Dokumentarci

Discussion in 'TV, muzika, filmovi i serije' started by SamiRX-8, Aug 15, 2011.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Zašto nisi stavio ime i trailer dokumentarca :?: :!:
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Svaka cast.
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Tesko Se Meni A I Vama, trailer nisam našao.

    Jbt kad sam vidio onog starca što kopa po kontejneru i kad je zaplakao bude me stid :cry:
     
  6. sumeir

    sumeir Komšija

    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  7. sumeir

    sumeir Komšija



    For years now, the United States has tried to lower its dependence on foreign oil for its energy needs. With stability in the Middle East in question, drilling at home has never been more attractive, but it often comes at a cost. Natural gas extraction - fracking - is being touted as the answer. The way fracking is taking place, there are questions being asked about the process and its implications.

    Na ovu temu je rađen i novi film.

    Promised Land

    http://www.imdb.com/title/tt2091473/
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  8. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ko se nije nagledao dovoljno dokumentaraca o uzrocima finansijske krize 2008, obavezno pogledati "Too big to fail." Ima na YouTube u dijelovima.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Neki dan gledam REPORTERE. Emisija na hrvatskoj televiziji. Inace preporuka za njih generalno a budu nekada petkom/subotom. Ne znam tacno posto budu i reprize.

    Enivej.. bio dokumentarac o bacanju hrane u svijetu. Sve ja razumijem da veca indistrija i veci trgovacki lanci imaju vise "otpada", vise proizvoda kojima istekne rok, pa to vizuelno izgleda strašno. Ali kada vidis da lik ostavi na polju 50% krompira samo zato sto je grbav. Treba li komentar ?

    Davno sam cuo price da mrkva, krastavica.. ne moze biti u prodaji ako je kriva, EU ne dozvoljava. Kontam ja da u kutiju moze stati više onih pravih nego krivih ali braniti da neko prodaje ako zeli. Treba li komentar ?

    Sada su kao dozvolili bas to, ko zeli neka prodaje.

    U nizu apsurda je i taj da se ljudi moraju švercat u magacine gdje je izdvojena hrana da se baca. Znaci to je hrana kojoj je istekao rok ali je ispravna ili kojoj se blizi rok. Kada vidis 8.8 tona narandji da ih frljaci, nisu trule vec ih nisu uspjeli prodati i kao ako su 3-4 po kutiji malo trule, to ide na otpad.. kompletna gajba. Kaze snizili cijene i nis uuspjeli prodati a bacaju ih.. jeftinije bi ih izaslo da ih djaba dijele. No jok, policija brani da se ušunjaš i uzmes tu hranu.

    Gdje su te organizacije, crveni krstovi, kuhinje koje hrane ljude sa ulice i zasto ne postoji sistem iskoristavanja ispravne hrane koja se baci.. samo ptice znaju.

    Strasno vidjeti kako jedna pekara bagerima zgrce hljeb koji se nije prodao. Naravno, tesko je predvidjeti koliko ces danas prodati a ako imas praznu policu odbit ces i musterije. Ali eto, ljudi se dosjetili pa ta ista peciva prerade i koriste kao gorivo za peci.

    Jos jedna tuzna stvar jeste (barem je tako prikazano) da amerikanci imaju vise razumijevanja. Napravili su sistem gdje se kupci sastaju direktno sa farmerima i imaju kratko jasno nase pijace. Nema posrednika ni nekih trgovackih lanaca. Na hiljade ih je ukljuceno.

    Vece kuhinje u nekim objektima vagaju otpad, hranu koja se baca te proracunom kuhari znaju koliko hrane "proizvoditi" da se smanji taj otpad. Vele da ustede i po 40 hiljada dolara. No, to ipak u EU nije jos aktivno.

    Tu smo i mi, obicni ljudi koji bacamo ispravnu hranu. Stručnjaci koji prate kazu da se baca hrana koja je ispravna i neiskoristena. Baca se kao "ne treba im vise". Takve hrane iz domacinstava se godisnje baci oko 400€ po stanovniku u EU ..nadam se da mi nismo takve svijesti.


    Kako god, ako se moze naci repriza/snimak, preporuka.
     
  10. extibo

    extibo Komšija

    Odlican film, preporuka i od mene.
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Logistika moj ti. Jeftinije bacit nego transportovat gdje treba

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa i kada bacaju transportuju. Sa druge strane nisam ni mislio da se oni zahmete s time vec oni kome to treba. Svaki grad ima gladnog naroda i kuhinje koje kuhaju djabnu hranu od donacija. Vjerujem da ima more ljid koji bi se hranili sa time te bi to pokupili o "svome trošku". Ali jok, zabranjeno doci da se "poslužiš". Kakva crna logistika.
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mozes otici u vecinu marketa i pekara prije nego sto htjednu baciti i zamoliti da ti daju stari hljeb i dace ti. Normalno da oni nece razvoziti, taman posla, dzaba da daju i jos na dodatnom trosku da budu. Imas humanitarnih organizacija koje hrane ljude svakodnevno i koje su povezane s pekarama i marketima, pa se uclani, pomozi, nije to bas tako crno.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Znam ja da se kupuje hljeb od jucer pa tako se vjerovatno i donira. Takodjer sam rekao da nije na njima da se maltretiraju da to dijele ali isto tako nije ni free odvlacenje smeca. Odnosno, mozda bi ih kostalo jeftinije da se doniranim finansiranjem koje vec vjerovatno postoji odvlaci taj "otpad" do kuhinja, ljudima koji bi to iskoristili. Drzava bi bila duzna tu organizovati nesto racionalno.

    Na kraju krajeva, koja je razlika izmedju korpi koje imamo kod nas sa mnogo jeftinijim proizvodima gdje je rok pri kraju i da isto takav stand bude na drugom posebnom dijelu gdje pise free ?

    Vjerujem da postoji mali milion nacina da se to iskoriti a da ne ide na stetu trgovackih centara.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Govorim ti da humanitarne organizacije rade nesto slicno, samo nisi informisan. Nema od price na forumu nista, uclani se, kad imas viska vremena prijavis se i pomognes. Sto se tice tog "free" standa, budu akcije i za to u skladistu kad se dijeli visak, ali to prosjecan covjek ne mora znati, nego onaj kome treba. Nece on praviti redove siromaha sebi u sred marketa.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Procitaj prvi post.
     
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne zaradjuje se od humanitarnog rada. Kad bi se sve pri kraju roka i sto nije prodano tek tako dijelilo, svi bi cekali raspodjelu, ne bi ni onaj sto ima para kupio.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Slažem se ali koliko zaista ljudi kupuje iz onih korpi gdje je artikl pri kraju sa istekom roka ? Bas primjer sa bacenih 9 tona narandji. Tri puta ih prodavali po niskoj cijeni i nece ih niko. To sto govoris jeste dobar argument zasto ne dozvoljavaju da im se češlja po magacinima ali nije da ne bi nista prodali.

    No najvise me ljuti sto je to sve na dobroj volji a ne da pokriva sistem. Da drzava primjerice finansira transport otpada do kuhinja ili kojih vec ustanova. Opet to sa transportom je karikiranje, simbolicno uzet problem. Postoji dosta rupa koje bi se mogle popuniti dobrim organiziranjem gdje bi vjerujem i drzava imala koristi, tj. njena socijalna grana. No kada ti ljudi koji trebaju to srediti podju klasirati hranu po ljepoti, onda covjeka ne trab ni cuditi sto je tako kako je..
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ako hoces realno, ljudi nece da to urade, ili sto im je mrsko, ili sto im se ne isplati. Vecina ljudi ignorise siromahe. Jos kod nas ljudi kolko toliko brinu da mu komsija ima sta pojest. Meni je muka kad vidim da razvijene drzave imaju milione beskucnika, a na njih se ugledamo i njihove moralne vrijednosti upijamo. Meni je recimo šok bio iz malog grada doci u Sarajevo gdje niko nikoga ne gleda, komsije se jedva znaju. Covjeka pljackaju na ulici u pola bijela dana, niko ni da trepne, kao to je njegov problem. Ljudi postaju bezosjecajni, ni malo socijalizma.

    Oduzismo o ovome, ali na drzavnom nivou ne ocekujem nista, jedino ovako volonteri sto nesto urade i to je to.

    Bio sam u vecoj humanitarnoj organiziciji gdje se humanitarci bore ko ce biti u centru paznje. Bio sam i u humanitarnoj organizaciju gdje smo prikupljali neke pare siromasnoj porodici i kad je par cura otislo u shopping, kupili im nutellu od kilu uz ostale stvari. I niko nista nije prigovorio, njima to ustaljena praksa, ja ne vjerujem. Ta nutella zamalo vreca brasna :roll: Ali to su vec neke druge teme :)
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Hm, da.. strasno. Nada se da ce u svijetu u buducnosti biti vise brige na drzavnom nivou.