All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    NE bi trebala ni ta oktavija da trosi kad kocis motorom,pocelo je to ranije da se koristi.
     
  2. anel007

    anel007 Komšija

    @dino: o tome sam jucer bas pricao s jaranom dok smo se spustali s jahorine ali vidis zaboravio sam odmah, bitno je da mogu pobici kuglu pa bio u brzini ili ne bio :mrgreen:
     
  3. becke

    becke Aktivista

    Ja sam vozio takvu, ali dizela 1.9 i po boardu nije trosila nista kad se koci motorom.
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

    Skoro sva vozila koja imaju elektronsku kontrolu ubrizgavanja prekidaju dotok goriva pri "motoronom kočenju" (Deceleration Fuel Cut-Off).
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Raja, mozel savjet kako koristiti odredjene aditive za ulje i to , il da to uradim kad budem radio mali servis

    skoda fabia 2 2007
    1.4 16v
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma kakvi aditivi. To ce na kraju samo sjebati motor. Ja sam imao fiestu, neko je prije mene sipao ta govna i karike mi unistio... Samo redovno mijenjaj ulje i filtere i miran si. Ti aditivi su generalno smece. Mozda kod ovih dizela nekad uzeti nesto kvalitetno (valvoline ili liqui molly) da one dizne malo propere ali i to jednom-dva puta godisnje. Ti sa benzincem samo redovno servis pici i ne komplikuj :) A ako je propuhao motor (ako ide plavi dim, nece ti pomoci aditivi, nego servis)
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Upravo sam htio napisati da su misljenja podjeljenja i evo upravo imamo primjer. Aditivi nisu namjenjeni da ispravljaju krive drine nego da produze vijek trajanja motora. Ako je motor propuhao nema tog aditiva koji ce ga vratiti u normalu al kad motor koji je valjao prvi put pocne pokazivati slabost ili potrosnju ulja onda sa odgovarajucim aditivom pomognes.

    Uglavnom da bi koristio aditive moras poznavati materiju,ukoliko ne znas sta radis bolje se drzi standardnog ulja i filtera.
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dvotaktol je efikasan aditiv za starije dizele, za podmazivanje pumpe, s obzirom da su ova euro4/euro5 goriva manje masna. Za aute napravljene zadnih 15 godina nema potrebe. Osim toga, ja koristim engine flush kad mijenjam ulje, obicno liqui moly.
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nadje se neki pametnjakovic koji naspe engine flush u novo ulje i onda poslije hiljade dvije km kaze hebote aditivi sjebali mi motor.
     
  11. kvaju

    kvaju Komšija

    Ja sad na svom autu radim mali servis i mjenjat ću ulje, u njemu je neko ina 10w40, sad cu stavljati ford 5w30, posto je u njemu gušće ulje sada, neznam dali je pametno iščim ovo ulje podmazat da lakse iscuri svo, jer sad ide to kao rjedje ulje, par ljudi mi je reklo da samo pustim staro i to je to.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo kvalitetno zagrij motor prije ispustanja i ima da izleti lagano. A mozes i korsiti aditiv kojeg je Dog malprije spomenu engine flush. Naspe se u motor na par minuta prije nego ces ispustiti staro ulje.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Skoro mi pricali o akumulatorima, ja pohvali da nisam mijenjao 3.5 godine nit znam koliko je star i evo nocas me izdao :D Par dana je malo vise verglao i danas bez snage skroz. Uglavnom uzet cu novi, ali imam pitanje jedno vezano za stojanje akumulatora. Otac je mijenjao akumulator prije godinu-dvije, akumulator koji je bio star 2 godine medjutim nije u njemu bio problem vec alnaser. Eh sad koliko tom ispravnom sto je stojao steti to stojanje? Da ga sutra ugradim dok ne kupim novi.
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ako je bio dobro lagerovan ne bi trebalo biti problema. Ja sam najrahatniji sa bosch akumulatorima, zadnji je izdrzao 10 godina i otisao u autu kad je prodan.
     
  15. pac

    pac Komšija

    U skorije vrijeme bi trebao kupiti auto nerazumijem se skoro nikako pa bi mi trebala vasa misljenja. Uglavnom treba mi nesto manje porodicno, sto se ne kvari, malo trosi, pouzdano i obavezno 4. vrata.

    Planirao sam uzeti na kred do 5000KM eventualno ako vrijedi vise dati nije ni to prob.

    Uglavnom malo sam nesto gledao po PIK-u i vizuelno mi se alfa 147 svidja, sad sam cuo dosta razlicitih misljenja pa eto sta vi mislite?
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Za te pare najbolja kupovina jr focus. Dosta kvalitetan, jeftin za odrzavati i pouzdan. Pogotovo 1.6 benzin. Nije veliki potrosac a fino ide.
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nije ti Alfa za prvo auto,trebas tu bit malo znalac i ljubitelj alfe. Ako vec dizes kredit ganjaj auto od 4 milje,otavi hilju u steku jer nema opcije pod kojom novokupljeni polovnjak ne pojede jos 500-1000km dok se dotjera da bude tip top.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    I ja imam belaj sa akumulatorom pa možda neko zna šta je uzrok.
    U Puntu mi je originalni Alfin akumulator. Prije par dana sam mu trebao zamjeniti neke dijelove, tj. stavljen je novi volan, kugla mijenjača, svjetlo u kabini, na starom neko slomio nosače pa lijepio i to je spadalo. I kad sam trebao krenuti servo mi se upali pa ja uradim što moram, upalim-ugasim da "dođe" servo (i to bi trebalo uskoro biti riješeno) i tako 2-3 puta kad ono kapak, izvuče se akumulator. Srećom naiđe komšija ponudi pomoć i na kablove se odmah upali.
    Nakon vožnje do otpada i nazad se upalio bez problema. Sad me interesuje je li on već zreo za zamjene (auto je ležao na placu neko vrijeme) ili može li biti da mu nešto izvlači struju. Naime, uzeo sam Sony radio s USB i spojio mi elektroničar u komšiluku pošto i on ima Punta i čini mi se da je sve spojeno kako treba. Ali me opet interesuje da li to može biti.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Akumulator moras napuniti punjacem da bi dosao sebi,tvoj je ocito pri kraju al punjenje punjace jedno 15ak sati bi ga malo vratilo u zivot.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ali nikad vise nece imati kapacitet kao ranije. Ja sam punio prazan akumulator ali opet cim je malo hladnije vrijeme jedva pali.

    Kupio novi i otad sve 5. Samo pazim da auto ne stoji previse a da bar jednom u dvije sedmice vozim iole duzu relaciju. Plus, kad su debeli minusi akumulator unesem u haustor. :)