Biciklizam EXTREMNI/REKREATIVNI...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Apr 29, 2010.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Došlo vrijeme da i ja nabavim MTB, pa ako može pomoć, jer sam ja tu talašika, razumijem se tek ponešto. Kupovao bih polovan bicikl jer se nema love za nov. Kontao sam dati 300 KM. Našao sam bio u Zenici jedan super bike, sa alu ramom, shimano finom opremom i sve, samo mi nije odgovarala veličina rama, pa sam odustao. Moja visina je 184 pa pretpostavljam da mi treba L-XL veličina rama? Kontao sam vozati po gradu, ali i okolo, pa i na neku brdsku biciklističku stazu, ali ništa ekstremno kao oni na jubito temi :D U obzir može doći i kupovina novog u nekoj radnji, ali ako radnja daje na rate bez kamata.

    Evo šta sam naletio na piku (iako sam malo pregledao, jer pik standardno zeza, pa mi sad ne pokazuje slike na većini artikala):
    http://www.pik.ba/artikal/4371361/biciklo-polar-apac/
    http://www.pik.ba/artikal/4623963/polar-matrix/
    http://www.pik.ba/artikal/2078698/trek-3700/

    Ne žuri mi se s kupovinom, pa ako je pametnije sačekati, što da ne. Valjda se može nešto kako treba uzet za ove pare.
     
  2. pac

    pac Komšija

    Od ova tri ja bih uzeo trek-a cini mi se kao najbolji izbor. Sad opet zavisi sve od osobe do osobe za koliko vremena ces doci do nekih granica gdje ces reci da treba nesto bolje. Kod mene je to bilo iz godine u godinu tj. kako se imalo love tako da sam dosad u polovan bike od 470KM ulozio 450KM i opet bi moglo bolje... Moj savjet skupi love koliko god mozes i pruzi se barem 500-600KM jer stvarno vrijedi.
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nisam otvarao linkove, pogledacu kod kuce. Ali odmah da se slozim sa kolegom Pacom. Ako kontas prec preko 1000km tj. vozit svaki dan, pa makar samo po gradu, onda se skucaj jos tih 300km i kupi nov bajk, jer su ti ti sa pika bacanje para.

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pogledao sam ih. Uglavnom Polari su bacanje novaca i kad su novi, dok je Trek dobro vozeno biciklo. Pogledat cu i ja malo po piku i na mtb.ba, ako sta izleti javim ti. Moze se naci solidan bajk polovan, mada ja preferiram nov uvijek.
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Jasno je meni to što vi govorite, i slažem se ja s tim, ali za nekog ko nema stalni izvor primanja, to je teško ostvariti ;) Ako je baš toliko bolje da idem na novo biciklo, onda ću presjedit i ovu sezonu u kući i sljedeće sezone kupiti bajk, tj tamo u novembru kad budu sniženja da se očiste zalihe.
    A šta fali ovim Polarima? Koliko sam upratio, svi ovi bajkovi u suštini imaju istu opremu, zavisno od klase, pa se samo naljepnica plaća? Ako je tako, meni svejedno za to :)
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nije bas tako. Taj trek mozda ima istu opremu, ali je sigurno duplo bolji. Geometrija rama igra ogromnu ulogu. Moze se nac solidan bajk polovan, nema sumnje u to, ali nije lako bas naci ga. Gledaj po piku, trazi GT, jer je njima cijena najmanja, a nude ubjedljivo najvise. Moze se naci ocuvan do 400km, a da je 2010 ili '11. godiste.

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Uzmes GT Aggressor 2.0 2012 polovan 400KM na piku i zdravo.

    Imam ovaj bajs i prezadovoljan sam, cijelu proslu sezonu sam ga vozio svaki dan i nikakvih problema.

    http://www.pik.ba/artikal/5573693/gt-aggressor-2-0-2012/
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Zaboravio sam napomenuti da bih vjerovatno i ja ovako ko i pac, opet kasnije ulagao u bicikl :D Evo javio sam se ovom liku, pa ćemo vidjet. Valja doć iz Zenice po to.
    A sad zbog ovih vaših komentara kontam sačekat tako augusut septembar, kad bi trebo imat još love, i onda kupit nešto novo.
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sam svoj ulozio onoliko koliko me i bajk dosao. Mislio ga prodat pa.kupit novi, ali nema sanse da dobijem onoliko koliko vrijedi, tako da cu i ove sezone ulozit jedo 300 kmica:grin:
     
  10. pac

    pac Komšija

    Bike sto je king preporucio bi trebao biti taman vidi ako mozes spustiti jos cijenu i kupi, grehota bolan citavo ljeto nevozati nista ako vec zelju imas. Znam po sebi kad sam najumorniji opet sjednem na bike da zivce lijecim :D
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pac koji bajk voziš, šta si nadogradio?
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma


    Ne da momak jeftinije, a neću žurit s kupovinom. U julu bi trebalo još love stići, pa se možda neki i Avalanche uzme. Samo se bojim da se te pare ne potroše prije nego im dođe vrijeme za bicikla :D
     
  13. pac

    pac Komšija

    Mongoose Tyax Elite kupio polovnog za 470KM ali bas ektra ocuvan, zamijenio viljusku xcm za Dart3 i kocnice Promax mehancke diskove za hidrauliku elixir 5 sa 205mm rotorima :)
    Ove godine imao sam u planu ponovo viljusku jer mi je hod od 100mm premal kod Dart3, tako da trazim nesto malo jeftinije od Fox-a sa vecim hodom. A ako bude viska love gripovi, pogon, gume (stare su), felge, shifteri i mjenjaci. Uglavnom idem na to da mi bike bude laksi.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa ako želiš da ti bude lakši kreni od točkova. Malo je previše na to stavit foxa, isto tako možda veći hod naruši geometriju. Ja sam na svom promjenio obruče i zadnju nabu sa industrijskim ležajevima stavio, i veliku sam promjenu osjetio. Ja da sam na tvom mjestu ne bih dirao više tu viljušku, solidan je dart 3 za xc vožnjuu, nego, stavi pogon novi, nabe obaaveznu, vjerovatno bi se i obruči i žice uklopile s obzirom na cijene fox viljuški. Sa time svime bi dobio drugi bajk!
     
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nabavio sam Avalanche 3.0 :D Trebam ga majstoru odvući da malo pregleda i zategne šta treba, pa onda u provod.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Zoi, nek bude sa srecom i kupio bolji :)

    Vidim govorite cesto o brandu i brzinama ...bla-bla ...

    Ja sam se zeznuo, imam M.B. grmi, ali zadnja zvijezda/kaseta nema "brdsku" prvu-drugu brzinu.

    To je zadnja najveca zvijezda (precnika kao prednja-srednja) i obicno se moze izdaleka prepoznati razlika.

    http://www.bikeexchange.com.au/bike_acc ... /100192851
     
  17. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Imas Mega Range, ubleha obicna kao stvoreno za brdsku voznju a zapravo samo marketinski trik. Ne kazem da je lose ali previse se izgubi stavljanjem mega rangea.
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ja sam Mega Range korisio 6g na svom biciklu, samo mogu reci kad se umorim uz brdo, prebacim u megarange i lagano idem bez umora, nema pritiska, veoma opusteno ides ali se ne umaras.

    Osim ovog nije bilo nikakve razlike a uveliko se primjetila razlika kad kolege uz brdo moraju ili sici ili ustati sa sica i zapeti u prvoj.
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ma ja nemogu pomisliti ici u brda, a ako zelis preci 100 Km na dan, moras se bar na jedno popeti.
     
  20. Lamagician

    Lamagician Komšija

    ocigledno nisu vozili bike sa svih 27 brzina recimo. a skontaj koliko izgubis brzina za brda zbog mege ;)