AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Neso

    Neso Komšija

    Nisam bas nesto siguran da cemo jos dugo moci trpati sve veci i veci broj tranzistora u CPU i smanjivati ih. Jedino da im fizicku strukturu promjene kao sto je Intel poceo da kosristi 3D tranzistore (tranzistori sa 3 gate-a), sa Ivy Bridge CPU-ovima. Uvecali su performanse tranzistora za 32% i u pola umanjili potrosnju. Mislim da dolazi do velikih stagnacija u razvoju i da kupuju vrijeme ili cak nalaze soluciju u povecanju broja jezgri, IMHO.
     
    Last edited: Jul 31, 2018
  2. Neso

    Neso Komšija

  3. JVC

    JVC Overclocker

    Ko kaze, za ozbiljne poslove, i tekako ima, za ubleharenje sa igrama su dvije dosta
     
    Vedo likes this.
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Za ovo ce trebati vodeno, custom loop. Nisu ga dzabe spustili 2950x na 3.1GHz da bi postigli tih 125W TDP. Na 4GHz ce biti kao 2990x.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Ne vjerujem da ce traziti custom loop, ali kvalitetan AIO svakako.
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    Vecina AIO su smece, ja sam bio kupio krsken x62 izvikan do bola, smece prvokladno temperature bile podobro visoke na 1950x, vratim.njega kupim noctua cooler uavtr4 socket, dodam jos jefan ventilatir, i dobijem bez problema 10 stepeni nize temperature, vecina tih AIO rjesenja su losa pravo, mal im jevkapacitet , i nemaju snage da ohlade eventualno neko namjensko za tr4 ova univerzalna su bacanje para.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Imao sam i ja loše temperature sa 120mm Krakenom, ali kad sam ga drugi put postavio sve za 10.
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    sumnjao sam na to, ali nista, ni nakon 3 skidanja, mijenjanja paste smece ostaje smece zato sto pokriva cca 60% procesora, mozda valja za ryzen i intel procesore za thadripper je uzas zivi, noctua ga pojede za dorucak, a kosta upola manje plus usput hladi ram, i vmr
     
  9. Esh

    Esh HWB

  10. Neso

    Neso Komšija

    Sena and Esh like this.
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  12. Esh

    Esh HWB

     
    Neso likes this.
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Mrtva kopija noctua coolera, cak, i ventilator isti obluk ima.
     
  14. Decerto

    Decerto Komšija

    ajd sad... :D . Onda je svaki AIO kuler koji koristi asetek pumpu kopija jedan drugog.
     
  15. JVC

    JVC Overclocker

    Pa ovo fakat jeste kopija noctue, a ti oricaj sta hoces
    Nastranu sto je losiji jer noctui tesko ko moze prismrditi
     
  16. Decerto

    Decerto Komšija

    Pa dobro,to jeste,ali zato za noctuu masno i platis.Za jedan ventilator od noctue mozes kupiti citav kuler,npr. ovaj gore :D
     
  17. JVC

    JVC Overclocker

    sumnjam, ja sam neki dan kupio drugi ventilator za cooler plati 60km sumnjam da mozes ovo gore dobiti za te pare, i opet me je izaslo kao pola krakena x62 koji mi se pokazao kao katastrofa na treadripperu
     
  18. igor.g

    igor.g Komšija

    Pa normalno da je X62 sranje kad nije ni dizajniran za TR4 socket, cold plate povrsina X62 uopste ne pokriva citav IHS od Threadrippera. Ne znam kako si pomislio to da bi X62 mogao ohladiti CPU kod kojeg je IHS pokriven samo nekih 70% (ko je nasjeo na reklamu zajebao se fino, nije samo NZXT laprdao).
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne pratis onda dovoljno dugo, Thermalright je zario i palio godinama prije nego sto je i nastala Noctua. I i dalje su takmaci, s tim da Thermalright nema svoje ventilatore - tacnije ima ali kupuje od drugih pa rebrandira, ili ih neko drugi za njih radi.
     
    Sena likes this.
  20. JVC

    JVC Overclocker

    Mozda su bili, pratim dugo, aki mi nisu interesantni pogotovo sto im nisu perfomanse sjajne bilo je, i dtugih brandova pa ih vise nema ni na mapi, a kod coolera je ventilator bitan kao, i sam cooler