AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Eh da je za moju Z370 :D X370
     
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    koji je trenutno najjeftiniji šestojezgreni ryzen?
     
  3. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    1600 AF, dođoše čak i nove zalihe kod dobavljača, odakle i kako, ne znam. Cijena tužna.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sta znaci tuzna cijena, skupo, jeftino? :)
     
  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    valja li išta taj procesor danas?

    jeli bolje uzeti konfu sa tim procesorom + rx550 i bez ssd-a ili je bolje uzeti ryzen 5 3400g sa vegom 11 i ssd-om?
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Skupo. Nekad su se za 170 neto mogli nabavit, sada oko 270.

    Procesor je dobar za mnoge upotrebe, ko će rendati i slično nek preskoči.

    Madball jesi lud? :D Kako misliš bez SSD-a? Primarni HDD nisam nikom već ugradio ima šest godina.

    Ja bih uzeo 3400 i čekao normalnije doba za cijene grafičkih. Mada ne znam ni primarnu namjenu računara. Još ako su dostupne ove AXLE3D i Biostar rxice... ugh.
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    standarna kućna upotreba uz igranje fifa, pes, nba2k i bf3/bf4 naslova :)

    samo ne znam jeli danas, sutra, prekosutra dovoljan četverojezgraš sa 8 threadova za gore opisano.
     
  8. Esh

    Esh HWB

  9. Vedo

    Vedo Moderator

  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Sve što si nabrojao svaki četverojezgraš će pojesti. Ja sam BF igrao na Phenomu :D
    U svakom slučaju uzmi neku B550 ploču da imaš neki upgrade path.
     
    MadbaLL likes this.
  11. iPlay

    iPlay Komšija

    Ryzen 1600AF ti je skoro kao 2600 što se tiče brzine. B550 ploča ti future proof.
     
    MadbaLL likes this.
  12. DiabolicX

    DiabolicX Novi član

    Ako hoćeš novo Rayzen 5 1600 AF verzija,može se naći na OLX-u Box(zajedno sa coolerom dolazi) za 230 maraka ili Ryzen 5 2600 on može isto nov Box za 240 da se uzme i to kod istog prodavača ( neću govoriti koji da ne ispadne da ga reklamiram),ako hoćeš polovno Ryzen 5 1600 AF nećeš uopšte naći a Ryzen 5 2600 plati plafon do 200 maraka i to ako ima i kutiju i cooler mada ja lično za njih ne dajem više od 180 (ne što ne vrijede već što su polovni )
     
    MadbaLL likes this.
  13. DiabolicX

    DiabolicX Novi član

    Ryzen 5 1600 AF je nova verzija procesora iz mislim 2019 i bukvalno je isti kao i Ryzen 5 2600 ( sekundu je slabiji od njega ali to nećeš ni primjetiti ),što se tiče Ryzen 5 3400 G možeš ga uzeti najeftinije novog do nekih 280-290 maraka (polovnih i nema toliko u ponudi ) e sad što se tiče samog procesora on je odličan budžetski CPU ali ti ipak mora biti jasno da vega 11 ipak nije nešto što će te zadovoljiti ako planiraš igrati novije i relativno novije igrice jer ja koliko se sjećam vega 11 bi trebala biti negdje u rangu sa gtx 650ti,što se tiče ssd-a po cijeni ja ti preporučujem npr Crucial MX500 250GB
     
    MadbaLL likes this.
  14. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    DiabolicX likes this.
  15. DiabolicX

    DiabolicX Novi član

    Vidi evo ja sam sad gore vidio šta si napisao za šta ti je komp potreban,znači ono klasika i za neke igrice,znači tebra ja iskreno ne mogu da se sjetim ni jedne igrice koja koristi više od četri jezgre procesora što znači da tebi u principu i ne treba CPU sa šest jezgri i da slobodno možeš ići na četri ali ajde eto svako od nas traži nešto jače pa te i razumijem,kao prvo ovaj CPU iz kofiguracije što si postavio nije AF verzija već stara sa 14nm tehnologijom (dok je AF 12 nm ) i u principu ili uzeo Ryzen 5 1600AF ili 2600 nema gotovo pa nikakve razlike ! Integrisana grafika nije nikada jaka kao dodatna,ako si već slab sa parama idi na ploču B450 ( sjajne ploče i tebi će svakako zadovoljiti potrebe ) + 5 3400g ( kad budeš imao para kupi dodatnu karticu ali poznavajući mentalitet naših ljudi onda ćeš reći ebi ga ovaj CPU je sa četri jezgre daj da kupim neki jači :),na žalost kao što i sam vidiš da su cijene grafika otišle u tri lijepe i da one najviše zezaju ali uzmi npr GTX 970 ili R9 290 od 4gb koje su takođe sjajne grafike iako malo starije ali ipak mogu povući sve nove igre) + RAM-ovi ti moraju biti brate dual i svakako barem 3000 mhz ( i oni će ti i polovni uzeti dosta para,ja mislim da je pločica od 16 gb oko 150 maraka) ! Znači ako ti se ne žuri uzimaj dio po dio cjenkaj se i možeš lijepo uštedjeti,meni je žao ali izgleda da sam izbrisao ili je momak prodao pa ne mogu da nađem oglas a bila je ploča b450+ramovi 16 gb+cpu (rayzen 5 je bio alio sam zaboravio koji) za 400 maraka
     
    MadbaLL likes this.
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    kad već spomenu ploče, šta gubim ako bi uzeo sa a320 čipsetom? nadogradnja procesora u budućnosti ili ima još nešto?
     
    DiabolicX likes this.
  17. DiabolicX

    DiabolicX Novi član

    To ti je još jeftinija opcija ali ipak ja bih ti preporučio da ne ideš ispod b450 i zbog nadogradnje i zbog cijene jer ako se potrudiš znači ako ne žuriš polovnu b450 možeš naći solidne novce ,znači moj savjet koji sam ti već gore rekao nemoj se zalijetati na gotove konfiguracije jer tu su ljudi nerealni i nabudžili su nenormalne cijene već idi dio po dio ( osim ako ne naletiš na nešto stvarno povoljno ),pogotovo obrati pažnju jer ima dosta ljudi koji gotove konfiguracije prodaju ali u dijelovima upravo zato što ne mogu da prodaju čitavu i tu se već cijena zna lijepo oboroti
     
  18. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    isključivo novo s garancijom planiram uzeti, ali treba mi čitava konfa odjednom, jer mi je grafička na trenutnoj konfi na izdisaju, a na vrijedi je mijenjati novom, niti apgrejdovati ništa od trenutne konfe. znači nemam tu mogućnost da kupujem komponentu po komponentu i pikam najbolje cijene, morat ću sve odjednom.

    kakve su biostar ploče danas? znam da su nekad bile odlične.
     
  19. DiabolicX

    DiabolicX Novi član

    Sasvim solidne ploče,ja kada sklapam nekome komp najčešće njih i koristim zbog cijene i solidnog kvaliteta
     
    MadbaLL likes this.
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Uzmi gtx660 za 50KM i sacekaj druga vremena za grafu jer moderan GPU kosta danas kao cijeli PC. Ne mozes danas sklapati gaming pc za 800KM bez obzira sto igras starije naslove. Cijene nemaju smisla. Prije uzmi PC bez karte i pored toga PS3.
     
    aNaToMiC ! likes this.