All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Upravo :)
    A i u guzva je u gradu gora nego u Sarajevu. Tripoli oko 3M stanovnika bar 2M auta i saobraćajna kultura 0.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @dino73n Sad bi ti poredio benzince dizajnirane prije 20 godina kojima si vadio dusu s necim modernijim i normalnom upotrebom.
    Ima par benzinaca u blizem drustvu, i to karavana, i 7-7,5L je sasvim normalna potrosnja bez ikakvog posebnog pazenja i suzdrzavanja.
    Prije 15-20 godina je bila normala dizel 5-6 a benzin 9-10, sad se priblizilo sasvim na tipa 6,5 vs 7,5 za neki motor cirka 2.0 vs 2.0.

    Oni auto reviewi po youtube-u i sl. naravno nisu reprezentativni ali prosjek na spritmonitoru daje stvarno realne cifre, provjereno na 10+ auta i uvijek je u par deci.
    https://www.spritmonitor.de/de/uebe...power_s=165&power_e=165&gearing=1&powerunit=2

    Ima uvijek par debila koji odskacu dole ili gore ali u prosjeku se to ispegla na vrlo reprezentativnu cifru.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja poredim te jednostavne benzince od kojih ne boli glava s kojim kad predjes 300k ne ideš majstoru. A ovi novi savremeni koji trose te minimalne količine benzina i imaju pumpe viskog prtiska, injektore za direktno ubrizgavanje, pa erg ventile pa plivajuce zamajce pa filtere čestica pa probleme sa nakupljanjem taloga na usisnim ventilima jer se benzin ubrizgava direkt u cilindar a ne preko ventila pa daj jos 4 injektora u usisnu granu da spriječi taj problem itd itd i ako je to pouzdanije od danasnjih dizela i headache free onda sam ja marsovac .

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Benzin je zakon, miran rad, visoki obrtaji i ne cadi na izduvu, za razliku od dizela koji je prvi rodjak traktoru. Na firminim Tiguanu 2.0tdi 2017 god. stradao zamajac na 130k km, a zvuk motora je vec znatno grublji u odnosu kada je bio nov.
    Vozio neki dan Golfa 5 1.6FSI 85kw sa 270k na satu 2004 godiste (vjerovatno vracena kilometraza), vlasnik zadovoljan sa njim, necujan u radu, povuce do 100 bolje od 1.9TDI, prosjecna potrosnja 7l od predgradja Tuzle do centra grada. Trosi on i 10l kad se nabija u obrtaje, ali se moze sasvim normalno voziti do 3k obrtaja po gradu.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Evo vam dvije malo extremnije iz prve ruke, mazda rx8 po gradu od 16 do 18 litara troši, isti vozač, isti način vožnje sa mustang om sad oko 13-14 litara potrošnja :) na otvorenom mustang oko 8l trošio, ja vozio od Vilinusa do Sarajeva. Onaj V6, mislim da je 3,6l, 310KS.

    E sad ako moj ford troši 10l sa 160KS, šta je još 3-4 litra za 310KS :)

    Sent from my Huawei P30
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @Qler rotary nema sta porediti i sa cim, to je sprava za dusu :D

    @dino73n injektori i pumpe koji su visestruko jednostavniji i pouzdaniji od dizelskih, zamajac takodjer trpi manje, kao i lanac.
    Filter cestica nema jos nijedan NA benzinac a i ovi mali turbaci sto ga imaju se zasad cini kao manja glavobolja nego DPF.
    Naravno uvijek ce neko naletiti na mucak i biti baksuz, sve se kvari, ali u nekom prosjeku do 300k 99,9% ce biti puno manje glavobolje.

    @Reventon ugladjeniji rad i brzo dizanje obrtaja vrijede vise goriva, a kamoli ostale prednosti :D
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja imam dizela preko 350k, ne kontam kakav grublji rad, kakav dim, posebno na CR motorima, vozim službene HTP škode, renaultov 1.6 benzin ne vidim uopšte tolike razlike koje ti spominješ. Ove HTP škode bruje 2x više od CR dizela.
    Ja sam se kladio na poslu da u škodi benznicu na leru imaš više decibela nego peugeotu sa CR motoru. Iz laba iznijeli aparat za mjerenje buke, peugeot za 7 decibela tiši od škode unutra, ja znam da to ima veze sa izolacijom, ali ne pije vode ta priča dizel kao traktor, kao što je to nekad bilo. Čak za najtiše auto je proglašen BMW 730d Blue Performance koje je inače dizel vozilo.

    Potrošnja je relativna stvar i zavisi od težine noge najviše, moj pug će uzeti u gradu 8l-10l, na otvorenom 4-5, dok će supruga uzeti manje, ali ja sam vozač koji ne guši auto sa turbinom, volim ga vrtiti tamo gdje je najbolji.
     
    Last edited: Jul 23, 2020
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Svakako je u novih auta tako dobra zvucna izolacija, da se osjecas kao u elektricnom :D
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Evo taleta evo ludila :D
    Daj poredi jabuke sa jabukama. Vozio sam 1.4TDI tri cilindra, traktor je blaga rijec za to govno.
     
    Qler likes this.
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Ludilo dolazi sa svih strana, benzinski ekvivalent tom motoru je 1.2 12v troklipac ,užas od motora...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pa na ta HTP govna sam i mislio, nema postenog benzinca iz VW/Audi grupacije.
    Svakako sam protiv svega s manje od 4 cilindra i 1.8 zapremine.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja samo kažem da se sa CR dizelima ugladio rad da raade kao benznici, jedina razlika koju sam ja primijetio da je dizel malo bučniji na temperaturama ispod -10, bar je tako kod mene.
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ugladio jeste ali isto nece biti nikad, pogotovo povise 3k obrtaja.
    I cuj malo bucniji na -10, vec oko nule postaje razlika puno veca.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    nema ni teorijske sanse da dizel bude uglađen kao benzin, jednostavno princip rada to ne dozvoljava... ja kad upalim astru od starog svaki put se odusevim, ti veze nemas jel auto radi, ikako... i nista mi nije bilo gore kad sam tek presao na dizela, i minus a ja ko benzin samo sjednem i upalim... i onda nastaje "filharmonija uglađenosti" :D zaboravim da sacekam grijace :D umrem svaki put :D
     
    aNaToMiC ! likes this.
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja se prepao kada sam dizela upalio, kontam nešto se pokvarilo kako se streslo. I hajde, zvuk se utiša ali vibracije ostanu.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mozda po decibelima nije ogromna razlika u interijeru sa vec zagrijanim motorom, ali ruzne vibracije ostaju, a o radu na nizim temperaturama i prvih par kilometara da ne pricam.
     
  17. xman

    xman Komšija

    Odustao sam od ovog 508 kod Kobica. Auto ima previse ogrebotina unuta i vani.
    Ne volim ovo kada mi kazu perfekt stanje i ja iz Tuzle bubnem bezveze.
     
    selvin likes this.
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pokusaj izbjeci autokuce i svercere, potrazi auto od vlasnika ko ima auto barem 3-4 godine.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kakav dizel i ugladjenost, cesto se zijanim kako i luksuzni auti nekad zvuce na cesti, kako samo rokcu...

    Znaci BMW serija 7 i slicno.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    https://www.olx.ba/r/38706422/606228

    Evo prodaje moj jaran ovog golfa pa eto ako je kome zanimljiv. Cijena nije fixna ako je za lovu, ako je neka zamjena to je to.

    Isto ako jos neki detalji koga zanimaju na PM me :D

    Sent from my Huawei P30