AMD Phenom 45nm (Deneb)

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Dog_Father, Jul 11, 2008.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    HT ti ne bi trebao prelaziti 2000MHz kod tih starijih AMD-ova cini mi se.... PCIE svakako drzis na 100MHz fixno. Bolje ga ne dirati...
     
  2. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Hvala svima na korisnim informacijama, naručit ću ga danas, a mislim da ću ga dobit u do petaka. Kad ga malo istestiram onda javim kakvi su utisci. THX to all again.
     
  3. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Procesor sam dobio sinoć i za sada sam jako zadovoljan C3 revizija, odlčan je za multitasking i nema "štucanja" kao što je bilo sa dualcom Athlon II x 250. U igrama ga još nisam probao i ne znam kakav je još na tom polju. Što se tiče obrade videa, jako, jako solidan. U 3d marku 2006 Gore pomenuti Athlon II mi je izbacivao rezultat CPU score 2500, dok ovaj Phenom II baca na 4600. :mrgreen:
     
  4. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Overklokiraj to na bar 3.8GHz, bit ces mnogo zadovoljniji :D Nista jednostavnije od toga, multiplikator povecaj, cpu napon 1.45-1.48V i vozi :D Grehota je black edition drzati na defaultu ;)
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    E ovako sad ću se provaliti sigurno :)
    Kako bi ja ovaj svoj phenom II x4 820 (starija revizija-deneb) na ovoj asrock 880 ploči mogao najbolje klokati? Naime digao sam ga sa 2,8ghz na 3,22ghz i osjeti se malo, voltaža ista samo digao fsb preko onog profila za oc od 15%. Sve preko toga diže voltažu i temperaturu a imam stock hlađenje. Vidim mnogo se spominje multiplier e sad je li se to može mijenjati na ovom procesoru ili ploča nema tu opciju? Gledao sam po biosu multiplier zakucan na 14x samo ispod može gore ne? i jel voltaža i za ovaj vrijedi do nekih 1.48V. Ali dok ne kupim bolje hlađenje (katana bar) ne bi išao u jači oc, ovo samo informativno. Sjećam se da sam intelov c2d držao do 1,43V na freezeru.
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Samo BE ili Black Edition procesori mogu se klockati promjenom multija. Kod ostalih ide klasicno fsb itd i tada do izrazaja dolazi dobra ploca. BE procesori se mogu klockati i na "losijim" plocama.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema razlike, u oba slucaja treba dobra ploca. Dzaba ti BE ako imas plocu sa losim VRM. A u pravilu se velika vecina ploca dobro overclockuje, barem sto se tice FSB-a. Smanjis HTT mnozilac i deri.

    Ono sto hocu da kazem, lakse je nac plocu koja ce potegnut FSB na 300MHz nego plocu koja ima dobar VRM.
     
  8. k0ST

    k0ST Aktivista

    forza,
    ma iskljuci te automatske opcije u biosu i rucno dizi FSB. Vodi racuna da tako mijenjas i sve ostale klokove (memorija/HT/CPU NB). Za pocetak sve smanji na minimum (memoriju na 800 - latencije auto, CPU NB i HT stavi na 5x). Ostavi sve stock voltaze, samo ih unesi rucno u biosu. Dizi FSB po 10ak MHz, testiraj sa recimo linxom (a detaljno sa primom par sati), dok ne nadjes max FSB. To je obicno oko 3.2-3.8 uz stock napon. Svaka ploca, a bogami i svaki CPU su drukciji, tako da ces vidjeti dokle ide kod tebe. Poslije ustimaj NB clock na 2400-2600 (za ovo ces trebati dici CPU NB voltazu na 1,15-1,35), HT ustimaj na najpribliznije 2000, a memoriju pokusaj na 1600/1333 uz sto nize latencije. Obrati paynju na temperature - otvori kuciste i prozore :) Sto se tice Vcore, idi postepeno. Vjerovatno neces vidjeti znacajnijeg uspjeha/napretka u overkloku preko 1,45 V, ali u temperaturi hoces.
     
  9. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Upravo sam sad pošao da vidim kako se dobro kloka i da vidim realne dobitke u 3d marku, kad je naklokan. HVALA.
     
  10. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    :D evo sad sam ga malo "pričepio" kuca veselo na 4 GHz. sa naponom od 1.450 v. Nisam probao još obradu videa imal kakav program za preporuku za obradu videa? Ovako naklokan izbacuje mi 1000 poena bolji rezultat u 3d marku 2006. odnosno CPU score= 5468 ili 17 142 @ 4 GHz, dok je na Stocku CPU score=4600 15 791
     
  11. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Zvekni linx na bar 20 ciklusa, prati temperature da ne idu preko 60C, ako to izdrzi onda veselo uzivaj u ta 4GHz :D
     
  12. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    @ x-factor Evo sve sam isprobao kako si mi rekao 20x linx, na 4 GHz nije se ni oznojio 55 stepeni nema grešaka, probao malo spustit napon na 1.4375 ali nije išlo. Bez dizanja napona radi na 3.6 GHz, eh sad vjerovatno ima još prostora, pošto sam cijeli overclocking radio iz AMD overdrivea (Strašan program). Stvarno sam iznenađen prijatno ovim procesorom, nisam vjerovao da će ovako lahko ić na 4 GHz :smt005 , još jednom hvala svima na savjetima i preporukama. :smt006
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jos nesto, trebas u Linxu stavit maksimalno koristenje memorije. Ako to nisi uradio, ne znaci da je stabilan.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Linx/Intel Burn Test je dobar za odredjivanje Vcore za OC i kada klokas samo podizanjem mnozioca kao na BE i Extreme procesorima..

    Za OC preko dizanja Base clocka/FSB-a Prime 95 Large FFT i P95 Blend testovi su mnogo bolji jer zavise od vise faktora kao sto su NB voltaza,FSB volt,CPU GTL aka Reference voltaza kod Intel C2Q ..

    Npr na mojoj P5Q Pro ploci je max FSB sa C2Q 460MHz a da je stabilan u P95 LARGE FFT dok u IBT/Linx mogu da prodjem sa mnogo vecim FSB-om a da program ne prijavi gresku..

    Pozz..
     
  16. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    A kolko ti daje u 3D marku 06 CPU ?
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Evo sa bivsom HD4850 na 750/1103MHz i Q9550 na 4GHz.. Score = 15659 a CPU score je 5558..

    Pozz..
     
  18. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Evo ovako na 4,1 GHz je izbacio: single core=3700, dok je na multi core=13366 to je bio cinebench 10.
    A rezultati cinebench 11.5 je CPU 4.45, sve je 32 bitni test.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nemozes porediti 32bit Cinebench R10 jer daje manji score od 64bit..

    Ali kako god da okrenes Q9550 je brzi clock za clock od PII X4 tako da bi ti u 64bit trebalo najmanje 4.4GHz da budes blizu mog score na 4.2GHz..

    Probaj 64bit Cinebench R10..

    Pozz..
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Evo Cinebench R10 32bit sa Q9550 @ 3.9GHz..

    Score je 14720..

    [​IMG]

    Pozz..