1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Konacno sam otkrio kako radi automatska regulacija venta na 3850. U idle-u se vent vrti na 16%, ok, to sam otprije znao, ali pravo iznenadjenje sada dolazi. Naime, vent je tako podesen da u loadu drzi karticu na 90C, odnosno 89-91C, ubrzat ce taman toliko koliko je potrebno da kartica ostane na tih 90C. Kad je bilo hladnije, bilo je potrebno oko 40% za takvo nesto, sada kad je toplije treba 46%. Kad (sada) clockam karticu na 750/2000, potrebno je 50%. Uglavnom, vent ubrza taman koliko je potrebno da se odrzi 90C. Ocito je AMD ciljano isao da tako podesi kartice, a ako su oni doslovce odabrali 90C za "normalnu" load temperaturu, onda je to OK. A kartica je, kada tako automatski radi, vrlo tiha i u loadu.

    Postat cu ovo i na PCE i Bench forume tako da se ne cudite. :p
     
  2. Sale

    Sale Aktivista

    ma da, proracunali su oni da nakon isteka garancije da joj je vrijeme ka smrti :mrgreen:
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisam se salio, ozbiljno govorim. Prosla su vremena kad su graficke u loadu radile na 50C.
     
  4. GW

    GW Moderator

    To se srećom odnosi samo na high-end.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa eto, i meni je isprva bilo vrlo cudno sto vent ne ubrza u loadu. Primjetio sam da ubrza ali ne znacajno, tek na 40%. Nakon toga sam isprobavao manuelno fiksirati brzinu, jer nisam bio zadovoljan sa 90C u loadu. Probao sam sve od 44-70%, temperature su preko 60% zbilja bolje. Ali kad fiksiram brzinu u RT, sto se odnosi i na idle i na load, na 60% se cuje u susjednoj sobi, tj. mojoj :mrgreen:

    Sad mi izgleda vrlo ocito da je AMD odabrao tih 90C.

    Za 8800GT znam da se grije, ali ne znam da li je bas ovakvo nesto slucaj. 8800GT AFAIK u loadu jednostavno ubrza na 30%, sto bi znacilo da ona nema takav tip regulacije.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da ali ne bih bas rekao da je doslo vrijeme da kartice rade, na blizu 100 stepeni :). Moja 8800gts ne prelazi 75 C kada je klokana na 650/950. Jeste da sam riva tunerom podesio brzinu venta spram temperature, ali se ne cuje puno kada ubrza na max 80%
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ma jesu bolan....danas je normala da rade na 90C...pa kad je moja X1800XT vec godinama na 90C....što nebi jedna 3850 ili 8800 mogla na 90C.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tvoja kartica je potpuno drugacija prica. Dolazi sa daleko boljim coolerom, a nema sistem automatske regulacije ovog tipa.

    EDIT: Renno: i tvoja kartica je sasma druga prica. Ni ona nema ovakvu regulaciju, a cooler je bijesan.

    Evo, tko mi ne vjeruje, nek' optereti svoju 3850 sa ATiTool artifact testom, nek' upali RT monitoring i nek' ostavi regulaciju venta na "Auto". Pratiti do koliko vent ubrza. Uraditi isto sa clockanom karticom, ili kad je u sobi hladnije/toplije za makar 5-6C. ili nesto sto je jos lakse, downclockat karticu u loadu, pa cete vidjeti da svejedno ide do 90C, ali se da primjetit da ce brzina venta biti manja.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa zato ti i kazem ne vjerujem da je doslo vrijeme da grafe rade na blizu 100 stepeni, vec je do kulera. A to sto je Ati ostavio da se toliko grije nece uciniti nista dobrog grafickom cipu!
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nemamo se sta natezat, regulacija je takva kakva je.
     
  11. GW

    GW Moderator

    Hladiti karticu uz 40-50 dB buke jednostavno nije prihvatljivo. Zato oni ograničavaju brzinu ventilatora.Stoga, to vrijeme je došlo i već odavno je tu (za high-end).
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  13. Riddick

    Riddick Aktivista

    Da li je ko instal Catalyst 8.1 Sa novim drajverom imam artifakte u 3Dmark06 po desnoj i donjoj ivici monitora :roll: EDIT: Sad je sve OK bilo je do postavke u drajveru.

    BTW ima li program da se edituje BIOS od HD3870, hocu da ubrzam vent...? Ovako sad kad trebam igrati preko RivaTuner ubrzam vent na 60%. Kod HD3870 u idle vent je na 30% sto je nedovoljno (40% je optimalno), a za load 60-65% je dovoljno.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  15. Riddick

    Riddick Aktivista

    Na netu sam nasao editovan BIOS (3870fanfix.bin) za HD 3870 sa ubrzanim ventilatorom. Navodno je fan duty cycle:

    57c and lower : 37%
    58-61c : 45%
    61-62c : 55%
    63-64c : 59%
    65c : 62%


    Flesao sam PowerColor HD 3870 512MB sa tim BIOS-om, a za flesanje sam koristio program ATIWinFlash v2.0.0.2. Poslije flesanja HD 3870 potrebno je ponovo instalirati ATI drajver, naravno da se stara instalacija drajvera prethodno mora uklonuti!

    Sad mi RivaTuner pokazuje brzinu ventilatora 40%-72% u zavisnosti od temperature GPU-a. Dok ovo pisem brzina ventilatora je 43% i temperatura jezgre 48Cº, a bolje bi bilo da je 37% radi buke :D BTW GPU i Memorija je na defaultu.

    EDIT: Naravno da se prije flesanja graficke treba spremiti njen originalni BIOS! Za spremanje BIOS-a mozete koristiti program GPU-Z, a ako niste spremili originalni BIOS mozete ga naci na ovom LINK-u.

    NAPOMENA: Ako se odlucite na ovo radite na svoju odgovorost i gubite garanciju na graficku!
     

    Attached Files:

  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  17. Looney

    Looney Komšija

    Mah to su uzeli da izlevate one koji hoće prvi grafu da imaju. Moraju oni tu cijenu još dosta da obore inače ode AMD+ATI pod vodu :D
     
  18. nFare

    nFare Komšija

    Po meni nije iznenadjujuca cijena (doduse nisam jos nesto vidio usporedbe :D ) ali GTX je bio 600€ pa je isao ko halva.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vrh ponude nikad nije bio isplativ. Ne znam sta vas cudi...
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Cudi me sto skoro mozes kupiti dvije "obicne" 3870. Proizvodnja jedne X2 sigurno kosta manje nego dvije vulgaris 3870. Ocekivao sam nekih 350 ojra plafon.