AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. xman

    xman Komšija

    Citiram iz arhive al nema veze.:D

    Koji je to model tacno u pitanju i gdje? Jer 3600 cl16 32GB je 5x taj iznos na piku?
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mozda je tih 120 zelembaca razlika u cijeni izmedju tog i nekog drugog kita a ne cijena.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    e-die micron 3200c16. svaki radi na 3600c16 a cijena je gdje se dolari koriste :D
    Ako bi bez oc-a te latencije, onda je dosta skuplje, a za 120$ se moze dobiti 3600c18
    Bilo je ovdje na forumu, dugo se prodavao nov crucial ballistix 32gb, koji je e-die, cini mi se oko 250KM
    A mozda sam htio napisati 3200C16 pa napravio gresku (oni obicno rade 3600C18), jer definitivno da i 3200C16 ne predstavlja nikakav problem, razlika je mizerna.
     
    Last edited: Feb 15, 2020
  4. xman

    xman Komšija

    Planirao sam upgrade radit ljetos tj na jesen kad izadju nove karte od NV. Uzet cu nekog Ryzena,3700x ili 3800x. Pa ako nije frka da mi preporucite ram i maticnu da zaganjam sad i nek stoji da se rasteretim na jesen. Imam druga u Becu pa moze sa njemackog Amazona da mi naruci...
    Isao bi 16GB rama.
    Hvala.

    Edit.

    MSI B450-A PRO MAX 76 eura na Amazon.de
    Navodno ce podrzavat i nove ryzene. Zvuci odlicno ako zadovoljava?
     
    Last edited: Feb 15, 2020
  5. Decerto

    Decerto Komšija

    ako ces uzimat b450 onda idi na tomahawk ili na strix-f verziju. Ja koliko znam tomahawk je best buy kad je u pitanju b450. A ako ces vec cekat do jeseni,onda vidi kad ce izac b550 ploce.
     
  6. xman

    xman Komšija

  7. Decerto

    Decerto Komšija

    jest,to je ta. Za ne znam da li ce b450 ploce podrzavat 4xxx seriju,postoje samo spekulacije.
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Radije uzmi X570 ako hoces da si future-proof za 4xxx seriju. Asus X570 TUF gaming je kao neki best-buy, ima dobro hladjenje VRMova, a nije preskupa.
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ako ce raditi na x570, radice i na b450, ne donosi taj chipset nista novo da ogranici jednu generaciju.
    A ram nije bitno 3600C16, dovoljno je 3200C16.
    Sto se tice vrm, napuhana prica da prodaju, niko skoro ne oc-a procesore vise, imam jedan 2600 radi bez prestanka skoro godinu ipo na low end b450 ploci.
     
    forzamilan likes this.
  10. Decerto

    Decerto Komšija

    mah,htio sam da napisem post od 500 rijeci,al cemu. Jednostavno,nemoj da stedis na maticnoj. Stedi na ssdu,grafi,ramu,al nemoj na ploci. Sve ostalo mozes kasnije upgrejdat,a da ti ploca ostane ista. Sa druge na trecu generaciju,sa trece na cetvrtu (ako izbace bios update). A ako kupis neko jeftino smece,em sto sigurno nece ni updejtat bios,nego neces moc ni ubacit kakav jaci procesor,nekad dole za dvije,tri godine.
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Zar nije vise glavno, na svemu stedi osim napajanju :D
    Naravno da ces moci uraditi update biosa i staviti novi cpu(za ovu plocu npr izaslo 11 bios updatea i provjereno radi 3 serija).
    Treba kupovati prema svojim mogucnostima i potrebama. Ako cu sve ostalo mijenjati, sto ne bih i plocu? Isto se aplicira na svaku pojedinacnu komponentu koju mozes ostaviti a sve ostalo zamijeniti.
    Ko je kupio vrhunsku x370 plocu, mislis da ne bi sada rado imao x570. Cak i b450 mu je upgrade sto se tice podrske za cpu i ram.
    Tako da ce fino prodati i nju i zamijeniti.
    Sta fali jedno 500 rijeci :D
     
    Last edited: Feb 15, 2020
  12. xman

    xman Komšija

    Za sve ove godine gejmanja na PC sam naucio to da je GPU alfa i omega i tu ne stedim. Donekle i cpu. Ostalo uzmem tek toliko da je "taman" tj da nema bottlenecka nekog.
    Ode konfa helac sa cijenom ako covjek odluci ne stediti nigdje.
    Znaci tomahawk maticna i 16GB 3200 c16 rama su taman pa cu vidjeti to par narednih plata da rijesim.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ma to, zavisi sta je kome bitno, nema univerzalnog pravila. Neko zeli 'dobro' kuciste kije ce da koristi godinama, neko psu, neko maticnu, neko mijenja sve stalno itd.
    Ja sam npr tip koji ce promijeniti sve, ne vezem se ni za jednu komponentu, ali ako cemo pricati sta najrjedje mijenjam to je psu i ram.
    Ako su ti igre bitne npr, realno mozes stediti ma svemu osim na gpu, naravno niko ne prica o kupovini shit stvari, uvijek ima neki best buy koji je u 5% sa duplo i troduplo skupljim varijantama.
     
  14. Neso

    Neso Komšija

    Ja jos uvijek kuci imam legendarno TT Kandalf kuciste. Mozda nekad sklepam kakve konfe u njemu opet :)
     
  15. edgsi

    edgsi Aktivista

    Nedavno sam sklopio konfiguraciju s njim sa 8 przilica unutra. Ostalo mjesta za jos dvije:)
     
  16. Decerto

    Decerto Komšija

    2020-a je :D . Ja nisam vidio dvd citaca u pcu ima 5-6 godina.
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam ovdje kupio BR pisac, nekih 20KM meni se cini, jedva nasao kome da poklonim DVD pisac :)
     
  18. Neso

    Neso Komšija

    Dosao DVD ko Floppy :)
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ima kod mene jos uvijek ali ne znam da li dva puta godisnje koristim...snimim mp3 muzike nekada za auto a i to jednom godisnje :D
    ali imam opet neki osjecaj da bi opet stavio dvd u centralnu...ne smeta :D
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja neki dan bacio u kantu novo pakovanje mislim 50 komada, CD-ova. Cudan osjecaj, kao da pare bacama, ali su beskorisni.