Google Android - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Mar 1, 2008.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Kolega spominje ppi na Apple LCDovima, pa kod vecine je reza mrvicu veca od 720p xD

    Zadnjih 5 mobitela sto sam imao su sve bili amoled (sem iPhonea 7), kontrast, boje, ugao gledanja - sve 10/10.

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    I meni je amoled nekako off. Boje prejake nikako mi ne leži. Drug ima ovaj novi iPhone sa 720p ekranom, displej duplo bolji nego na ovom mom xiaomiju.
    A što se tiče baterije to je prije do samsungovog retardiranih skina punog govana nego ekrana.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Malo je bolje stanje sa samsungovim bloatwareom. Prije je bilo tacno 50 suvišnih aplikacija. Sada gledam, bude ih po desetak i srecom se mogu ugasiti. Prije nije ni to moglo pa je custom rom bio must. A evo neka referenca koliko je AMOLED off:

    [​IMG]

    Isto je na svakom AMOLED ekranu. Ali za obicnog korisnika totalno nebitna stvar. Neka "šljašti" i neka je dobra prednja kamera za fejsbuka.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mozda kad ukljucis Blue Light Filter sto je jednako koristenju flux-a na PC-u. Istina je da po defaultu dodje malo zuckast ekran, ali to je "feature" isto kao sto sad kalibriraju TV-ove da imaju toplu bijelu jer je prirodnija od potpuno bijele. Ako bas hoces da je bijela bijela, na Samsungu odes u Settings > Screen Mode > Adaptive Display i dole u Color Balance pomaknes slider za Red/Green lijevo skroz i naravno na Cool temperaturu.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Znam ali nije to bas najbolje rjesenje. Onda baca negdje na plavu. Calibracija je off fabricki. Mozda neki custom rom daje bolje rezultate.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    O kojem mobitelu tacno pricas uopste, logicno da su stariji AMOLEDi losiji. Evo ja prislonim mob uz LCD laptop i ljepse mi je na mobu duplo, a bijele su tu negdje sa ovim postavkama sto sam gore naveo, samo LCD izgleda ispranije, vjerovatno jer je mob 4k u 5.1", a laptop 1080p 17".

    Sto se potrosnje tice, AMOLED stedi na crnim, LCD stedi na bijelim, eh sad zavisi sta koristis najvise.
     
  7. adsubzero

    adsubzero Komšija

    OLED mozes kalibrisati da ima prirodnije tj blaze boje ako ti odgovara. Ne mogu da vjerujem da se o ovome diskutuje. Ne mozes porediti danasnje ekrane sa onima od prije 5-6 godina.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    S8 i S9. Ne mozes balansirati RGB ako su osnovne boje off. I laptopi su inace undersaturated. Normalno da ti izgleda isprano kada nemas reference za normalna boje. Nadji neki kalibriran DELL monitor iz pro serije pa uporedi AMOLED.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    O cemu pricamo, njemu je na S9 prelijep ekran i ciao. :)
     
  10. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Znaci pricamo o S9 koji ima ponajbolji ekran na trzistu uz Note 9 i Mate 20 Pro po svakom mogucem mjerilu i svakom review-u i vas dvojica se nasli da govorite kako to nije to. Niste vi vidjeli AMOLED od 2015. ili trollate masno.
     
    Vedo likes this.
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Hajd da ne zatrpavamo temu. Tebi je bitno da je napucana saturacija gdje je real world siv. Ali da si ti ziv i zdrav, SAMSUNG nije konzistentan sa balansom svojih ekrana pa varira od modela do modela. Pa reci da samsung AMOLED ima kalibriran ekran je paradoksalno.
    https://i.ibb.co/PxXKy7p/00000000000001.jpg
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Dobro strucnjaci, ignorisat cemo svaki profi test i vjerovati vama. Na sve i jednom testu ekran dere guzove u svim segmentima, crna boja, raspon boja, brightness, vidljivost na suncu, you name it. Ovo je isto kao kad moj otac kaze da je bolji Eurokrem od Nutelle, haman navikao covjek.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa eurokrem i jeste bolji od Nutele.. haha. Elem, kako rekoh. Ako budes imao prilike, uporedi AMOLED sa nekim ekranom koji se koristi za grafički dizajn, kod nekog fotografa, videografa klinaca palca. Uporedi samo crvenu i bijelu i samo ce ti se kazati. Kod mene je ekran over-saturated do jaja kada igram igre. Volim i ja u nekim situacijama da mi je kao AMOLED.
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne sumnjam ja da je profi monitor bolji jer mora biti precizno, nego kazem na trzistu mobitela to je vrh, nema dalje i oko toga se vodila sva prica. Eto i iphone je presao na AMOLED na high end modelima.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To sam vec rekao zasto je tako, ne mozes vise prodat high end telefon ako nema amoled.
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Jasta, jedan prosjecan covjek zna sta je AMOLED. Kod nas jos uvijek tanke ekrane zovu plazma.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    “Prosjecan” covjek ne kupuje telefon od hiljadu eura...
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Jok, prodaju milione uredjaja jako posebnim osobama. Mozda u Bosni ne kupuju, a i to je upitno. U ostatku svijeta preko telekoma se uzimaju ti telefoni.
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa i to je upitno. Mid range segment je postao jak, sve manje mjesta ostaje za telefone od 1k eura a evo ubrzo će i tu milju debelo preći.
     
  20. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Mid range je postao jak jer se smanjila razlika izmedju kvaliteta mid range i high end telefona, u smislu da prosjecni korisnik ne zahtjeva nista bolje od toga. To i dalje ne znaci da su ekrani koje ugradjuju na mid range dobri kao i na high end telefonima.