All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma najbolje ga preventivno skinuti i ocistiti na 200-250k, dok ne bude prekasno.
    Ako se zapece onda je trosak veci puno.

    Da se radi tako ne bi ga 90% vozaca ukidalo.
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Troše li vam vozilice ulje? Ja od kako sam ubacio Hengst filtere umjesto onih onih iz ovlaštenog servisa i Liqui Moly 0W20 umjesto Castrola 0W20/Fuchs Titan GT1 0W20, auto mi ne troši ulje. Ni jednom više nisam dobio poruku na ekranu da dospem ulje - inače jedinu boljku D4 motora, kad koristim Castrol.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Koliko pređeš km? Do filtera ne može biti, a ne mogu da vjerujem i da je do ulja ali eto.

    Ja mjenjam svako 5-7k sad mi je malo potrošilo ali malo mi i curi :D

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja nemam štap za ulje, pa moram vjerovati kompjuteru. Znači kad uradim servis u ovlaštenom na cca 2.000 km obično dobijem prvu poruku dospi 0.5 litara ulja. Dospem, opet vozim 1.500-2.000 km izbaci dospi opet. Za poludjeti. Uvijek nakon servisa kupim dva litra da imam u garaži. Provjeravali su mi senzor ulja, kažu sve u redu.

    Na moj upit što troši ulje, dobijem odgovor to je jednostavno tako.

    Sad na svoju ruku ubacim Hengst filtere i Liqui Molly, kad vidi vraga, još nemam poruke dodaj ulje, kad provjerim nivo ulja na ekranu još zakucan ma maksimum.

    E sad, hajd ga budi pametan.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Koje je to auto? Meni poslije 15k kad javi da dodam kontam sta nije uredu :D
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    To je baš puno, pola litre na tu kilometražu. Ništa nastavi sa Molly i to je to

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne troši vala.. Na 15k radim servis (12k češće jer tad taman godina i prođe) i nikad još nisam dosipao.

    Što se tiče DPF, ako ga sad nije pročistio, nikad neće :) 140km/h na 2500rpm. Od Doboja do Gradiške nije se spustio mm, samo brže ako sam preticao.. Isto to od Gradiške do Zagreba. U povratku sam malo brže vozio, pa je to bilo još više... Kontam ako će se kad spržiti sad će.
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    U mom Mondeu 16' bi bio D2 motor gledano iz Volvo ugla i servisni interval je zamisljen na 30k km i ide Castrol 0w30 ACEA C1 i sipao sam ga 4 puta jer nisam mogao naci nista drugo u to vrijeme. Mjenam na 15k i nije mi nikad trosio ni kap. Koliko naspem toliko ispustim. Medjutim proljetos se otvorila opcija za Ravenol i evo vec drugu zamjenu sam na njemu. Ni njega ne trosi kao ni Castrol al se puno bolje osjecam. Nije Castrol najgore ulje al ja ga ne mogu. Ne vrijedi ni pola svoje cijene. S Ravenolim imam nesto malo manje buke u radu pogotovo kad je hladan motor se primjeti.

    A kroz iskustvo u radu u dosta slucajeva sam nailazio na situacije gdje jednog ulja trosi vise ili manje nego nekog drugog. A samo da dodam I Ravenol i Liqui su rame uz rame top kvalitet njemacka ulja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    aNaToMiC ! likes this.
  9. nivla

    nivla Komšija

    ma manje mu sipali nego sto ide bukvalno na granici i onda kad potrosi, a mora malo potrosit upali se senzor
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Volvo S60, D4, 133 kW, 2014.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ako su manje sipali, gdje nestane litar ulja kojeg dodam nakon dvije poruke na cca 3.500 km vožnje? Ja u životu nisam vidio da neko doda dva litra ulja između dvije izmjene.

    Evo sa Liqui i novim filterima sam prešao oko 3.000 km i dalje je nivo na maksimumu. Da li je Castrol zaista toliko smeće i koliko govnari plaćaju za onu naljepnicu ispod haube ‘Volvo recommends Castrol’.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Dec 19, 2022
  12. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Update vezano za grijanje CC-a.
    Bio kod majstora koji kaze da je to normala, protok toplog zraka da je najtopliji na lijevoj strani pa tek onda ide za centrale otvore i desne strane.

    Iako mi je bzv to sto nije podjednako na svakom otvoru sto mi je logicnije.

    U svakom slucaju eto tjeram auto vec gotov jednu i po godinu i hvala Bogu nemam problema (veliki servis, 2x mala servisa) ne ureklo se.

    Osim što me užasno nervira DPF fioter odnosno regeneracija, dođe mi da ga izbušim i ugasim al opet mogu poceti kontrole neke pa hajd krpi govno.

    Sve u svemu imao sam srecu i kupio auto pred ove belaje sve gdje su cijene u tacku otisle.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja sam imao problema sa grijanjem unutra i morao sam zamijeniti izmjenjivac toplote, zacepio skroz, ovdje po servisima od 900 do 1200e.
     
  14. dams82

    dams82 Komšija

    Kod mene kao i kod Dine ne troši,isti su nam motori. Jednom sam prešao 12,5k ,inače zamjenim na 10k pređenih.
     
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Jesi doživio remap?
    Ja sam juče pročistio dpf, 850km prešao u komadu, od toga oko 650km na autoputu

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Remap se osjeti na magistrali najviše, na preticanjima na 70-80km/h.

    Na onom jednom pravcu na autoputu u RS sam ga digao 210, bez problema je došao dotle, al nisam se ja baš osjećao ugodno :)

    I još imam problem koji imam od kako sam ga kupio, a javlja se baš na velikim brzinama. Kad npr idem 180km/h i ako ubrzava lagano, sve je OK, ali ako naglo poklopim gas, al samo na tim većim brzinama, uskoči mi engine malfunction i OBD mi javlja turbo overboost. Stanem, ugasim, upalim auto i sve normala... Al kažem, to samo tako od 180km/h i gore se dešava
     
    dams82 likes this.
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Slab je to onda ćuner, neki nivo throttle-anja je za ocekivati na 180+ (kad izduvni gasovi postanu prevruci i dodje do koristenja engine protection tabela) ali greske na tabli ne bi smjele nikad iskakati.
     
  18. nivla

    nivla Komšija

    to se meni desavalo kad sam vozio a klasu pa ga stisnem na max obrtaje, engine power error, al bas pri naglom poklapanju gasa, auto nije u mom vlasnistvu vec 6 godina i još se vozi tako da vjerovatno ni tebi nije ništa
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kakva je situacija sa dijelovima kod nas? Jaranu u Minhenu crko alternator na golfu 2017. Nema pite da nabavis dio mora se čekati i to kad dodje.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    @XTRage nije do cunera, to se kako sam napisao i prije desavalo, nista se nije promijenilo. @nivla meni se ne desava na manjim brzinama i tim nekim vecim do 180, to se desava ovo kad bas pretjeram, zato me i ne brine jer ovo je treci put od 2019 godine da sam dosao u taj scenarij...