AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Baš će prosječni korisnik otvoriti wiki da čita o nomenklaturi Intelove arhitekture. Ko prati iole to, lahko će sve pofatati, ali da im je besmislena - to svakako.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Neće prosječni korisnik, al' ne treba biti nikakav ekspert za to. Šta vrijedi AMD-u "jednostavnija" nomenklatura kad su zadnji high-end socket i chipset izbacili prije pola decenije.
     
  3. Decerto

    Decerto Komšija

  4. Decerto

    Decerto Komšija

    Novi kuler "AMD Wrath" za zen procesore.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    Dobar baš je ogromna razlika
     
  6. Decerto

    Decerto Komšija

  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Dobro su se sjetili :)
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Znači AM1 socket će biti još jedan propali AMD eksperiment. :D
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Malo mi je bezveze ova prica po netu kao napokon da srede sockete, zbrka bila... A kao intel nije zbrka... Pa mislim da ni u intelu ne znaju napamet gdje koji cpu ide koliko imaju socketa... AM2, AM3, AM3+... Tri socketa u deset haman godina... Jos taj za APU isad odjesnom.zbrka
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    U proteklih 12 godina, Intel je imao 5 mainstream socketa, isto kao i AMD (po 6 ako računaš Socket 2011 i Socket F respektivno). S tim da AMD pola decenije napravio high-end chipset.
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Zato u Intela u jednoj generaciji mainstream socketa ide od celerona i Pentiuma pa do i7. A ne jaran uzeo x4 procesor i ne može ubaciti neki fx procesor. Nije ni Intel bajan, ali je bolji od AMD-a.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Jeste ali na AM3+ idu svi am3 i am3+ procesori. Kako je to lošije od onih intelovih?
     
  13. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Nakon sto je intel napustio lga775 sve se zakomplikovalo. Kod AMD-a je bas jednostavno, ako hoces apu onda furas fm soket, ako ces mainstream-performance am3 i kraj price:)
    Kako god bilo ja se nadam da ce Zen donijeti potrebna ubrzanja cisto zbog konkurencije, ovo sto inel nudi je preskupo. Veliki sam fan AMD-a i bas ono navijam da se vrate na kolosjek.
     
  14. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: AMD Zen

    Dobar je AM1 , svidja mi se zbog niske cijene i pravo niske potrosnje. Mislim da ce ostavit AM1 i da ce jednog dana svi procesori biti integrisani kao AM1 procesori.
     
  15. Decerto

    Decerto Komšija

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  16. Decerto

    Decerto Komšija

  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako bude brži, jeftiniji i hladniji od i5 2500k onda ok, ako opet budu obećavali neke lude performanse a bude ko do sada...
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Bila bi sramota da im je prastari 2500K referenca za performanse. :D
     
  19. Decerto

    Decerto Komšija

    ja koliko sam procitao zen procesori za desktop racunare ce imat 8 cores i 16 threads,tako da ne vjerujem da ce se ravnati sa i5,ko bi ih onda uzimao.Cekam samo da vidim kakav ce biti pricetag,a za performanse se ne brinem,ne mogu biti gore od fx serije :D
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Kažem da stara i5 2500k raga i dalje pere najbolje šta amd nudi. Bilo bi žalosno da tako i ostane nakon izlaska zen-a.

    Opet AMD ako čvakne 20% ukupno prodanih konfa kad zen izađe može proglasiti platformu uspješnom