GTA V

Discussion in 'Igre i konzole' started by Vedo, Aug 23, 2012.

  1. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Nije navodno to i je istina..
     
  2. aeRo

    aeRo Komšija

    Kazem navodno jer je oglas maknut. Nisu ni oni ludi da se odreknu sigurno 40% profita izbacivanjem PC-a kao platforme.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    kakvih crnih 40%. da je PC udio 25% izasla bi ona isti dan kad i x360/ps3 verzije.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Na PS3 i X360 se GTA4 prodao u preko 20 miliona sveukupno, dok je na PC-u ta brojka manja od 800.000.

    Kako to ispada 40% ne znam ni sam. :lol:
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Za onakvu verziju je puno i tih 800 000.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nije ni PS3 verzija puno bolja bila...
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ispeglali su malo igru na konzolama kroz patcheve, ali je los framerate i lag bio najveci problem s tom igrom.
     
  8. bug

    bug Aktivista

    Ovo su brojke sa VGChartz, ali si zaboravio da napomenes da u tu brojku od 800.000 nije uracunata prodaja iz Sjeverne Amerike i Japana (barem jos 800.000) i jos bitnije digitalna prodaja (tu brojku niko ne zna, ali se procjenjuje vec unazad 5 godina da digitalna prodaja ima udio od 50% na PC-u).
    Prema tome PC verzija se, do sada, sigurno prodala u 2-3 miliona primjeraka, dakle udio svakako nije 40%, ali ni 4% kako si ti predstavio vec nekih 10-13%.
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    A 40% ih igra kopiju igre dok je na konzoli ta brojka mizerna. Drugim riječima kad izdaju igru za PC, izdaju je da većina raje igra dzaba.
     
  10. Pasha

    Pasha Komšija



    Dakle onda nije uračunao ni digitalne kopije konzola, niti S. Ameriku i Japan sa konzola. Prema tome udio nije 10%, nego je nekih 0,75 %.
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    A te digitalne kopije vjerovatno pola sa sale-ova do dzaba...
     
  12. Pasha

    Pasha Komšija

    Upravo. To na Steamu se prodaje bud-zašto. Igra jedan euro ili tako nešto. I ja sam neki dan uzeo Bulletstorm za petaka na Live-u, i to treba biti neko mjerilo. Igra zaradi u prvoj godini i to je to.
     
  13. bug

    bug Aktivista

    Sjeverna Amerika i Japan su uracunate u onu brojku od 20 miliona za konzole, a digitalna prodaja na konzolama nije velika i ne mijenja stvari, udio PC verzije je 10% ili vise.
    To mozda djelomicno stoji, ali podatke o zaradi nemamo, i na konzolama su se igre prodavale na snizenjima, i sve to ulazi u ove brojke. Treba uzeti u obzir da su igre na konzolama skuplje, ali dio novca od svakog primjerka uzimaju proizvodjaci konzole, izdavaci vise zarade na digitalnoj distribuciji, koja je na PC-u dominantna, i igre se duze prodaju na PC-u.
    Prema tome siguran sam da je i zarada na nivou od 10% u odnosu na konzole, osim ako nemas neke druge informacije koje mozes potkrijepiti.
     
  14. Pasha

    Pasha Komšija

    :lol: :lol: :lol:

    Care, prvo svaki DLC se skida digitalno, osim nekih bundle-ova kada izađe sve skupa tipa GOTY i tako to. Druga stvar, ti izgleda u životu nisi vidio konzolu, niti si pratio bilo šta vezano za konzole. Svaku igru možeš kupiti na Live-u/PSN-u i to je 25% prodaje igara. I na kraju izdavač postavlja cijenu na konzolama.
     
  15. bug

    bug Aktivista

    Evo neka je po tvom, 25% od 20 miliona je 5 miliona, dakle ukupno 25 miliona + oko 3 miliona na PC-u, ukupno 28 miliona.
    3 miliona je 10,5% od 28 miliona.
    Izdavac postavlja cijenu na konzolama, kao i na PC-u ali to sto su igre u prosjeku skuplje na konzolama ne znaci da izdavac ima vecu zaradu nego na PC-u, iz razloga gore napisanog.
     
  16. Pasha

    Pasha Komšija

    Samo se ti slobodno vrati u prvu godinu prodaje. Na ovome izdavači/dev. nemaju skoro nikakve zarade. Ovakvo nešto se ne računa, osim vrlo malo http://majornelson.com/2013/07/04/xbox- ... nt-page-4/

    Mislim da bi trebao predati kandidaturu Rockstar-u, da im objasniš da će im se u prvoj godini na PC-u, igra prodati u 3 mil. retail kopija po cijeni od 45-50 eura.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Cak i da je PC prodaja dostigla 5 miliona (a nije ni upola te cifre), vecina toga je prodato na cestim snizenjima na cemu Rockstar ima mizernu zaradu. Stoga je sasvim opravdano sto im PC verzija RDR i GTA5 nije prioritet. Poredjenja radi, na Steam-u sam za 7€ kupio sve GTA igre ikada sa ekspanzijama, dok na konzolama takvih ponuda nema ni u snu.
     
  18. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    GTA IV PC prodaja :
    http://www.vgchartz.com/game/25503/grand-theft-auto-iv/ :

    GTA IV XBOX 360 prodaja :
    http://www.vgchartz.com/game/7103/grand-theft-auto-iv/

    PC izdavanje Rockstaru dođe kao jedan veliki marketing trošak, ništa više. GTA je ušao u popularnu kulturu upravo zbog PC-a, na hiljade modova itd. Izaći će na kraju GTA V za PC, mislim da u to nema sumnje, Rockstaru se isplati i izgubiti koji milion na PC što se tiče odnosa produkcija troškovi vs prodaja prihodi, ali su svjesni da im PC daje izuzetno veliki kulturološki uticaj na gaming. Kako god, mislim da nikada nisu obilježili neki gubitak na PC-u što se tiče GTA serijala, jer su radili samo portanje gdje su troškovi neuporedivo manji nego prvobitni razvoj igre.
     
  19. Eldorado

    Eldorado Komšija

    mada iskreno ono što ce se na kraju desiti je da ce igru odgoditi još neko vrijeme i izbacit ih za PS4 i xbox one.

    nema mi logike izbaciti TOP igru za pa hajde stare konzole koje završavaju svoju eru, valjda idu korak naprijed pa izbace to za nove konzole.
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kako nema logike? Prodaju sad za ovu generaciju, ljudi predju na slijedecu generaciju, oni portaju igru, dodaju neki DLC u bundle i time zarade duple pare jer ce se ljudi htjeti rijesiti starih konzola a zeljeli bi i dalje igrati GTA...