Apple iPhone - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Jan 10, 2007.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Apple iPhone

    rofl pitanje, al haj': moze li se nastimat pristup netu (gprs, edge, kako god), da mogu mail provjerit (Ultra kartica), i kako? 3G ne smijem paliti jer izgubim signal skroz.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Apple iPhone

    Da, pusti ove price sa market.ba "hardverski/fabricki otkljucan" i sl. U svakom slucaju da bi ga otkljucao softverski bice potrebno uraditi Jailbreak uredjaja, i nakon toga instalirati posljednji verziju yellowsnow-a. Ako kojim slucajem na iPhone-u bude firmware 2.2.1, nakon Jailbreaka se moze uraditi downgrade baseband-a na stariju verziju (u vecini slucajeva) pomocu Fuzzyband aplikacije iz Cydia instalera. Nakon toga se opet mora ubaciti yellowsnow.
    Poenta svega je da ti u AT&T-u sigurno nece dati Jailbreakovan uredjaj da bi ga ti mogao softverski otkljucati, a cijene otkljucanih po sajtovima dostizu oko $600, a za tu lovu ga mozes i ovdje uzeti. Isto tako je upitna garancija van AT&T-a, ali moras biti spreman na taj rizik.
    Kako god, osim ako nije vec prethodno sve odradjeno kao sto sam naveo gore bice potrebno "dodatno hakerisanje".
     
  3. salocha

    salocha Novi član

    Re: Apple iPhone

    Hvala na odgovorima.

    Iphone je definitivno sad moguce nabaviti bez ikakvog ugovora i obaveza. U Americi je 599$ (oko 850 KM) 8gb verzija. Zvao sam predstavnistvo Apple-a u Sarajevu i kod njih je isti takav "otkljucan" telefon koji moze na sve mreze 680 EUR, tj. 1360,00 KM - puno brate.
    Po onim carsijskim radnjama u ovome trenu nije moguce nabaviti Iphone, a za ove po oglasima (market.ba) strah me da ce mi neko nesto uvaliti, pa se onda valja ganjati sa njima.

    Sve u svemu, za taj Iphone iz Amerike mogu biti siguran da moze nasa kartica u njega? Koliko sam razumio "jailbreak" se radi da bi mogao koristiti 3rd party aplikacije, odnosno one koje ne idu preko onog njihovog App store-a? I kad uradim "jailbreak" za jednu verziju firmware-a ne smijem raditi update na novu verziju dok ne izadje novi software za jailbreaking te nove verzije?
    Sto znaci da moze doci do moga spontanog samoubistva ukoliko dobijem Iphone iz Amerike za ciju verziju firmware-a jos ne postoji mogucnost "jailbreaka"?

    Ja sam mislio da otkljucan telefon bez ugovora znaci da nema potrebe za nekim majstorisanjem i varanjem, da sve pici legalno i bez problema.

    Jos bih vas zamolio da ako znate nekoga ko je izuzetno pouzdan da od njega kupim now Iphone 3g da mi posaljete na pm njegov kontakt ili da napisete ovdje.
    A ne bi bilo lose da mi predlozite na koji nacin bi sad vi izvrsili nabavku kad bi ste ponovo kupovali.

    Hvala jos jednom na pomoci.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Apple iPhone

    Iskreno, najbolja stvar je nabaviti iPod Touch 16GB za $300 i uz to nositi neki Nokia Symbian telefon, jer sam "telefonski" dio iPhonea nije nista posebno, a i kamera/bluetooth su isto tako hendikepirani. Vjerovatno si upoznat sa specifikacijama svakako. Sve verzije iPhonea se mogu Jailbreakovati samo zavisi od basebanda da li se moze otkljucati za sve mreze. Ako ne pomogne ni jedna kombinacija Jailbreaka+Fuzzybanda (Bootloader mora biti 5.08)+Yellowsnowa, onda ti ostaje hardverski mod u smislu nabavke dodatne turbo sim kartice koja se zajedno sa tvojom sim karticom ubacuje u iPhone.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Apple iPhone

    Evo postupka:
    Jailbrake-om (QuickPWN program za Windows) otkljucas mobitel da bi ga mogao koristiti, tj. cackati po njemu, instalirati dodtne aplikacije kao i crackovane igre / aplikacije (o tome necemo na ovom forumu). Sa njim jos uvijek ne mozes telefonirati. Nakon sto jailbrake-ujes mobitel, u meniju dobijes 2 nove ikone, Cydia i Installer. Spojis se sa mobitelom na net putem Wi-Fija, otvoris Cydiju i u njoj potrazis za malom aplikacijom zvanom Yellosn0w. Instaliras njega i nakon toga mozes koristiti iPhone i sa drugim SIM karticama. Ovo sve vazi ako je firmware verzija 2.20 i verzija modema iPhona 2.28. Ako je vec instalirana 2.2.1 (modem firware 2.30), onda potrazis u Cydiji program Fuzzyband i probas 'down-gradeat' verziju modema iPhona nazad na 2.28. Ako to ne upali onda ti je potrebna neka turbo-sim kartica koju prislonis uz svoju SIM karticu i skupa ih ubacis u mobitel.
    Dakle, "problem" predstavlja modem firmware, Yellowsn0w radi samo iskljucivo sa 2.28, ne sa 2.30, a update-anjem firmwarea mobitela na zadnji 2.2.1 automatski se update-a i modem firmwarea.
     
  6. salocha

    salocha Novi član

    Re: Apple iPhone

    Jucer bio na carsiji u Enter Digital. Imaju Iphone 3g 16Gb 1.020,00 KM. Manje vise srednja cijena od onoga sto su mi rekli po radnjama gdje ga trenutno nema ali ga mogu nabaviti uskoro. I to je ona verzija gdje je skinut sa mjreze, pa uradjen JB.

    E sad, kaze mi lik koji tamo prodaje u Enter Digital da je prije dva dana imao i prodao (i da se moze poruciti) "fabricki" otkljucan, nije ni sa jedne mreze, contract free Iphone 3g 8Gb za iste pare - 1.020,00 KM (zato sto je "fabricki" otkljucan jelte pa onih 8Gb ne znaci manju cijenu).
    Na moje pitanje sta to znaci za mene, kaze da na tom Iphonu najnormalnije radis svaki update koji god izadje i opet svaka SIM kartica radi (za primjer sam mu da 3.0 kad bude dostupan update). E sad nije to za zajebanciju s obzirom da daju 1 godinu garancije, koja mozda ne vazi nesto kad je stvarna popravka telefona u pitanju, ali je to ipak osnovna informacija koju ne bi smjeli dijeliti tek tako, jer je lako poslati im inspekciju ako zajebu.

    Istina ili nema pojma o cemu prica?

    Citam i cujem mnogo razlicitih komentara pa vise ne znam sta da mislim, osim da mi se zbog razlicitih zajebancija sve vise pocinje svidjati ideja o nekom drugom high-end phonu.
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Re: Apple iPhone

    Ako je ''fabricki'' otkljucan ko ga je onda zakljucao prije toga?
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Apple iPhone

    Zajebi ti garanciju u Enter Digitalu. Djevojka uzela tamo 3G 16GB. Nakon ni mjesec dana se "razlio" dio displeja, kad prstom malo jace pritisnes 1/3 displeja bude ljubicasto a i vidi se pomalo i kad ga ne diras. Odnijeli ga tamo, kazu oni "Sta cemo ti mi?", kao mora da ga je ona zgnjecila necim, ovo ono, a od prvog dana ga je drzala u onoj tvrdoj futroli, bas ga pazila. Na Skenderiji ima neki lik, jaran mu nosio svoj zakljucani 2.2.1, za 40 KM mu softverski otkljucao, kune se. Mozda imaju ovako nesto (http://www.unlock-the-iphone.com/), ako ovo uopste i radi :roll:
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Apple iPhone

    Garancija kod vehabija u ED-u je upitna buduci da mi je prilikom kupovine telefona za djevojku naglaseno u fazonu da garancije nema ako se telefon updatuje na noviju verziju firmwarea. Mozda su promjenili politiku u medjuvremenu.
    S druge strane, ova stranica se pokazala kao hoax na nekoliko kredibilnih pro-apple stranica, tako da bih to iskreno uzeo sa dosta rezerve. Jedini nacin na koji mu je za sada mogao otkljucati telefon je preko procesa koji si i sam spomenuo gore.
    I trece, to sto postoje contract-free telefoni u AT&T-u ne znaci da se mogu koristiti na svim mrezama vec samo korisnici imaju mogucnost da predju na druge jeftinije pretplatnicke i prepaid pakete unutar samog AT&T-a. Evo i potvrde od prije nekih 5 sedmica za to:
    iz AT&T dopisa...

    Jos jednom da ponovim - iPod Touch 2G + neki tanki S40 ili S60 telefon je mnogo bolja kombinacija, a sam iPod ima primjetno brzi hardver, ima manju masu, tanji je, a sa 3.0 updateom dobiva i bluetooth podrsku kao i dosta drugih stvari. I sto je najbolje, zbog tehnickog propusta u bootloaderu, trajno se moze Jailbreakovati sa svakom slijedecom verzijom iPhoneOS-a.
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Apple iPhone

    ja probao na svom Fuzzyband Downgrader i ne moze, kod mene je Bootloader 5.09 :x
     
  11. salocha

    salocha Novi član

    Re: Apple iPhone

    OK, hvala svima na trudu i odgovorima, napokon sam se svojim ocima uvjerio kako i sta fercera.

    Moj prijatelj je prije par mjeseci u Italiji kupio contract free Iphone 3g (da ne kazem otkljucan, jer ga niko nije ni zakljucavao prije toga :) - znaci Iphone koji nije namjenjen nijednom provideru niti nabavci pri zakljucivanju ugovora - udjes u radnju, dobar dan - dobar dan, koliko para molim, iskeshiras, kupis telefon, "turis" svoju karticu u njega i radi).

    Momak je stavio nasu BHtelecom SIM karticu u njega i odmah je radio bez problema. Do sada je radio svaki firmware update bez ikakvih poteskoca, ali nije radio jailbreak, vec iskljucivo koristi App store - kako besplatne, tako i one aplikacije koje se placaju.

    Takav Iphone u Americi kosta 599$ i moze se kupiti u svakom Apple store-u, takav Iphone se i kod nas u Sarajevu moze kupiti (sad nema, bice za mjesec kazu) u predstavnistvu Apple-a i kosta 1.360,00 KM, a vjerovatno je i takav bio u EnterDigiial-u (to za garanciju da nista kod njih ne vazi, vjerujem).

    Jedina dilema koja ostaje jeste da li je utor za SIM u USA Iphonu kompatibilan sa nasim SIM karticama, ali mozda moj prijatelj moze to provjeriti ubacivanjem svoje SIM kartice.

    Cackajuci po sajtovima u cilju donosenja dobre odluke za pravu kupovinu Iphona, naravno naidjoh na info da najvjerovatnije 17. jula dolazi novi model, pa sad i ta dilema, da li kupovati sada ili da cekam novi model, koji ce sigurno biti teze i komplikovanije nabaviti, a ni Omnia HD ne izgleda lose :), samo je milja i po u Imamexu - LOL.

    To Neo Bahamut Zero: vjerovatno si u pravu za Ipod touch i dodatni symbian tel. ali mi se ne da nositi 2 uredjaja, lijepo je imati all in one, iako, ruku na srce, ni Iphone to nije, zbog sugave kamere u startu. Vec godinu i po imam Nokiu 6120 koja mlati Iphone na nekoliko polja, sto je smijesno. Ali Iphone....... :):).

    Sve u svemu, jos jednom hvala na vasem vremenu.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Apple iPhone

    Nije problem sacekati nove modele iPhonea i iPoda, problem je Jailbreak i otkljucavanje telefona. Komplikovanije ga nece biti nabaviti - odes u AT&T, kupis telefon, potpises ugovor, sutra dodjes i platis 500-tinjak dolara penala da uredjaj predje u tvoje vlasnistvo. Naravno ako imas nekoga da ti to kupi, a i online prodaja ce isto tako da bude u opticaju. Ja ti govorim iz iskustva, jer sam imao i iphone i trenutno touch, i mislim na kraju da je ovaj drugi dosta pristupacniji uredjaj koji za svoju cijenu daje vise nego iphone.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Apple iPhone

    Pitanje za vlasnike iPhonea i/ili Toucha - buduci da u nekim situacijama glupavi iTunes duplicira prebacene fajlove, kako se rijesiti narandzastih "other" podataka koji se izgleda polako nakupljaju? Negdje procitah jednostavo "uradi restore", ali ako se to bude cesce ponavljalo, to zaista nije opcija.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

  15. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Re: Apple iPhone


    Topla preporuka. Vidim puno raje je zapelo za taj 3G, a njegov A-GPS kao prakticno jedina korisna plus funkcija na 2G se ne koristi gotovo nikako. Dakle ako ne trebas navigaciju, uzmi 2G 8GB koji se moze relativno povoljno nabaviti 550-600 KM, bacis ga na 2.2.0 firmware. Meni radi ko zuca vec dugo i ne pada mi na pamet da ista diram, definitivno je najstabilniji firmware.

    Uzeo ga od momka koji to tusi, mogao bih ti mozda i broj nabaviti, ali ne mogu obecati posto sam ga uzeo poodavno.
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Re: Apple iPhone

    Dosla, eno je u kanti za smece :lol:

    Nece ni da cuje, ne znam je li zbog telefona ili zbog nje ali jednostavno ne radi. Probao na SE C510 i Nokia-i 5310 XM, nakon desetak pokusaja jednostavno je pukla posto je kvalitet nikakav i tu je bio kraj :roll:
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Apple iPhone

    Steta. Ja imam jednu bolju i skuplju u ladici, pa ako naletim na navedene zakljucane telefone isprobacu radi li.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Apple iPhone

    Vedo - razmisljaj o tome kome ces prodati tu turbo sim karticu za iPhone, posto ti vec u petak nece vise trebati. :smt005
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Re: Apple iPhone

    Sta su promijenili po tom pitanju ili je opet rijec o nekim 'otkljucavanjima' ?
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Apple iPhone

    Novi Yellowsn0w (sada poznat pod nazivom "Ultrasn0w") sada radi na Jailbreakovanom 3.0 iPhone firmwareu (2G i 3G modeli) i pripadajucim baseband-om, a uz to je dev-tim popravio neke bagove koji su bili prisutni u prvobitnom Yellowsn0w-u (smrzavanje uredjaja prilikom 3G veze i sl).
    Nema sumnje da ce Apple ubrzo izbaciti i neki 3.0.1 FW koji ce zakrpiti ovu sigurnosnu rupu. Bilo bi lijepo da su svi telefoni otkljucani po defaultu nakon instalacije, ali mozda je bilo i nerealno ocekivati tako nesto. Koga zanima, veceras bi novi FW trebao biti dostupan za sve ostale uredjaje (za 3GS je vec izasao).