Biciklizam EXTREMNI/REKREATIVNI...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Apr 29, 2010.

  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako ide na rekreativne voznje, onda jedini faktor koji ce osjetiti je tezina bicikla.
    Meni je kupovina polovnog advanced bicikla apsolutna fula za pocetnicku voznju. Ako ce 5 dana u sedmici bit na biciklu i prelaziti sedmicno 200km i svaki vikend se spustati niz Igman onda ima opravdanja.
    Ako kupi polovnu ragu a sasvim je moguce, onda ce em dati pare na odrzavanje i stalno ici na dotezanja, stimanja.
    Nov bajk uglavnom ne moras pipnuti prve dvije godine, osim nultog servisa i ciscenja pred zimu. Nova Kia 8 godina garancije ;)
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Posto sam se napedalao u životu, što znači da sam sva ta bicikla prošao ne mogu se nikako složiti.

    Kakvo bolan dotezanje, ne doteze se ništa, doseže se na biciklu sa nj opremom. Ako naba i pogon nemaju lufta, kvalitetna može jako dugo.

    Ja sam dotezao nakon svake vožnje brzine na entry level GT-u jer se zadnji mjenjač jednostavno razdrnda nakon makadama.
    Sada vozim ktm sa xt i xtr opremom, bike je 2012 godiste, dakle 11 godina osim pakni na kočnicama nije na njemu nista dirnuto.

    A "veliki servis" za biciklo, ne znam šta bi to moglo biti :D

    A za upotrebu se slažem, većinom ljudi kupe i prodje ih za par vožnji i bajk stoji

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Do budžeta od 1K po biciklu, veoma slaba ponuda. Svega pet bicikala sam našao da su koliko toliko ok za moje potrebe.

    Tourney oprema je najbolje što se može dobiti, većinom nije ni ona.

    Polovno za te pare pruža duplo bolji bike.
     
  4. anel007

    anel007 Komšija

    Kad se vec pise o ovome da i ja priupitam. Isplati li se gledati polovan e-mtb, cijenom oko 2500 KM mozda bi se malo vise protegao ako vrijedi.

    Na sta kod njih pažnju obratiti i kakva su ova sto su prešla 4-5k km, jesu mogla za to vrijeme sta bateriju zeznuti?

    Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja ne bih išao na to. Za te novce možeš kupiti dobar bike, pa pedalaj svojom snagom :)

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja sam prije 2 god gledao e mtb i skontao da za 2500 eur dobijes mtb od 500 eur sa suntour viljuskama samo sto ima bateriju i bosch motor a preko toga nisam mogao prelomiti tolike pare a losa oprema.

    Nego zadnji detalj u puzli upravo stigao novi sic, SQlab 614 za gravel. U radnji izmjerio guzicu tj kosti na kojima sjedis da bi izabrao pravu sirinu a u nedjelju bi trebalo bit otvorenje sezone bit ce jbeno zima bila nabilo se kila :)

    [​IMG]
     
    Last edited: Feb 22, 2024
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja sam prije mjesec dana odvezao 10ak km i to uz malo vece brdo i umro...doduse ne vozim aktivno zadnjih godina,kondicija nula.Ovo sam testirqo bratovo biciklo,da vidim da li da ga pazarim i nisam na kraju...nije mi nesto legao Bulls,iako je dobar i imao dobru opremu.Ja ako i naletim na dobrombiciklo na oglasu,nije mi blizu i bude mi mrsko ici dalje licno gledati to a ovaj moj stari je dobar za otici po ravnom,vise nije za brda i drndanja...kod mene je evo 10 godina,jedino sto sada ulazem u njega je pumpanje guma po potrebi.Cak mi i pakne od kocnica cvile,mrsko mi vratiti originalne gumene
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  9. Haker

    Haker Veteran foruma

  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ovi svi ludi u komentarima, traže belaja :D
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Opasnije od capetowna :rolleyes:
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Gledam bajkove. Visok sam 186 da li je to L u današnjem vaktu sa 29 točkovima?

    Inače sam do sada XL furao, sada gledam ove chartove dodjem kao na nekoj granici..

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja sam 174 vozim gravel L veličina taman tako da bi ti trebao Xl imho. Kolega uzeo cube Xl novi znaci da su 29 točkovi meni baš ogromno biciklo bilo.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Giant trance X1 2022 MTB HITNO (3 200 KM)
    https://olx.ba/artikal/52643299

    Kontam ga otići pogledati. Overkill mi je ali ovo je tipično bike I want vs bike I need :D

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    forzamilan likes this.
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Pa bude i iznimnih slučajeva, kod mene na Polar Mirage Sport 29" XL je ram iako bi meni L odgovaralo (175 visina). To mi rekoše u M-Bike Shop da su im "manji brojevi" i da gledam za veličinu iznad i nisam vjerovao odem da probam kad fakat taman :D
     
    Haker likes this.
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Samo ne znam jel ovo bajk za mene. Gledam naprijed 150mm travel i pozadi nešto dosta, meni ovo vise naginje na enduro?

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja lično ne bi nikad dao toliko para za polovno biciklo. Ne znam za cijene dole ali u njemačkoj za 1600€ možeš uzet hardtail baš dobar.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja gledam cijene novih i trenutno nema šanse da idem na nov. Mogu uzeti za 1500 eura hartail sa prosječnom opremom.
    Ovaj giant je star 1,5 - 2 godine I koštao je 3k eura.

    Trenutni bajk sam isto tako kupio polovan star godinu dana u pola cijene i evo 11 godina ga se navozah.

    E sad da li mi treba fully, nisam siguran, ali eto sad mi je zelja da ga kupim jer mi se ogadilo da dobijam micro potrese mozga kada se spuštam:D

    Kod nas većinom kamenjar, prestao sam bajk voziti jer uživam u penjanju spust mi se ogadio radi tog silnog truckanja.


    Edit
    https://www.m-bikeshop.com/proizvod/cube-reaction-pro-metalblacknblack-20-2023/

    Ovako je kod nas, nije ovo loše, ali nije mi ni neki upgrade u odnosu na Trenutni bajk osim modernije geometrije i točkova, oprema je i lošija

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    Last edited: Jun 10, 2024
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa eto sve ima svoje. Ako baš puno po kamenju vozis Offroad gdje trese onda ti treba možda fully. Taj cube je odličan fina oprema. Mada možeš uvijek uzet tubeless ispuhati na manje bara i odmah udobnije bar tako vele. Ne znam kakav sad MTB imaš ali ako imaš 26 cola 29 će ti biti velik Upgrade. Meni zadnja guma skoro 4 bara širine 35mm pa vozim po makadamu kad je jeben makadam onda ubi nema suspenzije ali brzina je bitna

    Btw u maju sam odvezao 540km i sad kiša zadnjih dvije sedmice nema šanse da se potrefi fin dan kad sam slobodan a taman malo formu uhvatio. Pripremam se za 140+ km turu Minhen Salzburg želja već dvije godine al daj bože ako se mogne vremenski jer treba se i pripremiti
     
    Last edited: Jun 10, 2024
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Da 26 su, 29 bi bio upgrade. Ostalo xt mjenjac, slx pogon, kocnice zaboravio, ali su dobre. Nego kontam da je rijeme za upgrade da me vrati malo u bajkanje, prosle i ove godine nisam nikako vozio.


    Sent from my iPad using Tapatalk