AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ljudi moji, sta god da AMD napravi, Intel ce imati odgovor. Samo za nadati se da ce nesto napraviti da prestane ovaj monopol na CPU trzistu.
     
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Upravo to, monopol najviše kupcima ne odgovara. Intel će sigurno odgovoriti, isto kao i nVidia. Pa ffs, 1060 6 GB dere RX 480 u većini slučajeva, Intel isto će nešto tako otprilike uraditi. AMD očigledno ide u value segment i to im nije loš fokus.
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nije ni Intel svemoguć. Propao im je mobilni procesor, iGPU se isto tako može reći da je propao jer će ubacivati AMD iGPU u svoje procesore itd. To su veliki failovi za takvu kompaniju. Još uvijek se ne zna šta je AMD dobio opskrbom Intela sa svojim iGPU čipovima.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Intel iGPU su jedini na tržištu sa potpunom DX12 podrškom, i to je dostignuće na neki način.

    Btw, zar to nisu još uvijek samo glasine da će AMD dozvoliti Intelu korištenje svojih GPU-ova.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Hoćeš to plakati? Hajde boga ti, nije ti nista rekao da pizdis, ali ovo je vec ne znam koji put da "prijetis" da ides... odluci se...
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne dere. Podjednaka u DX11 (0-2% brza) i sporija u DX12 (6%).
    http://www.hardwarecanucks.com/forum/ha ... ew-23.html
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Dere u framepacing-u pofino.
     
  8. Esh

    Esh HWB

    A da sačekamo januar - februar i sve testove? Sigurno je da će biti specifičnih testova koji će ići u korist jedne ili druge platforme, pa u tom pravcu je išla i ona prezentacija od prije par dana.
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  10. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Izgleda jako interesantno, osim toga ovo nije konacna frekvencija i treba ocekivati poboljsanja od nekih 10-15 pa i 20% u razlicitim testovima kad sve bude spremno. Niko jos ne zna koko ce ic ta turbo boost clock? Ako bude bio blizu 4 GHz onda ce to biti super. Mogu samo reci da sam pozitivno iznenadjen performansama. Jos ne znamo kolko je brz memory interface i sa kojim brzinama ddr4 memorije ce radit ovaj zen?
     
  11. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    AMD RYZEN stepping F4 finaliziran stock 3.6ghz turbo 4,0ghz

    https://twitter.com/CPCHardware/status/ ... 7358780416

    http://wccftech.com/ryzen-ces-2017-3-6- ... g-4-0-ghz/

    The good folks over at Canard PC Hardware also revealed that the Ryzen F4 stepping has already been finalized and has a turbo clock of 4.0 GHz. This is absolutely great news, because the higher Ryzen is able to overclock, the more competitive it will be. In fact, at these clock rates it already has a higher clock than Intel’s 6900k which can turbo to 3.7 GHz. It is even a fair bet that if you were to put the two side by side in a gaming comparison, the Intel counterpart would loose out considering gaming applications usually rely almost completely on clock rates.
     
  12. p4ja

    p4ja Komšija

  13. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Procesori su izgleda vrlo dobri, cijena će samo biti deal make(brake)r ...
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Po meni testo da ce cijena biti dobra. Ako chip zaista bude valjao to znaci da su ulozili znacajna sredstva u razvoj i nece ga moci prodavati pojeftino. Ili ako bude fail bit ce i pristupacan.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  15. p4ja

    p4ja Komšija

    Vala ne cini se fail nimalo jbt... bice jeftiniji od intela sigurno, pa koliko toliko..
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Neka daju jedan primjerak sa dobrim odnosom cijene i performansi bit će dobro. Matične ploče će svakako biti jeftinije. Treba im sada nešto kao što je Intel u proslošti napravio sa Q6600, i7 2600K i sl.
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja jos nista ne vjerujem dok ne vidim testove sa ovih poznatijih stranica. Dovoljno da vidim da se vec poredi takt ovih procesora sa Intelovim, nidje veze porede taktove skroz druge arhitekture pa mi to odmah u startu ne ulijeva neku veliku nadu a jos kad se sjetim mantlea...
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  19. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

  20. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Zna li se otprilike kada izlazi zen?