AMD Phenom 45nm (Deneb)

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Dog_Father, Jul 11, 2008.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    [​IMG]
    [​IMG]
    :smt003 :smt003 :smt003 :smt003 :smt003
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Intel je to brale.. :lol:

    Kad sam ja kupio svoj Q9550 u Okt 2009 kostao je 480KM a AMD sa AM3 socketom takodje preko 400KM tako da nije bila tolika razlika.. :smt006

    Pozz..
     
  3. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

  4. Mujka

    Mujka Komšija

    [​IMG]
    jos je ovo nerealna cijena u hrv za 1000 kuna se moze nac
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    LoL pa naravno da je brzi kada radi na 3.2GHz a Q9550 na 2.8GHz..Brz ali jedva..

    Evo jos jedno poredjenje AMD PII X4 955 vs Q9550 pa procijenite sami koliko je brzi AMD a radi na 400MHz vecem taktu..

    Vec Q9650 3GHz je jednak 955 a radi na 200MHz nizem taktu..LINK tj Intel je brzi u 20 testova od ukupno 31.

    Ja sam samo rekao da je Q9x50 serija brza od PII X4 clock za clock (dakle kada su oba proca na istim taktovima)..

    Samo poledas da moj Q9550 @ 3.9GHz pobjeduje u Cinebenchu R10 X4 955 @ 4.1GHz i sve je jasno..

    Naravno da je AMD bolji izbor danas jer je Intel odavno digao ruke od C2Q serije i izdao dvije genercije procesora poslije..

    Bilo bi glupo od Intela da je snizavao cijene C2Q serije jer time bi direktno ugrozio Ci5 seriju..

    U Okt 2009 cak je i Ci5 750 bio jeftiniji i kostao je 450KM a PII X4 955 je kostao isto toliko..

    A dobra AM3 ploca (znaci 790X ili FX chipset) je kostala preko 300KM a 2x2GB 1600MHz DDR3 RAM je kostao 200KM a ja sam vec posjedovao P5Q Pro plocu i 4GB DDR2 RAM-a tako da je Q9550 bio logican izbor..

    Cak i u prvom mom postu na ovoj temi ja sam cestitao momku na odlicnom izboru tj na PII X4 955 procesoru..

    Pozz..
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    PA nije ovdje rijec samo o tebi. Naravno da je tvoj logican izbor bio taj procesor kad si vec imao plocu i RAM spremne. A to sto pricas clock za clock ne pije vode jer sam poentirao na poredjenje procesora na stock brzinama u odnosu na cijenu koja je aktuelna, a ne "ako ga clocknem na xxxx brzinu dobit cu to i to".
     
  7. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Koga zanima nekakva brojka u benchmarku, dal bila 5000 ili 4800, u pitanju je isplativost kompletne platforme. Sto se tice quad core procesora AMD ponuda je nobrainer, Phenomm II, Athlon X4 nema komkurenciju za te pare i kraj price. Koji god game test uradis na full hd rezoluciji sa FSAA 4x, phenom II 955 nece zaostati ni za najjacim procesorima iz intel serije tipa i7 six core itd. za koje mozes kupitit omanje auto :D Vecina ljudi uzima komponente i drzi ih na defaultu, ne overklokira citava populacija! Ako ja za 330 KM mogu dobiti quad core na 3.2GHz, i generalno jeftiniju platformu onda nema tu sta puno raspravljati.
    Drugi par carapa je trziste za entuzijaste, zaludjenike koji zbog 1s manje u benchmarku se odlucuju za jedno ili za drugo, overklokeri itd. to je samo 1% u kojih i ja spadam i opet sam uzeo AMD :D :D
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nema potrebe ponavljati kada sam to vec rekao..

    Ja se bavim benchom i overklokom i tu clock za clock dolazi do izrazaja tako da je meni to vazno..(3D Mark 06,11,Vantage,SuperPi itd..)

    AMD je jak na tecnom azotu i PII X4 idu kao od sale na 5GHz i vise i odlican je u WPrime..

    Pozz..
     
  9. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    PA idu cak i vise :)

    [​IMG]
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Naravno rekao sam "na 5GHz kao od sale" hahaha..

    Na LN2 su odlicni i imaju otkljucan mnozilac tako da ne ovise o maticnoj i tu su bolji od C2Quad serije cak i od extreme QX9650 i QX9770..

    QX9650 6.36 GHz Validation

    Pozz..
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja ne razumijem otkud sad rasprava i Q9550 i Phenomu X4 955?

    Intel za onoliko koliko kosta jedan 955 (trenutno, koga briga kako je bilo prije godinu ili dvije) nudi nekakav dvojezgreni Core i5 koji eto ima HT pa ga OS vidi kao cetverojezgreni. Pali jedino kod budala. Ali kao takav nudi izvjesne prednosti: ima nizu potrosnju/zagrijavanje, visu overclock marginu i bolje performanse u starijim igrama koje ne koriste vise od dvije jezgre. Phenom 955 je inace u svemu ostalom puno jaci procesor, koji je takmac jednom i5 750. Opet uz napomenu da ga i5 750 dobija u sintetickim benchmarcima igara. Ali i kosta vise, cca 30% vise. To vec zadire u domenu Phenoma X6.

    AMD trenutno (pa cak i uzevsi u obzir najnoviji P67) ima bolje chipsete, sa SB-om koji podrzava 6 SATA3 portova, a istovremeno kostaju manje nego usporedive ploce bazirane na Intelovim chipsetima. Kad se uracuna i razlika u cijeni procesora, jasno je da je AMD bolja kupnja.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ci5 760 (750 se vise ne proizvodi) podere AMD PII X4 955 uzduz i poprijeko i nije nikakav takmac iako AMD radi na 400MHz vise..AMD PII X4 955 vs Ci5 760..

    Ma ja PII X4 je najbolji procesor na svijetu et da ti bude srce na mijestu.. :lol:

    A 2500k je brzi i od 1090T X6 proca a kosta priblizno isto.. AMD X6 1090T vs Intel 2500K..

    EDIT: na Piku nov 2500K kosta 420KM a nov X6 1100T BE (nema 1090T) kosta 500KM a da ne spominjem da je Intel opet brzi..AMD X6 1100T BE vs 2500K

    Pozz..
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dzaba ja bilo sta pisem kad ti das link na Anandtechovu CPU bench usporedbu. :lol: Od onoga sto Intel nudi, 955 je najblizi i5 750 procesoru. Nisam rekao da je brzi, ali gdje ces ga poredit sa dvojezgrenim i5?

    Kad vec spominjes 2500K, dzaba ti kad nemas maticnih za njega. CPU bez maticne. :lol:
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Buraz kasnis jer vec je izasla B3 revizija maticnih i vec su dostupne su na newegg-u (naravno rasprodata zaliha vec) a doci ce i kod nas uskoro..

    Ima da AMD podjabi X6 procesore sto nije uopste lose za kupce.. :wink:

    Nisam ja Ci3 ni spomenuo niti se mogu porediti.. :smt005

    Pozz..
     
  15. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Znam da je rezultat manji, nego morao bih ponova instalirat sistem na 64 bitni a to mi se baš sad i ne radi jer nemam vremena sad. A što se tiče overkloka ovaj moj primjerak se potrefio jako dobar da imam malo bolji cooler moga bi i na tih 4,4 ili eventualno 4,5 GHz ali i ovako sam jako zadovoljan.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Odvrtio sam ja 32bit Cinebench:

    Q9550 @ 3.9GHz score= 14720

    [​IMG]

    Pozz..
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Wow, ima na neweggu? :lol: Inace, ako nisi znao, na trzistu sad postoji manjak B3 ploca, tako da nece bas tako brzo doc kao sto mislis. Samo skontaj da su Sandy Bridge procesori na trziste izasli prije dva mjeseca.

    Ne i3, nego i5. Mislim na dvojezgrene i5 640/650 i njima slicne, za koje Intel trazi velike novce, za koje se taman Phenom 955 kupi.
     
  18. k0ST

    k0ST Aktivista

    KingT, evo ja te malo isparavio :roll:

    Ja se ne bih prepirao koji je CPU jaci - svi ionako znaju da je intel najbolji, i to pogotovo ako je pentium 4 :lol:
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    @ Stevie_Ray

    Hvatas se za slamke buraz.. :lol:

    Cinjenica je da ce AMD da podjabi svoj lineup.. :mrgreen:

    LoL..
     
  20. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Znate sta, hajd da vodimo konstruktivnu raspravu. Da svak svoj procesor upregne u folding jedan mjesec dana sa frishkim nickom pa da vidimo koji je bolji :)

    HA, jel dobar prijedlog?