AMD Radeon HD 5800 Series [Evergreen DX11 GPU]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jun 3, 2009.

  1. Moncho

    Moncho Komšija

    pa kako ocekujes pozitivan odgovor sa tim stavom!
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kako rece Moncho... Dakle, materija je poprilicno siroka, i nemam ni volje, ni vremena da ulazim u dubine mikroarhitekture, ali evo ugrubo. CPU ima jednu, dvije ili cetiri jezgre (pa cak i sest sada), koje su poprilicno kompleksne, mogu izvrsavati vise razlicitih instrukcija istovremeno a izvrsavanje je izuzetno brzo. S druge strane, stream processor je jednostavna jedinica sposobna za izvrsavanje samo jedne instrukcije u datom vremenu, a osim toga izvrsavanje instrukcija u odnosu na CPU model je drasticno sporije, pa se onda grupiraju stotine ili hiljade stream procesora. Stream procesori se sastoji od vise stream jezgri, od kojih neke mogu imati specificne uloge, biti naprednije od drugih i tako dalje (dakle ne moraju sve biti iste). Eh sad dolazimo na pitanje kakva je veza izmedju taktova stream procesora i gpu-a. Stream procesori kod Nvidia grafičkih procesora imaju domain kontroler, koji kontrolise takt stream procesora, dok je kod Ati kartica takt stream procesora ujedno i takt GPU-a. Ovo je primjenjivo samo na DirectX10 grafičke procesore i novije, s obzirom da SP jedinice nisu postojale ranije. Eto to je onako ugrubo, dakle cijela prica se razlikuje na ATI i Nvidia karticama.
     
  3. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    izvinjavam se ako sam nekog uvrijedila, ali zaista ja ne znam kako da se postavim, ne znam bolje od ovog
     
  4. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    a naravno da nisam mislila na dubine arhitekture, nego samo onako da znam pri kupovini novih dijelova, da ne budem budala. svejedno hvala na odgovoru koji svakako ima dobre smjernice
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Samo pitanje je dobro postavljeno (i temeljit odgovor bi se mogao dobiti iz citanja recenzija grafickih kartica iz vise klase, npr. GTX280, HD4850, HD5770, HD5870), ali dio koji si mogla izostaviti je ovo "ako vam je smijesno sto ja to pitam, iskreno bas me boli briga" - mislim zasto postavljas pitanje ako te boli briga da li cemo ili necemo odgovoriti? Nema razloga da nam bude smijesno, niko se nije naucen rodio... nije grijeh ne znati, grijeh je praviti se da znas :wink:
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    moj prijedlog kad budes kupovala graficku povedes nekog ovako kao Dog_Father ili Hurmash1ca i oni ce ti objasniti "dubine arhitekture" i preporuciti dobru graficu bez ikakve naknade a nece te praviti niko budalom.. a i naucit ces ponešto..
     
  7. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    znam ja nekoliko likova koji se razumiju u to i naravno da sam se sjetila da njih povedem, ali nije poenta da ovisim o njima za tako banalne stvari... a svakako cu nauciti sama ponesto.

    izvinjavam se za offtopic.

    EDIT: pocela sam se raspitivati zato sto sam htjela zamijeniti svoju nvidiu gf8800gt za neku jacu. inace rezolucija je 1920 x 1080. sta mislite je li dovoljno dobar Radeon HD 5970?
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Naravno da nije. Ne uzimaj nista ispod gtx480 SLI.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Trebaju ti barem dvije takve da ti windowsi ne stekaju.
     
  10. exchanged life

    exchanged life Aktivista


    HD5970 je "prejaka" za igranje na samo jednom monitoru, bez obzira o kojoj se rezoluciji radi (trenutno, mada će to budući naslovi promijeniti). Ne vrijedi uzimati HD5970 ako nećeš iskoristiti sve blagodati Eyefinity tehnologije. Znači jedna obična Sapphire HD5870 Vapor-X bi odlično odradila svoj posao, Vapor-X zbog tišine i efikasnosti tog hlađenja.
     
  11. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Obicna i Vapor-X ne idu zajedno u istu recenicu :)
    A za "kolegicu" je svakako bolje da plati nekome cevape, isplatit ce joj se.
     
  12. Juka

    Juka Komšija

  13. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    ne znam stvarno cemu zajebancija... pitala sam fino da li da uzmem hd 5970, kazu prejaka, a ispade da ni hd 5870 ne valja
    stvarno ste neshvatljivi
     
  14. GW

    GW Moderator

    Pa takve odgovore dobiješ kad ne znaš postaviti pitanje pravilno.
     
  15. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    aha, takve odgovore dobijem posto vas \"gospodu\" ne znam moliti pravilno za dobre odgovore... nigdje veze
     
  16. GW

    GW Moderator

    Vrijeđanje ti neće pomoći da dobiješ ono što ti treba.
     
  17. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    sta cu ti ja kad se smatras uvrijedjenim, pa nije to moja stvar
     
  18. GW

    GW Moderator

    Samo ti kažem da je smiješno očekivati nekakav kvalitetan komentar kad nastupiš kao malo razmaženo dijete. Doduše, ja ne znam koliko je tebi godina, ako jesi dijete onda mi nemoj zamjeriti. Narasti ćeš i bićeš pametnija.
     
  19. Juka

    Juka Komšija

    Gle, 5970 je trenutno najjaca dvojezgrena kartica na trzistu, dali si ti u mogucnosti tu jacinu da koristis? mislim da nisi! dali si u mogucnosti istu da platis? ne zelim da nagadjam! dakle, postavi pitanje za sta ces koristiti odns u koje svrhe, koji ti je moguc budzet izdvojiv za kupovinu, 5970 je jako vrela kartica i velika, tako da trebas navesti u koje kuciste bi se gurala jer sumnjam da ce stati u to koje sad imas a o napajanju da ne pricam!!! Ima tu daraga kolegice toliko faktora za poslagat kako bi ti bili uopste u mogucnosti da pomognemo, a vjeruj da neces strucnije biti posavjetovana nego kod nas na HWB-u :wink: ... pa ti predlazem da se malo zadas da ostatak konfe navedes i ostale faktore koje sam vec pomenuo i da vidmo na normalan nacin da ti pomognemo, naravno uz tvoje normalno ponasanje i bez ikakve arogancije... OK?
     
  20. GW

    GW Moderator

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018