1. admirrr

    admirrr Novi član

    razmisljam o kupovini 3850-ke 512mb
    eh sad me zanima igra li veliku ulogu proizvodjac(Sapphire,PowerColor,Club3D...)
    hwala
     
  2. nFare

    nFare Komšija

    Ma ne igra, osim sto ce neki proizvodjac dodati custom hladjenje ali ce ti ga i zato dodatno naplatiti.
    Ja bih uvijek uzeo najjeftiniju varijantu pa bio to Club 3D peti deseti i eventualno nakon nekog vremena ako mi je furka zamijenio bih hladjenje.
     
  3. baabaa

    baabaa Novi član

    Ja sam prvo kupio 3850 sa 256 mb memorije i zbog sitnih problema sa ventilatorom zamjenio sam je uz doplatu za Club3D CGAX-3852DDO RadeonHD3850 512mb prvenstveno zbog boljeg hlanjaka (vizuelno izgleda nevjerovatno dobro), koji je ogroman i zamene prihvatljivo čujan. Dobio sam karticu sa više memorije, nešto bržu i hladnjak koji efikasno hladi. Pitanje je koliko se sve to isplatilo ???
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Isplatilo se, mozda ne sada, ali ces osjetiti dodatnu brzinu i memoriju kad dodju malo zahtjevnije igre na trziste...
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    IMO se 512MB verzije 3850 ne isplate. Razlika izmedju 3850 512MB i 3870 je mizerna u odnosu na ukupno cijenu. Kad se vec pruzis 400KM, mozes se pruziti i 420.
     
  6. baabaa

    baabaa Novi član

    Ja sam se za 3850 karticu odlučio zbog vaših preporuka, i nisam se pokajao grafička je odlična, a zašto sam ja kupio Club3D CGAX-3852DDO RadeonHD3850 512M DDR3 je hladnjak ( ko će čekati 2godine da kartica izađe iz garancije kako bi promjenio hladnjak) i sklonost prema fabrički klokanim grafičkim karticama. Club3D CGAX-3872DD Radeon HD3870 512M DDR4 (jer ja sam to morao uzeti u genelecu) je po karakteristikama bolja kartica ali ni njen referentni hladnjak kao i na Club3D CGAX-3856DD Radeon HD3850 256M DDR3 meni lično nije izgledao "sjajno". Kartice 3850 sa 256 mb memorije su gotovo kod svih proizvođača iste naravno sa različitom naljepnicom na hladnjaku, dok kod kartica 3850 sa 512 mb memorije hlađenje nije riješeno na tako jedinstven način. Do hladnjaka je :D naravno i do razlike u cjeni...
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam primjetio nesto interesantno. A to je da buka coolera manje smeta na 70% nego na 55-60%, nije da je cooler tad tisi, nego je zvuk manje naporan. Na 70% se cuje kao fen, dakle onaj sum zraka, ali na 55-60% se cuje visok ton, nesto kao pisak, a ne samo sum zraka.

    Uglavom ugodniji mi je zvuk na 70% nego na 55 ili 60%. Na 70% je sa GPU-om na 750MHz temperatura bila 68-69C.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    To zato sto sum zraka prekrije sum zujanja venta pa ti ko ugodnije dodje :D
     
  9. sumeir

    sumeir Komšija

    Evo mojih impresija o Power color-ki HD3870 performancama sam prezadovoljan , buka... ne znam šta da kažem ono kada temperatura predje 70 C i kusur , što sam primjetio dok igram crysis zna pofino pustiti "avaz" ali je nekako čudan , javlja se na prekide kao da je neko "načepi" pa vrisne ali baš se fino oglasi. Slično sa UT-om dok kod COD-a 4 se ne oglašava, navedene Igre su "probane" na 1024X768

    konfiguracija:
    AMD Athlon 64X2dual core 4600+
    3GB Ram
    VGA Power Color HD3870

    Crysis

    Rezolucija 1024X768 na "optimalnim" postavakam idu do 72 FPS with no AA ostalo medium. Dok na istoj rezuluciji i 4X AA High ne prelazi 35FPS naravno kad štagod "hekne" od eksplozivne naprave opadne žešće FPS tek kada poljubim zemlju jedino se tada podigne na 50 i kusur fps-ova :) temperatura ide do 83C.

    UT 2007

    Rezolucija 1024X768 i ostatka na high ide do maximalnih 60 fps temperatura ista kao gore.

    COD4

    Rezolucija 1024X768 i "pouključivano" na max sve što može, fps idu od 55-75-80 do 100 i kusur u zatvorenom prostoru.

    WIC

    Rezolucija 1280X1024 nakon što sam instalirao novi driver u Bennchmark je poakzao rezultat prosječni 21 minimalni 8 i maksimalni 34 fps dok sam sa "starim" driverom imao 22/8/55.

    I da... ako nekome nešto znači... "odvrtio" sam par "bench-ova" na 3Dmark 05/06 rezultati su 8256 "odvrćeni" "svi"testovi sa uključenim AA 8 i rezolucija 1280X1204 dok na istoj rezoluciji bez AA je 8361. Tek na rezoluciji 1024X768 u 3D mark 05 bez AA sam dobio u game test-u 12964. Dok 3Dmark 06 na 1280X1204 AA8 "svi" testovi dobijam 6204 dok bez AA je 8361.

    Toliko od mene za sada ...pozdrav svima :smt006
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  11. Ace_

    Ace_ Aktivista

    holy shit, koja zver
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hehe, u sredini se vidi logika koja omogucuje komuniciranje dva GPU-a. Ispada da ovo i nije CF u onom smislu u kojem rade dva GPU-a kod Nvidijinih analognih rjesenja.
     
  13. nFare

    nFare Komšija

    Eto je, samo da ne popada na benchmarksima i ATI je uzvratio onoj dual nebulozi iz nvidia-e.
    Hebo te da je nisu slikali pored GTXa pomislio bi da je bar pet cenata duza :smt003
     
  14. X-Factor

    X-Factor Komšija

    evo jedan screen gdje se vide temperature tokom benchmarka, frekvencije, score...
    Fan podesen na 100%
    POWERCOLOR 3870

    [​IMG]
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Na XtremeSystems forumu je nekom rikno vent na 3870 kad ga je drzao na 100%, isto samo dok prodje 3DMark. :lol:

    Eto samo da znas.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    da, sad će svima riknut vent na 100% pošto je ati to previdio :)
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Damn, ne kapiram. Dosad mi je load s ventom na 44% bio max. 84C, uglavnom ~80C. Sad je odjednom load max. 92C. :roll:

    Ne kapiram na koji fol. :lol:
     
  18. GW

    GW Moderator

    Možda si mjerio temperaturu u različitim situacijama. Možda ti ovo zatopljenje utiče na rezultate :D
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mjereno u identicnim uvjetima, dakle nista nije mijenjano od ventilacije u kucistu niti komponenti. cca 15min AtiTool artifact testa.

    Mora da je do zatopljenja. :smt004
     
  20. Sale

    Sale Aktivista

    moguce da je doslo do susenje paste :wink: