BiH poplave

Discussion in 'Generalna diskusija' started by irhadkul, May 17, 2014.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Ono u maju kada se desilo, kiša je znala padati jakim intenzitetom danima. Da ne kažem pljusak, a opet padala je tako sve preko mjesec i nešto.

    Kako vedo kaže, od tada se to nije uspjelo kako treba osušiti. Nije neko ljeto bilo a vec smo dobili nove padavine.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma i ono u maju je za 4-5 dana padanja ne nekim prevelikim intenzitetom prouzrokovalo uzas, fakat mi nije jasno.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U periodu prije toga je bilo mnogo kise, padala je skoro svaki dan u toku mjesec dana. Tada se jos zemlja natopila.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije ba. Padalo je preko mejsec dana. Znam da sam stalno išao na posao sa kišobranom non-stop. Morao imati jedan na poslu, jedan kući.
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ako pogledate NASA-in zadnji izvještaj o topljenu leda na arktiku, sve će vam biti jasno.
    http://climate.nasa.gov/news/1147/
    BTW ja sam bio u Srebreniku kada je led (grad) lupao. Baš je bilo jezivo..
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da ste vi prosli kroz Donju Orahovicu pa da vidite sta led (grad) moze da uradi
    da su pola godine granatirali to mjesto ne bi onakva ostecenja krovova bila...i ne samo krovova,auta,vocki,i svega ostalog
    strahota
    evo video
    https://www.facebook.com/video.php?v=10202780488416185
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    U jebote.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sada malo veća kiša može stvoriti ogromne bujične tokove, nivoi podzemnih voda su doslovno na granici sa površinom.
    Što se tiče klizišta, ja mislim da je svaka padina potencijalna opasnost.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Tale, zar nije normalna pojava da se polovi tope svakog ljeta?

    mozda je sada vise nego inace :|

    led sa videa iznad = ubica :roll:

    Edit. da, 18% vise za 2010-2014 isti period godine...
     
  11. metallac

    metallac Aktivista

    Nije dzaba to naselje tako dobilo ime. Sjećam se u Hercegovini, konkretno u Bileći poplivale kuće do krova, neke podzemne vode izbile. Naselje se zove Jezerine.
    Znaci nisu dzaba ta naselja tako dobila ime, ali jbg kasno je sada kada su kuće napravljene.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sjecam se u Zenici dijelova gdje je korito rijeke Bosna bilo sire, ali gradnja ovog-onog i eto nema mjesta za sirinu.
    Starije zeme pricaju kako je Bosna prolazila tamo gdje je sada naselje Blatusa i imala je najmanje duplo sire korito.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, blatuša je dosta niža ali ne znam da li je prije bila poplavljena. Mislim da imas onih zgrada uz bosnu koje su pravljene pedesetih.

    Ako jeste poplavljena onda pola kamberovica ne bi bilo. Takodjer tamo oko tehničke škole, ne bi bilo ni jedne kuće.

    A vjerovatno znas da je davno davno bio stadion na mjestu gdje je interšped a taj stadion je misliom postojao prije 1950. A eto sada to isto mjesto poplavljeno u maju. Došlo tacno do interšpeda.

    [​IMG]
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Joj :) imao sam knjigu sa slikama o Zenici, ko zna gdje je sada, to se moj prco igrao - cita dijete :)

    Ovo je slika iz interspeda, dolazio sam taj dan kada je voda usla u zgradu u onu firmu sto je prizemlju :(
    (nije bilo nikoga)

    Mislio sam na lukovo polje, tamo su neke nove-manje zgrade napravljene, a bio je nekad i mokrac kod pumpe na kanalu i mokrac kod blatuse gdje je bio kalen (ova nova ne znam kako se zove). Mokrac se napuni vodom iz Bosne kada pada jaka kisa i nastane bara puna zaba :) ... sad su tu benziske pumpe.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Upravo sam dobio papir/izjavu na osnovu Zakona o finansiranju pomoci za otklanjanje posljedica prirodne nesrece i obnovu podrucja zahvacenih poplavama, da mi se u narednih 6 mjeseci od netto place odbija 1% za saniranje posljedica prirodne nesrece.

    http://www.kucztk.com.ba/propis/Zakon%2 ... esrece.pdf

    Nadam se da ce nekom pomoci i ne ponovilo se.
     
  16. kvaju

    kvaju Komšija

    Nama je u firmi to isto bilo, ja nisam potpisao, iz prostog razloga sto nisu tocno definirali koliki je to iznos, a plus toga, ni najmanje ne vjerujem da ce ikad te pare stici do njih. Pomogao sam koliko sam mogao preko raznih nekih udruga koje su iz mostara isle direktno gore, i upoznao sam momke koji su od tamo i kuce im poplavile i oni su rasporedjivali gore te donacije. Drzavi ovoj ne vjerujem da ce uopce pomoci, mozda malo, jadnom narodu koje je strefila ova nesreca.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    To nesto na kantonalnom nivou? Nas su pitali, i nije niko pristao upravo iz ovog razloga sto niko nije vjerovao da ce taj novac stici tamo gdje je potreban. Na kraju se ispostavilo da smo bili upravu, na konkretnim primjerima. Ljudi koji su izgubili bukvalno sve su dobili pomoc u vrijednosti 50-100KM, uglavnom u hrani i higijenskim potrepstinama.
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    I kod nas je isto ovo bilo, s tim da izaberes na koji budzet ide: opstinski, kantonalni ili federalni. Vecina je pristala, iako nije bas mali iznos i ko zna da li ce ici tu gdje treba, ali nisam pomagao na druge nacine kad su bile poplave pa barem ovako.
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ovdje gdje sam ja su ljudi uglavnom bili direktno pogodjeni, ili su imali u porodici nekog ko je pogodjen pa je pomoc uglavnom isla po toj liniji.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    I ja sam istog misljenja i odbio sam potpisati izjavu. Kako je nestalo onih 20 mil, tako bi nestale i ove pare. samo mi zao penzionera sto je njima uzeto po 2km, a saznali su to tek kad su dobili penzije i cekove. niko ih nista nije ni pitao. Pomogao sam od sebe koliko sam mogao, i mislim da je dovoljno.