1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pitanjce - kakve su (referentne) 4850/4770 kartice duzinom u odnosu na (prosjecne) 8800GT kartice? Trenutna 8800GT mi duzinom blokira dva SATA porta, a mozda bih uz minimalnu investiciju mogao uzeti jednu od gore navedenih, ali mi se ne bi dalo peglati sa tim (unatoc boljim performansama) ako cu doci na isto. I jos nesto, kako 4850 stoji sa potrosnjom u odnosu na 8800GT posto i napajanje onda dolazi u pitanje (4770 bi trebao biti dosta efikasniji i u loadu i u idleu).
     
  2. GW

    GW Moderator

    4850=24cm
    4770=20cm
    8800gt=23cm

    Što se tiče potrošnje, 8800gt je max 105W, 4850 malo više od toga (čini mi se 110W) ali sa većom idle potrošnjom. 4770 je oko 60W.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    'Fala drug. Znaci gledacu neku 4770 da uzmem, posto ce i ovaj Xonar i HDD koje planiram ubaciti jos povuci nesto W, pa da se onda osiguram.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Sada je samo pitanje isplati li ti se peglati se nadogradnjom za vrlo malo ubrzanje.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Znam sve. Skontacu ove hefte isplati li se zaista gnjaviti toliko. S druge strane, nikako ne mogu da utaknem novi HDD bez rezanja komada lima na grafickoj.
     
  6. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Trebala bi mi mala pomoc. Problem je sto na HD4890 ne mogu da forsiram AA filter ni u kojoj igrici. Jednostavno nemoze da "uhvati" tu opciju. Recimo kod 3D Mark-ova nemam taj problem, kad u opcijama podesim AA, radi sve super. Koknretno NBA 2K10 ne prihvata FSAA, ni iz igrice ni iz drivera, PES2010 isto tako... U driverima na onim preview animacijama izgleda sve po ps-u, kad se upale filteri to se i primjti, dok je igrama druga prica, koliko god stavio FSAA i dalje nema efekta. Probao sam catalyste od 9.6 do 9.10, sve ista prica. Ne kontam u cemu je finta.
    Isto tako, postoji li ikakvo rjesenje za 59Hz bug, apsolutno nigdje ne mogu upaliti V-Sync, forsiranje kroz drivere isto tako ne pali. Pokusao sam sa D3DOverrider-om iz RivaTunera, uspijem ga upaliti, ali umjesto "cjepanja" slike dobijem stucanje svakih par sekundi.
    Idu mi na zivce ove stvari a rjesenja nigdje, ima li neko slicnim problema i da li je ovo nekako uspio rjesiti?
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    off: zasto si mijenjao gtx275 za 4890? :?
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    @x-Factor Jesi li na win xp? Ako da nema ti pomoci :)
     
  9. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Prodao GTX 275 dok sam jos mogao uzeti finu cifru za nju, kasnije bih je morao prodavati za mizernu lovu. Poslije toga sam ostao na integrisanoj HD3300 na kojoj ni PES nije mogao. Tako da sam nasao pojeftino GB Zalman 4890, jer mislim da ce biti previse dug period (4 mjeseca) dok Fermi bude dostupan na nasem trzistu, a toliko dugo bit na integraciji uhhh :D Imao sam lovu za ATi 5870, ali jednostavno ne ulijeva mi neku sigurnost sto se tice DX11 performansi, nista spektakularno, foldanje nula bodova, moze biti kiks u DX11 kao NV FX5xxx serija sa DX9 :mrgreen: . Tako da je ovo za prelazni period do HD5900 serije, konkretnog dx11 bencmarka i Fermi kartica.

    Sad on Topic :D:
    @dmr nisam na xp-u, u pitanju je Windows 7 x64 RC
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    nisam jos probo na win 7 ali znam da na winxp ne rade kako treba postavke za AA i AF iz ati ccc dok na visti sve radi kako treba.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sada sam probao sa win 7 i ccc 9.10 i sve radi odlicno.
     
  12. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ima li neko kakvu custom ideju, kako da rjesim hladjenje VRM-ova na HD 4890. Nabacio sam Scythe mushasi na ovu karticu i dobio 12C nize temperature u loadu u odnosu na Zalman koji dodje na Gigabyte OC kartici (ja mislim da je VF1000 ili 1100 nisam siguran).
    Temperature za VRM idu i do 130 C samo nakon pet krugova Unigine Heaven benchmarka, dok gpu drzi manje od 70C na 950MHz. Ne smijem se ni usuditi igrati nesto par sati :)
    VRM hladnjak koji dodje uz Gigabyte ne moze ostati na kartici jer smeta pri montiranju Scythe coolera, previsok je. Ovi pasivci sto dodju uz njega nikakve fajde izgleda, slabo se lijepe, a i ocigledno ne rade posao kako treba.
    Dajte prijedlog dok se sve nije istopilo :D
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jednostavno nisi trebao nista dirati,skoro si negdje pisao da je karta skoro necujna i da ne prelazi 75C.To je setup koji se ne dira :wink:

    Ili nabavi si AC S1 koji stane na grafu bez da skidas pasivca sa VRM-ova a plus sto ih ventovi koji se nabace na S1 jos dodatno hlade.
     
  14. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Sa ovim OC ide na 1GHz, memorija je dosta hladnija, i ovaj setup je takodjer necujan. Et samo VRM temperature me brinu. Nije problem vratiti sve kako je bilo, jednostavno ovako mi se vise svidja :D Pousat cu nekako doci do thermalright rjesenja za 4870/4890 VRM.

    EDIT:
    Uspio sam za par stepeni zakriviti stranu coolera gdje treba da dodje vrm hladnjak, skinuo "zvaku", stavio pastu na vrm i gle cuda vrm temperature nakon pola sata furmarka max 72C :D
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    KOd mene je VRM 120, 65 je kad karta nije pod opterećenjem
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    VRM pod furmarkom 110C, idle je 40-45C. Referentna HD4870, custom bios XFX-a.
     
  17. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Sad mi nije zao sto sam dao 75KM za scythe mushasi, 4890 vozi na 1000/4200 1.35V gpu, nakon 2 sata PES-a Max GPU temp 62, mem 75, shaderi 65, vrm max 69 C. koma :mrgreen:
    Em je kompatibilan i sa novom 5800 serijom, posluzit ce i kasnije :D
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sta uciniti pa da za gledanje HD filmova bude zaduzena grafa a ne procesor?

    Kad pustim neki BR rip obje jezgre CPU-a budu zauzete po 30-50% a GPU 5% a nesto grafa fol HD ovo ono.

    Nesto nisam pratio tu temtiku prije,trebam instalirati neki dodatak ili??

    OS je Win7 :)
     
  19. GW

    GW Moderator

  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je to, samo je u biti potrebno odabrati drugi renderer.

    Bas me to nervira na Win7, ako imas upaljen aero, ne mozes gledat video u overlay-u (ne zelim DXVA!), osim ako ce se kod svakog pokretanja videa degradirati prikaz tema (tj. gasi se aero), sto je jos gore. Nego je potrebno upaliti taj retardirani EVR.