Anketa -- Prelazak na Windows 7 operativni sistem @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Jun 3, 2009.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    i ja isto tako. otkako sam kupio novu plocu P5Q-pro ni sekunde nisam imao problema sa stripe raid-om od 2 WD 320GB diska, dok sam sa prethodnom plocom koja je imala JMicron 363 raid controller imao strahovitih problema i malo malo mi se rusio raid i gubio sam podatke. ovo mi sad radi do doksa vec 6mj. na win7 cu preci kad ga podrzi PB, i kad ne budem imao problema sa igrama :) sad sam na 64 bitnoj visti, sa 6GB ram-a fino radi. ima sitnih problemcica, ali to prihvatam kao nesto normalno, jer mi ni xp nije radio bolje.
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Prati malo Win7 temu.
     
  3. Pasha

    Pasha Komšija

    De mi samo reci kada si se mučio sa vistom? Koliko je meni poznato,nakon izlaska SP1 svi programi su potpuno kompatibilni. I mene je taj hejt prema visti furao,međutim kasnije sam vidio da je ok.
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Vistu sam koristio od bete a sada koristim win7 i nevracam se na drugo, sve sto mi treba sljake bez greske.
     
  5. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Reko sam da sam imao problema sa RAID-om na beti 7-mice, a RC ne smijem probati, da mi ne bi srusio RAID. Imam Abit P35 plocu sa nekim intelovim raidom. Kada bi mi neko potvrdio da njemu radi sa ovim raid kontrolerom W7 i ja bih ga sad odmah instalirao.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    I sad vozim golfa dvicu jer petica je bezveze :mrgreen: na dvici su platinska dugmad a petica ima dosta elektronike pa je zato bezveze :mrgreen:

    Probao sam prije instalirati vistu i vracao sam XP isti dan al kad sam skupio hardware potreban za normalan rad viste i probao ju nisam vise ni pomislio na XP a i sedmicu cu probati finalnu verziju al na nekom drugom disku da ne helacim ovo sto sam imam jer radi ko podmazano vec po godine i ako bude ok ostaje.
     
  7. Hansel

    Hansel Komšija

    Preći ću na Win7 samo ako je optimizovanija odnosno brža od XP-a. Ovo sa XP me fakat počinje nervirati. Kada bi imao i šesnaestojezgreni procesor na 5Ghz i 16 GB DDR opet bi nešto štopalo. Jebem mu, instaliram svjež win na X4200 i 2GB rama (znam nije nešto za današnje standarde) i neko vrijeme ide sve ok, ali već nakon 10-15 dana to već postaje kilavo, bez obzira što nema nikakvih virusa (a uradi se i optimizacija i registry clear sa TuneUp)...Najgore mi je kada upalim komp i sistem se digne za nekih 30 sek i fino sačekam da se pokrenu svi programi u Trey-u i nakon toga kliknem na My Doc...i on nešto čeka...otvori mi nakon 2 sek. Jebem mu to bi i sa Celeronom i 512 mb rama trebalo ići glatko.
     
  8. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Kod mene je MSI P45-platinum,u biosu mogu da biram između intelovog ili Jmicron RAID contolera.Koristim intelov.Samo što neznam jesul nam isti Intel kontoleri?!Tako da je možda bolje da i ne instaliraš,radi podataka koje imaš,da ih ne izgubiš.
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Bilo je dosta zanimljivih odgovora i razmisljanja do sada, pa da jos malo produbimo diskusiju:

    Tri zanimljiva odgovora gdje korisnici navode da su "odustali" od Viste bez da su je zapravo probali ili pak koristili nakon izdavanja prvog Service Packa. Vista je imala velike probleme nakon predstavljanja zbog nestabilnosti drivera (wsup Nvidia?) te nedostatka drivera od manjih proizvodjaca. Istina je da Vista zahtjeva nesto bolju PC konfiguraciju za "ugodan rad", no takodjer je istina i da su 2GB memorije odavno postala standard. Bez sumnje, Microsoft je kroz veliki broj zakrpi, odnosno tri SP-a za XP napravio mnogo po pitanju sigurnosti, propusta i kompatibilnosti, no Vista takodjer nudi vrhunsku stabilnost, dakle bez BSOD-ova i potrebe za reinstaliranjem sistema nakon odredjenog perioda.

    Navedeni komentari idu u prilog mojoj tezi da je za neuspjeh Viste pored nabrojanih propusta odgovoran i los publicitet koji se prenio uglavnom sa raznih recenzija i blogova pa su misljenja likova poput Walta Mosberga odjednom postala relevantna. Tu je i cinjenica da se u to vrijeme pojavio i Appleov Leopard te da je jednostavno bilo "u modi" pljuvati po Visti ili biti u nekom "retro" folu, sto potvrdjuje i dosta iznesenih komentara ovdje.

    Ne zelim zapocinjati prezvakanu debatu XP vs. Vista, vec istaci da je Vista u smislu arhitekture operativnog sistema, validacije drivera, obezbjedjivanja potpuno novog nivoa sigurnosti i slicno mnogo donijela za korisnike te da "nama" koji Vistu koristimo jos od doba beta, skok na Windows 7 i ne izgleda tako fantasticno.

    O cemu sam ono pisao iznad? Ponukani misljenjem prijatelja, sa raznih sajtova i foruma, i vi ste formirali svoje negativno misljenje. Sta znaci "promjena"? Za XP su razvijene neke nevjerovatno dobre teme i skinovi koji u potpunosti transformiraju operativni sistem. Hajde da pricamo o funkcionalnosti. Ako uzmete u obzir da postoji odredjeni broj ljudi kojima se ne svidja promjena interfejsa, odnosno manipulacija nad taskbarom te zele stari "XP/Vista" stil, onda dobivate Vistu sa boljim odzivom interfejsa (sto je jedan od kljucnih razloga zbog kojih sam ja zainteresovan za W7, uz bolju SSD podrsku) i istim onim sigurnosnim layerom kojeg sam spominjao.

    Usput, Windows 7 ce raditi sasvim ok sa 2GB memorije.

    Jos nesto o cemu sam govorio, a ide u prilog stabilnosti Vista operativnog sistema.

    Uzimajuci sve u obzir, veoma sam zadovoljan sa Windows 7, dobro sam prihvatio novi interfejs, drago mi je da je Microsoft napokon poradio na odzivu prozora te da ce bez ikakve sumnje biti neusporedivo manje problema sa driverima u odnosu na Vistu, sto znaci, uz dodatak posla koji radim, da definitivno prelazim na Windows 7 (iako sam prakticno na vecini PC-ova vec i "presao"), ali ne zbog toga sto je Vista losh operativni sistem te sto sam "iscekivao" novi OS, vec zato sto je Windows 7 evolucionarni korak u pravom smjeru.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To sto je "sedmica" tako brzo najavljena i, eto, skoro pa gotova, najbolje govori koliko Vista ne valja. Naravno, tu negativan hype itekako ima veze.

    Ponavljam, nisam joj ni dao sansu, prvenstveno zato sto mi ne treba. Ni sedmica mi nece "trebat", jedino sto bi bio red promijenit OS nakon 6 godina XP-a. :D
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Pogresno. Vista se na trzistu pojavila 30. novembra 2006. odnosno 30. januara 2007. godine. Windows 7 dolazi tri godine poslije. Microsoftov cilj je oduvijek bio da novi operativni sistem izdaje svako 3 godine. To se sa Vistom (nakon XP-a) nije desilo zbog problema u razvoju, odnosno cinjenice da su htjeli mnogo, mnogo stvari da radikalno promijene pa su nakon 2-3 izgubljene godine shvatili da taj posao moraju u etapama raditi, popravili su sigurnosni aspekt, WinFS ostavili za neka bolja vremena, sa Aero krenuli u proces boljeg iskoristenja GPU-a (Windows 7 je evolucija na tom polju) itd.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pih, zar je toliko proslo od izdavanja Viste? :D
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Stevie, jesi ti ikad vidio kako izgleda DX10 igra? :p :p
     
  14. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Serial ATA support:
    6 x SATA 3Gb/s offer by Intel® ICH9R support Intel® Matrix Storage Tech(AHCI & RAID0/1/5/10)
    EDIT: I sa XP-om sam se izjebo 3 dana trazeci pravi(odgovarajuci) driver za ovaj kontroler koji radi i koji ne unistava raid nakon restarta.
     
  15. Moncho

    Moncho Komšija

    isto kao i dx9 igre...


    Barem 5x puta sam neuspjesno pokusavao da uradim tranziciju na sedmicu sa viste i nikako mi ne uspijeva, uvijek se vratim visti. Ponajvise me muci izmjena taskbara na koji se ne mogu naviknuti da se postavim na trepavice. Iako postoji opcija da se izgled vrati na 'stari' vistoliki izgled, to nije to, nekako mi je to odradjeno na brzake i prilicno sve to skupa ruzno izgleda. No, imajuci u vidu da sam iste boljke imao i sa XP -> Vista tranzicija, sedmica ce u medjuvremenu doci i na moj PC. Ja nisam primjetio nikakv brzi odziv ( u ono par minuta koliko sam proveo uz sedmicu) prozora u odnosu na Vistu, tako da ne vidim tu nista.

    kontra : izgled taskbara, prozirnost gornjeg dijela prozora
    za : veoma ubrzana funkcija spajanja na net
    svidja mi se defaultne theme sto se tice prikaza sadrzaja u prozoru
    isto tako mi se dopada mogucnosti spajanja na racunare u LAN tj. logiranja na accove na mreznim PC.
    nekako mi je 'laksa' sedmica u odnosu na Vistu

    da podvucemo, neka mi vrate Vistoliki izgled taskbara i prodali su mi sedmicu...
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ebo ga ti, pa zar nema neki skin koji ce natjerati win7 da izgleda ko vista, a da i dalje radi ko win7?
     
  17. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Evo šta kod mene piše: SATAII controller integrated in ICH10R/JMicron® 363 chipset
    - Up to 3Gb/s transfer speed.
    - Supports six SATAII ports by ICH10R
    - Supports two SATAII ports by JMicron 363, support SATA RAID 0/1/JBOD.
    - Supports one eSATA port by JMicron 362.
    - Supports AHCI controller with SATA RAID 0/1/5/10 by ICH10R.

    Stim što ja ne koristim ovaj Jmicron controler,u device manageru mi stoji Intel RAID contoler.Kao što sam naveo mogu u biosu da biram koji kontoler želim od ta dva.
    EDIT:pokušao sam i sa Jmicron controlerom,al mi stabilnost i performance nisu bile na nivou (pogotovo stabilnost)
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    batali raid sa tim sranjem od JMicron controlera. samo ces izgubiti zivce a i podatke. btw to nema nikakve veze sa operativnim sistemom.
     
  19. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Nema sa operativnim sistemom, nego sa drajverima za odgovarajuci OS, tj. nedostatkom istih. Kada bi mi neko potvrdio da ovo radi na ICH9R chipu, stavio bih W7. Danas sam vidio da je izasao W7 RC2. Je li to istina?
     
  20. Esh

    Esh HWB

    RC2 nije planiran, niti je ista zvanicno "izaslo". Procurio je testno post-RC ili pre-RTM build koji u sustini ispravlja neke uocene probleme, bez ikakvih novina i dodataka.