All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Meni je na F10 majstor putem PCa palio regeneraciju. I fazon je drzati visoke obrtaje, ne mora se voziti brzo (cak u upustvu auta je stajalo na 3000 rpm na 110 km/h; 20 minuta, koliko se sjecam).

    A mozda ti je bolje dat 150KM i rijesiti problem, ako je vec do njega. Vjerujem da bi ovo bolje ocistilo nego regeneracija auta: : https://www.olx.ba/pretraga?trazilica=ciscenje+DPF
     
    Eldorado likes this.
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni kad radi regeneracija potrošnja po BC je 2.8l/h, 1.2 mi je nekako malo...

    Sent from my S21 Ultra using Tapatalk
     
  3. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Jutros na poslu bez trzanja, auto radi normalno nema trzaja.

    Obrtaji u leru na 800 a potrošnja na 0.6l.

    Žao mi što u vožnji nije uradio regeneraciju, kad sam ugasio auto cuo sam rad regeneracije, pa sam ocekivao jutros normalan rad motora.

    Trebali su staviti npr neku napomenu kad krece regeneracija i slicno. Ovako je teže pratiti.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Handrice tebe regeneracije. To sto ti se vec desilo jednom, da si ga przio i pred kucom ti se upalila regeneracija, bice opet. Palice ti se kad najmanje ocekujes.

    Treba dijagnostikom vidjet stanje DPF-a (koliko ima pepela), DPF kad je dobar nece bas toliko cesto palit regeneraciju cak i ako vozis te kratke relacije.

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
    Eldorado likes this.
  5. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    To ti je normalan rad motora u toku regeneracije, neka kolega @dams82 potvrdi? Samo ako se cesto pali ne valja.


    Poslano sa mog Mi Note 10 Lite koristeći Tapatalk
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ne gasi vozilo dok traje regeneracija, topla preporuka.

    Ako se bude desavalo veoma cesto, onda imas problem sa DPF-om.

    Obratji su povecani u leru dok traje regeneracija, to je normalno.
     
    Eldorado likes this.
  7. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Nažalost vec sam 2-3 puta prekinuo regeneraciju jer nisam ni znao da to ima i kad je proces jbg.

    Ne pali se nikakva lampica, mogli su to dodati komotno na board racunar da se mogu orijentisati bolje.

    Vidim kad ugasim auto da se cuje kako radi regeneracija, sad barem znam postupak da su obrtaji 1000 i potrošnja 1.2l.

    Svakako odoh kod majstora ovih dana pa da mi pregleda DPF i veliki servis da uradim.

    Meni se auto trese kad radi regeneraciju, poslje sve uredno.


    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  8. Tyger

    Tyger Aktivista

    Potrošnja nije fiksna samo obrtaju budu oko 1k, kada ti se desi da primjetiš to odvezi još 5-10 min i 99% da će ti to završiti regeneraciju.
    Ja imam neki kineski OBD pa pratim kada mi radi regeneraciju (tj. kada primjetim uštekam da vidim jel radi)
     
    Eldorado likes this.
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Koštat će te taj Passat k'o instagram spoznoruša.
     
    Eldorado likes this.
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    @Eldorado koliko si ga platio, ako nije tajna? :)
     
    Eldorado likes this.
  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Par savjeta kojih se ja drzim, pazim vozila koja uzmem.

    Garazirano vozilo - Ako nemas garaze, kupi ceradu da imas za zimu.

    Zamjeni sve tecnosti u vozilu - Ulje u kocnicama, rashladna tecnost, ulje u motoru i filteri

    Veliki servis - Ako je auto preslo ozbiljnu kilometrazu i staro je 10+ godina, ovo je pod moranje.

    Kvalitetne gume - Poznate proizvodjace samo uzimaj. Izbjegavaj starije od DOT16 pa makar "nova" guma bila. Pogotovo za M+S.

    Akumulator - Obicno prodavaci ubacuju "divlje" akumulatore, one koji ne odgovaraju vozilu. Obavezno provjeri.

    Kocnice - No brainer.

    Aditivi - svake marke vrijedni, vjeruj mi na rijec.

    Dijagnostika vozila, dizalica i provjera prilikom same kupovine.

    Ja znam da se mnogima ovo cino ekstremno i skupo ali, auto staro 10-12 godina treba i "jako" odrzavati ako ne zelis da te glava boli. Bolje je ostaviti sa strane hiljadu-dvije pa uloziti i biti miran. Barem znas da neces imati problema da krenes bilo gdje. Alarm je po meni nesto sto bi trebao ugraditi na vozilo i prije nego ga registrujes, pa makar vozilo bilo i garazirano. Mirnije ces spavati. Ako imas novca za kasko, jos bolje, kod nas svakako raja ne zna da vozi. Sve trkaci na baterije. O parkingu i da ne pricam. Servisna knjiga ne vrijed nista, lahko se falsifikuje sve u istoj. Sverceri svastaju upisuju i tvrde da je radjeno na vozilu. Mnogi su o tome pisali ovdje, a nazalost dosta prijatelja je "osjetilo" to na svom djepu. Gledaj da to budu kvalitetni dijelovi, oni koje je proizvodjac propisao ili nesto bolje ako je dostupno kod nas. Sve navedeno iznad sam uradio i znam da nemam brige, sutra bi se usudio krenuti bilo gdje u EU sa autom. Mnogi ce reci da pretjerujem ali, kupovina polovnog vozila kod nas je jedna velika lutrija. Vecinu ovih stvari uradis jednom u par godina, pa zato ne uraditi odma i rijesiti sve nedoumice. Ako vec uspijes naci dobar primjerak, odrzavaj ga da takav i ostane. Sretno sa autom, ovo je par drugarskih savjeta koja sam ja naucio na tezi nacin kroz godine.
     
    Last edited: Sep 14, 2021
    Eldorado likes this.
  12. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Izašao me 16k bez registracije uvoz.

    Troškova ce biti na svakom autu pogotov polovnom ocekivano, i ja sam svoje staro auto ostavio u lošem stanju nisam ulagao jer sam znao da cu mijenjati.

    Nece niko srediti auto tip top i reci prodajem ga sad.

    kineski OBD ovo me sad malo zanima, koliko vas ovo koristi da provjeri podatke?

    Slažem se za 1000-2000km to obavezno imati u šteku za auto.



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    dmr likes this.
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Od mene ko god je kupio auto usrecio se. Proslog mondea sam prodao a mozda par hiljada prije prodaje zamijenio komplet set zamajac i lamela i sve... auto bilo u tip top stanju. Jer nisam znao kad cu ga prodati, da li za 7 dana ili 7 mjeseci a nisam htio da vozim neispravno auto.. tako je i sa prethodnim bilo. Sve sredio, doveo u tip top stanje, i prodao ga :D meni jaran i danas kuka sto nije od mene uzeo proslog. A za ovog su mi vec nudili kes :D da uzmu.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam kupio auto na kojem je uradjen veliki servis par mjeseci prije prodaje, tako da to uopste nije pravilo


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nije pravilo ako si siguran da je urađen.
    Svakom autu na piku je "urađen"

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Racuni iz interauta, gdje je i odrzavano


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Iz uvoza sa ovim fejk knjižicama. Svaki 200k i veliki rađen prije 20k

    U svakom slučaju nije to velik trošak da se odradi veliki servis i sve tečnosti izmjene.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. nivla

    nivla Komšija

    kupis kineski klon vcdsa na ali expressu, izadje oko 50km, radi odlicno samo nemoj update raditi a tebi bi za tog passata odgovarala svaka verzija unazad 5g sigurno
    mana je sto moras imati laptop sa usb 1.1 ili 2.0 portom
    eventualno delphi klon neki da kupis, ali realno nema opcija kao vcds za vag koncern
    sto se mojih auta tice, cim nesto primjetim ide na popravku, evo prethodni prodao a nije bio ni godinu poslije tog velikog servisa kod mene, sedmicu pred prodaju zamijenio ulje i sve filtere, i akumulator koji je otisao(bio onaj sto je dosao u njemu)
     
    Eldorado likes this.
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovaj racun iz interauta je cini mi se 1200KM, al je jos nekih stvari odradjeno uz veliki i mali servis. Tako da nije mala cifra.
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zavisi od auta do auta i ko radi.
    Za moj auto je 500km bilo u ovlaštenom servisu. Ja zamijenio servo i ulje u kočnicama tako da me to nije došlo 50km i zamjena ulja me dođe oko 90km. Rashladnu tečnost isto nije teško sam a nije ni skupo da neko drugi.
    Za VW je skuplji veliki servis ali trebalo bi se unutar 1000km sve uklopiti.

    Na prvu se čini puno ali sve se ovo radi jednom u pet godina.






    Sent from my SM-G950F using Tapatalk