AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako ide u Deskmini, moraš skinuti onaj plastični 'shroud' oko ventilatora.
     
    DSA likes this.
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  3. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    A sta je sa Intelovom HEDT serijom gdje su procesore sa 8 Jezgri naplacivali i po 2000 dolara?
    Te procesore koji si naveo gore nisu ni vrijedili vise 300 dolara realno. Poboljsanja od par %, malo podignu takt, promijene ime procesora i chipset i to je to. Ista ili slicna arhitektura i vrti u krug godinama.
    Ali da ne odemo u totalni off topic.
    AMD mnogo ulaze u razvoj i to treba sve finansirat.
    Druga stvar proizvodnja procesora u TSMC na 7nm nije bas jeftina. Imaju problema sa velikim isporukama to sam vec jednom spomenuo da sam cekao dva mjeseca na laptop sa H 4800 procesorom i na kraju morao odustat od narudzbe.
    Problem je sto TSMC nema kapacitet da proizvedu dovoljno procesora da bi zadovoljili potraznju.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Za primjer sam uzeo i7 seriju (a i kod i5 je bila ista situacija) u poređenju sa novom Ryzen 5 i 7 serijom.
    Btw, ja 6-core Intel HEDT procesor platio $300 u vijeme kad je FX 8350 bila top ponuda iz AMD-a.
     
  5. Filozof

    Filozof Aktivista

    Niko ne kaze da je FX bila dobra serija, cak umalo dovela kompaniju do bankrota, ali ne treba vala ni braniti intel koji je recimo prodavao "iste" procesore, uzmes za primjer 3770K i 4770K, na papiru kao i ima neke razlike u praksi (gejmingu recimo, sto je meni najbitnije) razlika 3-7FPS-a ?? A nazovimo to generacijskim skokom, gdje je intel za godinu dana USPIO "napraviti" isti procesor sa kojim imas 5fps-a vise :D :D Cijena 3770K $342, 4770K $339 kad gledas ovako jeste ista, ali te natjerao da kupis novi socket, znaci prodaju ti isti procesor pod drugim imenom i plocu prodaju gratis :D I tako te uzimaju godinama, po 5-10fps-a ti daju a ovamo ti valjaju nove ploce, novi chipset... Ima li su dobru taktiku (losu po nas) da stagniraju, ne ulazu puno novca a zaradjuju i to je godinama trajalo tako i trajalo bi jos ihhaj nego se nisu nadali ryzen-u i sad je prpa... Da su pametniji bili mogli su cuda napraviti... Ja licno sam godinama koristi Intel, nemam nista protiv ali drago mi je zbog AMD-a i presao sam na ryzen jer sam za manje para dobio puno vise (prodao svoju konfu 4770, polovnu, na vrijeme sto se kaze a kupio bolju NOVU za te pare :D ), kao sto u jednom postu rekoh krivo mi je sto nisam uzeo 3600 umjesto 2600 (razlika 70-ak maraka bila) ali jednostavno kao dugogodisnji korisnik intela nisam se nadao takvom generacijskom skoku, mislio sam da ce i amd igrati igru "evo novi procesor sa +5 fps-a". Al eto meni izletila dobra ponuda za 2600 i evo me sad, zadovoljniji nego ikad. Neko mi je par mjeseci pricao kao ne isplati se upgrade 4770 > 2600, to je isto, ovo ono kad sam zamijenio NEBO i ZEMLJA, u warzonu nisam mogao izbaciti preko 80FPS-a sa 4770 (bez obzira na graficka podesavanja) a da upalim strim na obs-u nisam smio ni da pomislim dok igram warzona, sa 2600 i tadasnjom grafom je islo preko 100FPS-a lagano, stream i obs ne osjetim uopste... Sad sam zamjenio i grafu, uzeo 2060S mozda u nevakat, mozda i bas na vrijeme sve sto igram pici mi 120+ fps-a i to na max postavkama (bez shadows-a/low naravno) uz gsync na monitoru od 144hz to ide ko mlijeko, fakat nikad zadovoljniji nisam bio u odnosu na to kolko me izaslo sve.

    btw. ako ima nesto za 2600 tipa undervolting, overclocking itd. cime se moze izvuci jos nesto snage iz njega pisite, stock kuler je u pitanju i sve default (doduse a320 smece ali trenutno radi poso, nju cu jos zamijeniti i cao, zdravo :D)
     
    zippoo likes this.
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja cu nadam se brzo prodavati R7 2700 :D pa eto ti bez clockanja bolje performanse :D
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Malo objektivnosti ne bi škodilo. Porediti procesore u igrama u vrijeme kada je jako malo njih imalo dobru multi thread podrsku, je bizarno. To sto neko predje sa 3770K na 4770K i gledam samo filmove pa kaze da ne vidi promjenu, je njegov problem. Koliko se sjecam, a davno je bilo, 4770K je bio nekih 20% brzi u rendanju bilo blender, max ili premiere pro. I sada ces u gamingu vidjeti isti FPS uzmes li CPU iz mid i top segmenta. Igre nisu niti ce ikada biti referenca i pokazatelj maks potencijala. Iz istog razloga je jaaako dugo 2600 bio dovoljan za gaming. Jbt WOT je tada radio na samo jednoj jezgri. Guglaj koje igre imaju dobru multi thread podrsku i koliko njih moze koristiti vise od 4 jezgre. Naci ces clanke tek iz 2018-te a ne 2012-te.

    A drugo, koja to kompanija ulaze i pravi revolucionarne skokove, koja nema konkurenciju? Za stagnaciju Intela mozes samo kriviti AMD koji u to vrijeme nije bio dorastao. Obe su kompanije tu da zarade bil$ a ne kao emotional support. Intel da moze, prodavao bi zasebno pinove kao Apple punjac.

    [​IMG]
     
    aNaToMiC ! and bhd like this.
  8. bhd

    bhd Veteran foruma

    Samo lagano. Svakako vecina nas ne iskoristi ni blizu potencijala svog proc-a :)
     
  9. Filozof

    Filozof Aktivista

    dao sam ti warzone za primjer u kojem sa 4770 nisam mogao da izvucem ni 80 fps-a, a sa R2600 izvlacim preko 100 fps-a na boljim postavkama + stream, e sad prica je ustvari to sto sam za polovan intel 4770 dobio nov R2600, zbog toga kapa dole amd-u jer ja kao krajnji korisnik sam zadovoljan s obzirom koliko sam novca dao. Isto tako ako se intel opet uozbilji pa za manje para ponudi nesto bolje nemam problema da predjem na intel, nisam ni na cijoj strani ali postujem ovo sto je Ryzen uradio iako to rade zbog sebe i svog profita logicno boli njih patka za mene i za tebe :D

    @Qler Kad budes prodavao javni malo prije da svoj razduzim, da ne ostajem bez procesora :D
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    i plus je sto ces sa tom plocom moci upgrade na 3xxx seriju, a ako je chipset odgovarajuci i na 5xxx seriju... dok sa Intelom je to nemoguće...
     
    iPlay and Filozof like this.
  11. iPlay

    iPlay Komšija

    @Filozof
    Ja sam iz svog 2600 uspio izvući 4.1 GHz na svim jezgrima sa naponom od 1.275v. Mislim da imam dobar model. Temperature sa Wraith Prisim coolerom su uglavnom <56° u igrama (Warzone), Stress test <78°C.
    Probao sam i na 4.2 GHz ići ali je stabilan tek sa 1.325 - 1.350v što je blizu safe zone, a i temperature idu visoko. Ne isplati se.
     
    Last edited: Nov 25, 2020
    Filozof likes this.
  12. Decerto

    Decerto Komšija

    FX je bio ispred svog vremena,zbog toga je i bio tolika hrpa smeca. Ne kazem da je to dobar procesor (koji ja licno koristim i dan danas na 4.8 ghz) ali evo u 2020. FX8350 dodje u par poena ispod overclockanog 4770k u CB15 , na launchu je izgubio svaki moguci test i od i5 2500k lol. Sta znaci optimizacija windowsa i schedulera.
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam imao Fx8350 prije oovg i realno meni je bio super. I plus što je "ostario" puno bolje od Intela...

    Sent from my Huawei P30
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja sam jos na i7 2600 i za ovo sto meni treba a to je sada bukvalno samo internet i multimedia,odlican
    instant sve otvara sa njim jos uvijek ...samo da me posluzi i ne pokvari se :D
     
    Qler likes this.
  15. iPlay

    iPlay Komšija

    Decerto likes this.
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Prodao sam ga jaranu, sve sa GPU, ne sjećam se koja je bila, ali on super zadovoljan. Doduše sve sa mbo, cpu, ram i GPU sam dao za nekih 150KM.... :) i scythe mugen hladnjak na procu.

    Sent from my Huawei P30
     
  17. iPlay

    iPlay Komšija

    Za 150 KM si baš nekog dobro počastio.
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Dobar jaran, jebi ga... I ploča je bila ona 990 chipset ako se dobro sjećam, najjači za am3+

    Sent from my Huawei P30
     
    iPlay likes this.
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  20. Esh

    Esh HWB