BiH poplave

Discussion in 'Generalna diskusija' started by irhadkul, May 17, 2014.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    postavio sam link gore slika danasnje situacije u maglaju
     
  2. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Bas ionako smo bili na dnu a ovo nas je zakopalo :(

    Onda se covjek razocara ovim lazima koje se plasiraju na netu ovo-ono a na kraju lazi.

    Nadam se nekom cudu al.....
     
  3. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    kakvo je sad vrijeme u tim poplavljenim gradovima?

    jel ono kolins u zavidovicima? sutra ako Bog da ide tetak s crvenim krstom tamo sa svojim transporterom, nedamo se mi krajisnici, kod nas je uvjek vazila ona 'nesmi faliti'
    dosta je pomoci doslo iz krajine i ponosan sam na svoje krajisnike
    nadam se da cemo uskoro uz Boziju pomoc izgraditi nove kuce i stanove, i bolje nego sto su prije bili, ako Bog da
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Neznam sta je gore, gledati ove poplave i klizista ili nas narod kako iskoristava ovu situaciju da bi krao i pljackao. U svom ovom belaju opet ima profitera kao u ratu.

    Svijet se zali da se donacije kradu, raznose po kucama i kasnije prodaju, predstavljaju se kao clanovi crvenog kriza i savjetuju narod da se evakuira, a poslije zadju po kucama i pljackaju.

    U Tuzli kruzi prica kako je radnik vodovoda, nakon sanacije vodovodnih cijevi usao u napustenu kucu u Badrama i pljackao, ma strasno. Ovo vojska sa oruzjem treba poceti kontrolisati stvari.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Zato nikad nikom ne davati nego samo licno, kao i ovog puta. Nadjes familiju kojoj je poplava nanijela stetu i na ruke. Samo tada mozes 100% biti siguran da si dao nekom kome treba, dok to predje 100 ruku izgubi se markica po markica...
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pozdrav i iz gracanice
    ovdje kod nas je najveci problem bio nedostatak struje i vode,jer nam je bio potopljen glavni trafo,koji je napajo grad i mjesne zajednice a koji se nalazi u sprecanskom polju,koje je bilo potopljeno komplet,kao veliko jezero
    stradalo je i vise privrednih objekata (fabrika) a aktivirana su i klizista ,najgore je u prijekom brdu,gdje je oko 30 kuca na klizistu

    sami centar grada nije bio poplavljen,zahvaljujuci ukanaljenom koritu ,mada je i njega na jednom dijelu razvalilo,ali nije voda izasla iz njega

    uglavnom sada se voda povlaci,vodovod funkcionise a evo od danas je u funkciji i struja,ako da su svi poceli raditi danas

    a ovih dana sam obilazio sva poplavljena mjesta,u petak i u subotu i ubaciti cu neke slike kasnije,jos su mi na mobitelu jer nismo imali ni interneta ni moja tv ili kablovske od cetvrtka,tranzistor je bio jedini nacin da se informise i lokalni radio,koji je dobio struju drugi dan tek
     
  7. Piroman

    Piroman Komšija

    Negdje sam pročitao kako su upravo naši Krajišnici (konkretno iz Bihaća) bili najbrži i najkonkretniji sa pomoći oko izvlačenja ljudi (svojim) čamcima (valjda rafteri) i donošenja potrepština i to kad je bilo najgore (dok je još padala kiša u maglaju). Kaže kad su došli ovi mještani pomislili da se radi u najmanju ruku o marincima ili 'fokama', tako opremljeni i spremni bili (svaki neoprensko odijelo, čamci vrhunski, boce kisika, peraja, oprema za ronjenje itd.). Ponosan na svoje Krajišnike.
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kod nas su momci, koji se bave planinarenjem i raftingom iz hobija, ucili vojsku, policiju i civilnu zastitu kako čvor da svezu... Malo je reci da su ovi nespremni. Ne samo sto ne znaju, ali osim vojske, ni fizicki niko nije spreman. Civilna zastita je bas šega.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Masivna klizišta su se aktivirala na prostoru Tuzlanskog kantona, posebno Majevica koja je neogenog karaktera gdje preovladavaju gline.
    Doslovno sve klizi.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, jesu puno pomagali krajisnici u Zenici, mozda su jos tu negdje...svaka cast !

    Ove slike gore su iz Maglaja, ali ima i Nemila oko 20 km od Zenice, Topcic polje oko 25 km od Zenice...

    Gradsko groblje je ugrozeno klizistem, ima nekoliko grobova upalih vise od 1 metra u pukotinu, a cijela pukotina se proteze preko ceste oko 10-15 metara, ispod ceste su kuce i to je sami vrh crkvickog brda, pa se samo nadam da nece krenuti...bilo bi veliko.

    Vidim ima vas dosta aktivnih koji radite na odrzavanju, radim i ja, pa da vam skrenem paznju na jednu jako bitnu stvar !

    Pazite se ovog blata sada, jer je dosta voda i mulja doslo kroz kanalizaciju i septicke jame, pa postoji opasnost od infekcije.

    Zastite se koliko mozete, radne rukavice da se ne posjecete ostrim predmetima.
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma



    Svaka cast, navikli momci na teske terene vode, sa velikim srcem.
    <3 za krajisnike
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Fakat jel sve ok sa Kolinsom?
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma



    Još kad bi radio ovaj YT tag.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  14. bhd

    bhd Veteran foruma


    jeste cuop sam se ja sa njim
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    par slika iz gracanice
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Moderacija: Slike prebacene u spoiler, ne moze se listat forum.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Prvi dan nakon poplava smo poslali puno auto odjece i pelena. Sabrali smo jos jednu kesu punu muskih farmerki. Posto sad kruze price da se to preprodaje, krade itd, zna li ko koga pouzdanog iz Sa kome mogu uruciti jos ovu kesu?
     
  17. kio

    kio Komšija

    Raja ovo je uzas. Najvise stete je u ZE-DO kantonu :roll: Gledao sam od kolega slike u Maglaju neki su uzas pogodjeni, neko je izgubio dom, nekome je sve unisteno...
    Sta mislite za koji dan dok se ovo stanje unormalizuje, prvenstveno mislim na aktivnost i povezanost saobracajnica izmedju gradova da se napravi kakva akcija da odemo pomoci ugrozenima, prvenstveno ako ima kolega sa foruma a i ostalim gradjanima.
    Ili da prikupimo neki vid pomoci za kolege koji su direktno pogodjeni poplavama, jer smo sudionici da ima dosta ljudi koji zele da se obogate na tudjoj nesreci, tako da bi bilo najbolje da nekome direktno urucimo pomoc.
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Gotovo sva pomoc ide u Maglaj, dok neka mjesta ne dobijaju nikakvu pomoc. Treba to rasporediti malo.
     
  19. kio

    kio Komšija

    Naravno, Olovo, Vares... koliko sam upoznat u Maglaju ima slepera koji cekaju, dole je pretrpano. A najgore je sto nema nikakve koordinacije..Da je nekako uspostaviti radio amatere, ili stream sa gradovima da znamo gdje treba pomoci...Ovako se bojim da se i ova mogucnost koristi da se neko okoristi.
     
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    sta kaze na 3:39 i 6:43 :lol:


    svaka cast ovoj ljudini 3:25
    [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zB7A2fyOatI#t=205[/youtube]
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017