 4.0 i mogucnost prebacivanja renderinga na GPU. Nema tog ko ne bi zelio imati G80 u svojoj mashini da vidi kako ce izgledati prve od DX 10 igara. Nadalje pokusaj igrati neku od igara na wide LCD-u na 1680*1050 rezoluciji sa ukljucenim HD-om, 4AA + 8AF! Moze pricati ko sta hoce ali razlike ima i dobro je vidljiva. Pogledaj trailer za Crysis, oci da ti ispadnu a to je DX9.0c igra, zamisli na sta ce liciti DX 10 igre. Peacemaker i ja naravno prodajemo lijevi bubreg za G80 karticu. Ovde takodjer ulazi i jos jedna stvar a to je isplativost PS3 sto se prica na drugom topiku a moram se nadovezati. Iako ce PS3 biti revolucija nad revolucijama u console gamingu on ce da traje 7 godina. 7 godina. Prije 7 godina sam ima svoj prvi komp a to je bio P3 na 350 MHz, pogledaj zvijeri koju imam sad a ta ce ista zvijer za 7 godina biti na newsu i prodavat cu je za 300 maraka. Gledajuci u buducnost za 7 godina izaci ce i DX11 ili cak DX 12 sa shaderima 5.0. Kako ce to zvati kad je DX 10 fotorealizam. Dolazi vrijeme kad se treba dobro preracunati sta i kako kupovati. Medjutim kako god PS3 je jedna dobra investicija sa dobrom HD plasmom bez obzira jer ta ce stvar da traje 7 godina, izlaze filmovi na HD i blu-ray diskovima pa zamislite kako ce izgledati jedan LOTR ili Star Wars ispoliran u 1080p wide screenu! TV stanice moraju preci na digitalnu transmisiju tako da ce i biti HD programa sa nativnim HD wide formatima. Tako da i bez PS3 ako nista plasma ce se isplatiti uzeti koja kosta od 3500-7000 pa sta reci onda za 7950X2, koji kosta 1400KM. Mogu kupiti 5 takvih kartica za pare za koje bi kupio 46" HD plasmu + PS3, ili da kupujem svake 2 godine po high end mashinu za 3000 KM! Cijena je ista! Sve u svemu sve ima svoje pluseve i minuse samo se treba odluciti sta kome vise odgovara.
     
  10. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    7950 je overkill kartica pogotvo zato sto je to zadnji model G70/G71 generacije. Izlazak nove generacije GPU je previse blizu. Nakon sto izbace zadnji model iz generacije na trziste, Nvidia i ATI postaju nervozni. Rezultat te nervoze ce bitii ubrzani izlazak G80/R600 na triste.

    Skrenuli smo s teme ali barem je interesantno skretanje 8) .

    Svi mi znamo kakve su cijene kvalitetnih komponenti i periferija, svi mi znamo kako brzo im vrijednost opada. Ipak, ko strpljivo pazljivo proucava trziste moze lako da svede izbor na 4-5 kartica donese odluku a nije tesko naci nabolji frame/$/OC limit odnos.
    7800 GT je moj 6 (7) GPU. Navikao sam se davno na snizenja cijene 20% u roku od 3 mjeseca nakon kupovine kartica.

    Sto se tice SLI-a, ja sam bio jako zadovoljan. Fear, SC:CT, sve postavke na max. i rezolucija na 1600x1200. Projektor je 720p tako da je snizenje rezolucije ublazilo smanjenje u performansi prodajom druge kartice.


    Vezano za konzole, uvijek sam se divio programerima a smijao se hardware-u konzola. PS1 je zadnja konzola koju sam imao. Nisam uopste gotivio Sony i M$ jer su bili previse skrti na performansi. Uvijek su na trzistu postojali puno bolji cipovi ali oba proizvodjaca su izbjegavali bolje varijante.
    S obzirom da nove konzole eliminisu nedostatke prethodnih generacija i da se konacno ozbiljan hardware stavlja u konzole, ovo je pravi napad na PC gaming trziste.

    DX10, nove generacije GPU, CPU, DDR4?, sve ce poplaviti triste u isto vrijeme, haos ce biti na tristu ove jeseni.
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Haos, sto kazes! I to u do sad ne vidjenim razmjerama; Preplavla trzista sa novim pristupacnim 19", 20" lcd-ovima, nove generacije kartica, novi API, dolazak conroe procesora, odgovor AMD-a na istog, izlazak G80/R600 cipova, optimizacija fizike igara za Agilia kartice, pristupacnost istih na trzistu, dolazak PS3 na trziste, prodor HD, blue-ray diskova. Dolazak HD, blue-ray playera, ponuda HD plazmi i lcdova, prelazak nasih kablovskih kuca na gigitalnu transmisiju, ne mogu vise da nabrajam ali ne sjecam se odavno da je ovakav udar na trziste bio od svih konkurenata u isto vrijeme. Otprilike pokrilo bi nas za sve cirka 15000 maraka, ccccc to je jednako Audiju A4 1.9 TDI 97 godina. ebo audi :D
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ageia za PC kosta $300 koliko se sjecam (ravno pola cijene PS3), dok su s druge strane Ageia i Havok sastavni dio PS3 dev-kitova (jedina next-gen konzola sa oficijelnom podrskom) tako da svaka igra moze bez problema koristiti doticni engine bez ikakvih posljedica na performanse i bez potrebe za dodatnim hardverom. Da ne govorim da ce proci jos dosta vremena dok se u kompove ne bude stavljao XDR ram na 3.2Ghz. :mrgreen:
     
  13. FearLess

    FearLess Aktivista

  14. ming

    ming Veteran foruma

    FearLess navedi konfiguracije sa ta dva skrinšota :lol:
     
  15. iPlay

    iPlay Komšija

    Ma nije samo grafika drug, vec PC razvaljuje i na ostalim poljima.

    Primjer, vecina nas zna kako su se prije novine stampale, preciznije, priprema radila, i kakvi su prije graficki urednici bili za casopise, knjige itd. Imao si jednu tablu a pored nje slova, i rucno su se postavljala ta slova (kalupi) sa kojim se stampao list, preko noci, ti graficki urednici, koji su fakultet zavrsili ostali su nepismeni. Zasto, nova tehnologija, i inace u svijetu se smatra, sto se tice DTP-a kompjuter jedan od najvecih koraka napravili. Sada se vise nista rucno ne radi, sve ti je sa PCom.

    Druga stvar, prije 50 godina, kako je telefon izgledao?! Kompjutere da ne spominjem. Pogledaj sada sta sve imas u telefonu.

    Malo sam otisao od navedene teme, skoro sam to citao, i jako zanimljiv clanak bio.
     
  16. FearLess

    FearLess Aktivista

    Sad ovdje nepricam o konfiguracijama vec o brzem razvoju grafike na PC-u.

    7 godina u PC svijetu je mnogo i grafika se poboljsha za jedno 9-10 puta. Ja znam da za to moras izdvojiti dobre pare ali o tome nije rijec.

    Dok se za 7 godina na konzoli grafika poboljsa za jedno 2-3 puta.

    PC ce uvijek biti napredniji ali i skuplji zato ko voli nek izvoli.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    prvo, PS2 nije ni postojao kad je AoE2 izasao, tako da nemam pojma odakle ti ta informacija. fulio si dobrih pola godine. i kao sto rece sulu - navedi optimalne konfiguracije tih igara, jer je upravo o tome rijec. meni nije napredak kada moram davati 3000KM svake dvije godine da igram igre kao sto su ih developeri osmislili. to je nazadak...
     
  18. Ace_

    Ace_ Aktivista

    konzola je isto sto i PC, i grafika se za isto godina isto puta poveca kao i na PC-ju, pa PlayStation kad je izisao sve igre su bile 2D na kompu, PS je tad razvalio PC-ja zestoko, ali opet uvijek je bolje imati PC jer kad izidjes iz Obliviona ides malo na net i upalis mjuzu
     
  19. 3125

    3125 Komšija

    Meni nikad nece biti jasno kako neki mogu porediti konzolu i PC.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    isto mozes i sa PS3 ovaj put. ne poredi niko PC i konzolu po funkcionalnosti i sveukupnim mogucnostima vec po isplativosti kad je igranje igara u pitanju, a PC definitivno tu zastranjuje...
     
Thread Status:
Not open for further replies.