AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    AMD spusta brzine kada temp ide preko 70C. Sa druge strane, gledam brzinu za svoj 3600 recimo na HWMonitoru i na Core Temp. Jedan pokazuje 3990, drugi 3400. Ne znam kome vjerovati. A frekvencija i meni kao ostane na 4100 ali temp spada na 36C.

    [​IMG]

     
    Last edited: Jan 10, 2020
    Vedo likes this.
  2. Decerto

    Decerto Komšija

    zar nije to isto kao load line calibration (llc) samo pod drugim imenom ? Smanjuje vdroop tako da ti procesor radi na vecoj voltazi,na vecem levelu,i samim time se boosta na vecu brzinu. Pogledaj sa hwinfo vcore voltazu na stock postavkama,lvl1 i lvl2 dok vrti cinebench pa vidi average.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Malo se igrao sa ovim postavkama u BIOSU:

    All core 3.95 GHz u Cinebench 6.700 poena, temp oko 60 C

    All core 4.2 GHZ u Cinebenchu 7.200 poena,
    Temp oko 80C

    Jel moguće da boost od svega 205 MHz digne temp za 20C?!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Vjerovatno se i voltaža tada podigne. Ako je nisi fiksirao.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Nisam dirao voltazu.

    I sta se sada ovdje smatra "stock", tj sta je safe za CPU za duge staze?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Thx, ma pregleda ja i pročitah zilion nekih textova danas, PB, PB2, PBO, OC it's, sad ću i ovo tvoje.

    Al ovo mi nije jasno: ako resetujem BIOS (i samo jos za ram ucitam 3200MHz postavke) CPU u full loadu ide na max 3.95GHz (oko 60C i ventovi nečujni) a single core nikad ne predje 4.3GHz. Znaci ipak ispod stocka i onog što piše na samoj kutiji CPUa.

    Znaci moram u BIOSU stavljat nekakve OC profile da bi se i približio navodnim stock frekvencijama (ide onda 4.2GHz all core, 4.4GHz single-core, ventovi itekako bučni + temp na 80 C).

    I to mi je sada nejasno, nit mogu 4.5/4.6GHz boostat, a i ako želim da sam blizu toga moram držat CPU na 80C i nekakav "OC" raditi, a nisam nikako fan overclockanja hardvera, meni PC služi za posao i stabilnost mi je top priority uvijek.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Stavio sam u BIOSu CPU voltage offset na -0.1 (jer je na defaultu ova Asus ploca drzala CPU na 1.45V), i evo trenutne situacije, skoro pa stock, meni OK. All core boost drzi na 4.1 GHz, temp na 67 C.

    [​IMG]
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Taman je to za 24/7. Mnoge ploce iz nekog razloga po defaultu stave 1.45V sto je previse, vjerovatno onda CPU uradi downclock zbog temp. pa ne dobijes fabricki OC.
    1.37V je dovoljno.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa da, prevelike temp bile, vjerovatno zbog napona... Je li ti zadnji bios na ploci?
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Jeste, apdjetao sam ga, Dec 2019 čini mi se.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Asus inace voli da nabije napon :D
    Smanji ti offset jos dok ne pocnes gubiti performanse, probaj bar -0.12
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Probao sam i -0.15
    E sad ono čudno: u CB all core boost bude 4.15 GHz ali score bude za 500 manji od -0.1V i 4.1GHz.

    Znaci boosta više al radi sporije :S


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa nije cudno, radi power throttling, zato kazem dok ne pocne gubiti perf. Trazis sweet spot, znaci minimalno 7200boba i najnizi napon, to zavisi od ploce i primjerka.
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne znam do koga je, AMD-a ili ASUS-a, predpostavljam ovaj drugi, ali nije uredu da korisnik mora vrsiti podesavanja u biosu da dobije stock OC.
     
    Vedo likes this.
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja sto sam testova pogledao, ni jedan ne dobije stock brzinu. Mislim da AMD flat out laže. Nije nemoguce dobiti cifre sa kutije, ali nije ni "out of the box" iskustvo. Pogotovo sto ocitavanje varira od softvera do softvera. Evo i ovaj gore Nexis klip sto sam linkao, dobio je za 3900x 4.3GHz tek na -75C. U normalnim uslovima 4075MHz.

    Meni neka je stabilan i neka ne prelazi preko 75C, ja zadovoljan. Ali nema sanse da se bakcem oko biosa. Dopiz***o.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    E to je ono što me i bunilo, na Intelu staviš CPU u ploču i dobiješ ono što pise u specs. Kod AMDa ako zelis ono što piše u specs moraš sam tweakati po BIOSU i opet nisi siguran da ćeš to dobiti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ne bas, oni navode base clock od 3.8ghz, a za boost ti se ne garantuje, odnos o kazu koji bi max boost mogao biti a to zavisi od vise faktora. Ima i intel sada varijabilni boost, to sto spominjes je proslo neko vrijeme
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    e onda sam ja ispao totalno iz fazona ovih novijih CPUova, zakomplikovase ga bas :)
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hajd sta se zalis, imas 12 jezgri za 500$, prije si za to morao platiti 5000$. :D