AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma nije problem flesovat bios. Evo flesovao i ukljucio AXMP i nakon 2min u windowsu, PC se restartovao bez BSOD ili bilo cega ka oda je struje nestalo.

    [​IMG]

    Nadam se da nije nista ali eto. Kako rekoh, godinu radi rock solid i nikad nista pa mi se nije čaprkalo.
     
  2. igor.g

    igor.g Komšija


    Evo nadje ga na aliexpress za 320e, dostava iz Spanije u roku sedam dana. Dok je 5800x za samo 425 eur. Najbolje cijene trenutno. 5900x je i kod njih suludih 700+ eur.

    https://a.aliexpress.com/_mPh6ldf
    https://a.aliexpress.com/_mKWjIK9
     
  3. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Pa ako je ovo napon za RAM 1.220V onda to uzrok restarta kompa ispod 1.35V nebi trebao biti.
     
    Vedo likes this.
  4. Decerto

    Decerto Komšija

    zavisi od rama ? ne radi sav ddr4 ram na istoj brzini i voltazi...imas bukvalno od 1.2 do 1.5 v.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    XMP bi trebao učitati i voltazu Rama, provjeri u spec rama koja ti je voltaza i podesi je manuelno onda.

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    1.20 ako nije upaljen. To je sto sam govorio da stabilno radi na 2132MHz. Ako upalim AXMP profil onda je 1.35.
     
  7. Decerto

    Decerto Komšija

    kod mene ddr3 radi na 2400 mhz nemoj si to dozvolit
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Jest, bitnije je da nešto završiš 10 sekundi prije, nego da ti ikako završi.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Čitam ova mem radi stabilno na intelu sa 1.35 na 3733MHz. A opet kod nekih na AMD-u nece nista preko 2132. Takodjer se zna potrefiti da dva kita imaju razlicitu base brzinu, 2132 i 2400 i da nisu preporucljivi za 4x8. Samo solo 2x8. Nidje veze al hajd'.

    Vjerovatno jeste voltaza, treba se poigrati. Ja upitah da vidim da nesto nisam zaboravio. Fulio. Poigram se nekad' kad budem imao vremena, par dana za testiranje.

    EDIT: Evo preciznije voltaza za ram:

    [​IMG]

    EDIT: Po nekim iskustvima ljudi i po komentaru samog Patriota, ova memorija ima problema sa AMD procesorima. Nestabilna je i na 3000. Nije nemoguce da radi na vecoj brzini, ali je to sada kombinacija tajminga, voltaze, procesora i ploce. Pa kako koga potrefi. Na intel platformi ne vidim nikakve mušice. U biti, ovakva su iskustva:

    So I contact patriot and they tell me their RAM has issues with amd processors and amd is dragging their feet on putting out a update to be compatible. Yet on the box and description it claims its compatibility. So now patriot gives me a list of things to check. I run through the whole list and still no improvements
     
    Last edited: Dec 25, 2020
  10. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    strix b550 f gaming + R5 5600x + cpu boost override-400mhz + curve optimiser = 5GHz CPU i 4200MHz RAM

    [​IMG] [​IMG]
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Auu, dobar setup. E takvo bih ja nesto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sjecam se stare konfe sa Biostar Tpower I45 maticnom i Kingston DDR2 1066Mhz, nije se moglo nastimati nikako da ram bude stabilan na toj frekvenciji. U pola partije u BF BC2 bsod :mad: Eto i dan danas ima tih slucajeva.
     
    NAILS likes this.
  13. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ma ima AMD tu još puno posla da doradi bios, ova verzija 1401 više nije u opticaju povučena sa Asus stranice u supportu za dovnload a na ovoj verziji je najveći L3 cache 400+GB/s sve prijašnje verzije daju samo 300+GB/s, onda max cpu boost override je na 2000mhz a prije 200mhz tako da samo sa ovom verzijom mogu boostati na 5.05ghz sa prijašnjima max je 4.85ghz.
    Auto SOC 1.25V za RAM 4000mhz ova 1401 Auto SOC 1.15V RAM 4000mhz, još nešto sam našao mislim da je BUG imam sejvan profil iz 1212 verzije biosa updejtam bios na 1401 onda učitam profil iz 1216 na 1401 i onda imam L3 cache 600+GB/s al izgubim boost i pbo2, jer na mjestu gdje je vrijednost boosta 2000mhz tu se pojavi neki broj od milijarde koji ako dirnem bug nestane.
    Evo slike

    [​IMG] [​IMG]
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Probao sve zivo ali nece pa nece. Manuelno podesavao i brzinu i voltaze. Stavio SOC fiksno na 1.1 ali isti simptomi svaki put; nakon deset minuta vidis da je nestabilno. Igre odmah kresaju nakon malo 5-10min. Neko kaze da je i do ovih MAX ploca jer je isto i sa drugim 3200 mem.

    Elem, ukljucio AXMP, spustio manuelno brzinu na 3000 i evo rock solid cijeli dan sa klokanom grafom. Dva puta se igrao jednom malo vise od 1h, sad skoro 2h bez problema. Glava me zabolila od igranja ali ne primjetim nikakve probleme pa neka ovako i ostane.
     
    Vedo likes this.
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Legao 5900x :D evo sad vrtim Aida64 stress test na Be Quiet Dark Rock 4 cooleru, temp zakucala na 82 stepena. Je li to OK? Meni se cini da je to doba temp za sve jezgre na 100% nakon 10 minuta?
     
    forzamilan, mirzet1976, Vedo and 3 others like this.
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Mirzimo te. :D
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Mogu ga ja banovati. Nije frka.

    Ta temp je ok za taj kuler. Ryzen se voli grijati. Nije 82C fina temperatura da je stalno na njoj ali mu nece ništa biti, ti sa svojim radom neces vidjeti preko 80C. To je ok.
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    :) danas mi je dosta ljudi to reklo :D ne znam sto :D
     
    iPlay likes this.
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma u idle je oko 46-47 stepeni.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ja, to je to. Moze se to kroz bios sa nizim voltazama jos spustiti ali neka stoji. Jedino ako ti vent bude stvarao buku.