AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa kod nas ostave kod komsija, a ni ne znamo ljude, a jednom u kladionicu preko puta zgrade. Nismo imali problema ali se mnogo uzdaju u dobre namjere random ljudi.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Pa u tim zabitima po Evropi ne znaju ni poštu donijet :D Tačno je kod nas uređeniji sistem sa žutim papirićima :)

    @Pelikan, to sa kladionicom mi je fascinantno, pa kako si znao da su tamo ostavili? Došla cura koja radi tamo pa ti donijela poslije posla? :D
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja to ne mogu da shvatim, uruci paket od 830 Eura nekom random strangeru i onda ako stranger nije fer , onda moras radit istrazivanje i da provjeravas i mene da te te ja nisam sta isfolriao i moram cekat par mjeseci..

    Ma Amazon je zakon, izaberes pickup location, app ti javi kad je stigla tamo narucena roba, odes u sred noci ako hoces i uzmes. nema nije te bilo kuci ili ovo davanje paketa nekim "prolaznicima"...
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa i DHL ti ima te Paket station koji ja koristim. Paket ti dostave u pretince i ti ga pokupis kad ti je volja dobiješ tan i i treba ti od dhl kartica. A u njemačkoj Amazon je najgori što se dostave tiče. Neki dan dostavili mi paket samo piše kod komsije a ne ime pa ti idi od vrata do vrata u zgradi sreća pa je mala zgrada haha. Ljudi ti bace paket ispred zgrade briga ih.
    Vedo najbolje ti je da se taj rodjak raspita kod kolega gdje je paket. A taj što je dostavio može imati problema ako se ispostavi da paketa nema. I nema šanse da to traje mjesecima iz mog iskustva u dhl sto sam radio u njemačkoj u ovakvom situacijama gdje paket nestane kriva osoba i sl. 10 dana se to riješi. Ovi ti pošalju opet nije tvoj problem što je dostavljac napravio grešku i nece teretiti tebe.

    Selvine ostave ti ceduljicu u sandučić ili zalijepe negdje i na trackingu stoji ili ti dodje Email paket dostavljen kod komsije xxx.
     
    Last edited: Jan 9, 2020
  5. Decerto

    Decerto Komšija

    sta hocete ja u meksiku platio postarinu 150$,da,dolara,dhl next day delivery sa osiguranjem,jer sam kupio monitor ultra widescreen 29" . Monitor stigao bukvalno slomljen na pola :D evo cekam duze od mjesec da mi odgovore na damaged goods claim.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Da, bukvalno ti donese komsija/radnica kad im se cefne. Po pravilu trebaju odnijeti u najblizi paket station, pa podignes sam sebi, ali nekad im je mrsko i to. Ovo za DHL pricam, najgori su ubjedljivo kod nas. Budem kod kuce, mrsko mu i pozvoniti, samo ostavi ceduljicu, pa ja moram ici podici paket iako sam bio kuci kad je dosao. Ako vec pozvoni, kaze mi da sidjem u prizemlje i preuzmem, dok Hermes svaki put unese u stan sta god treba. Na poslu dodje DHL s materijalom, onom prvom covjeku sto naidje da ceduljicu i nosi, nema provjere. Koliko puta sam po zgradi ganjao materijal, u drugu firmu odnese. Kazem jedino sreca sto su ljudi fkt fer do sad bili a narucujem stalno nesto. Ali dovoljno jednom da te neko zakine.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    po vasim pricama, to 100 puta gore nego u BiH
    ja se ne mogu zaliti na BH postu, imam odlicna iskustva i sa brzom i obicnom... a najvise je to zbog dobrih postara, nazove me kada dodje posta, pita jesam li kuci ili da dodjem u postu
    nije mi se nista zagubilo ili nestalo do sada

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  8. Mujka

    Mujka Komšija

    ma hajte molim vas
    zar je moguće da ovde nešto funkcioniše :D :D :D
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vidio bi ti cirkusa sa nasom poštom da je omjer online kupovine kao na zapadu.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Lamagician likes this.
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Baš to. A ima nas 2mil tako da..
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    I ja sam imao par puta problem sa DHL-om i dostavom. Prednost kod nas je sto nas je malo i sto obavezno zovu telefonom. Tamo im nije ukljucen telefon kao trosak i onda se tako ponasaju kao debili.
    U svedskoj je bolje rjeseno, ostave ti u granap obliznju, a odatle mozes i slati ako zelis, to im dodje kao paket station :D
     
    Vedo likes this.
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Evo zove sad rođak, dostavili mu moj paket maloprije. Haj bar su brzo riješili...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    forzamilan and EL NINO CFC like this.
  13. Majesco

    Majesco Aktivista

    Nisu ni nasi cvijecke.
    Prijateljica poslala preko A2B poste, RX580 8GB u to vrijeme je vrijedijela 350KM. Lik je nije dobio ikao je naznaceno da je isporucena. Ispostavilo se da je paket se zagubio i da ne znaju gdje se zagubio, oni joj ponudili odstetu od 50KM sto nije prihvatila, a sad je sve na sudu, a ima oko 9 mjeseci kad se desilo.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Sklopio sve, radi bez greške. CPU ide na 4.1GHz pri stress testingu, Noctua ga drži na 72 C. Ram radi na CL16 & 3200 MHZ.

    E jedino sto kada testiram SSD u ASSD, pokazuje 2700/2200 read/write, trebalo bi to da bude vise. A stavio sam ga u M.2_2 slot jer on ima heatsink na sebi(on se nalazi pri dnu ploče), M.2_1 slot ga nema (iako, ovaj 970 Evo Plus ima papir najljepljen na sebi, pa ne znam ni ima li fajde taj M.2 heatsink od ploče)


    [​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Picoooka likes this.
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Meni fuj izgledaju ti lgbt ventovi :D
    Nesto ti je malo veca temp, sudeci po dosadasnjim reviewsima taj temp range je za ocekivati na 4.4 all cores, doduse zavisi i kakav stress si vrtio, i jos ako je ambijentalna veca, tu je to negdje, u par C
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Vrtio stress u CPU-Z. A LGBT fanovi bi trebali bolje izgledati uz monitor i periferiju :D

    Nego zna li ko sta za ovu manju brzinu ssda?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    @Vedo

    Probaj sa i bez heatsinka i ako su temperature ok i bez onda nemas potrebe.Kod mene nisu bile ok temperature bez i bile su vece i do 12-13c u full loadu.

    Sto se tice brzine probaj na oba slota kod mene su priblizno iste brzine na oba.Te brzine kod tebe nisu to to sto treba da pruzi taj disk.

    AS SSD pokazuje manje brzine to je razlog vjerovatno.Probaj CrystalDiskMark tu ce ti pokazati kako treba.

    Edit: ok je to i kod mene je isto

    [​IMG]
     
    Last edited: Jan 9, 2020
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Thx, evo rezultata CrystalDiskMarka

    [​IMG]
     
    Picoooka and Stevie_Ray like this.
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni je nekad davno bilo uzbudljivo benchat SSD, al to je bilo prije 10 godina. :D

    Jebote zar ima toliko. A u pm. Sad provjerih i Samsung 830 serija je izasla krajem 2011. A ja kupio onda pocetkom 2012. jer znam da je bilo odmah nakon izlaska. Dakle nije 10 nego 8 godina, wooooooow.
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    @Stevie_Ray Ma nije mi do benchanja, nego daj da vidim da li sve radi na nominalnoj brzini.

    E da se vratimo na temu, dal bi neko mogao pojasniti u cemu je fazon:

    Po specs, 3900x boosta na 4.6 GHz (single core) i 4.1-4.2 GHz multicore. Ja kad rendam nesta, onda on stoji na svim jezgrama na 3.95 GHz. Googlao pola noci, i hajd', udjem u BIOS, tamo vidim neke nivoe kao boosta ili OCa (auto,default, level 1, level 2, OC). Stavim na Level 1 i sada kad rendam idu sve jezgre na 4.15 GHz (a Noctua bas digne RPM i temp ode na 80C), a single core u CB R15 na 4.4 GHz, nikad 4.6. I sad i kad sam na desktopu, usage 0%, CPU stoji na oko 4.1 GHz, nece da ga smanji.

    Zna li neko kako dobiti frekvencije navedene od AMDa + da ih CPU i obori kada za njima nema potrebe? Al ga AMD zakomplikova..