1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da bi trebali otvoriti novu temu za intel Haswell generaciju, obzirom da vec ima dosta info o samim procesorima, a sada i o leakanim intel Haswell maticnim plocama.

    Sami procesori ce biti proizvedeni u 22nm procesu i navodno bi trebali biti znatno brzi sa nizom potrosnjom u odnosu na Ivy bridge. Ocekuje se da ce ovo posebno odgovarati Ultrabook uređajima, Intel bi trebao ponuditi posebno modifikovan cip za Ultrabook uredjaje koji bi u sebi imao "upakovan" CPU, GPU, te sjeverni i juzni most. Novi procesori ce dobiti i DirectX 11.1, OpenGL 3.2, nativnu USB3.0 i Thunderbolt podrsku. Promijena ce biti i u kes memoriji, 1MB L2 po jezgri i do 16MB za L3. Ocekivani TDP za mobilne procesore je 15-57W, za deskotop 35-95W.

    [​IMG]

    Prema njemackom Computerbase, intel vec za mart 2013 ima spremno devet maticnih ploca sa Z87, H87 i Q87 cipsetom. Naravno uz to ide i novi soket LGA 1150 :)
    [​IMG]
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Haj barem cu RAM moci prenijeti sa IB na Haswell. :D
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Haswell ce biti u odnosu na IB kao sto je IB u odnosu na SB. 5-10% IPC i 50% bolja grafika. Uz 20% nizu potrosnju.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nek uklone onu idiotsku pastu između silicija i IHS-a, meni dovoljan razlog.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Prica se da bi trebao IPC biti znatno brzi ali eto, nema konkurencije pa nece ni iznedaditi povecanje performansi samo za tih 5-10%.
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Znaci 2600k na [email protected] i mogu cekat nasljednika haswella :mrgreen:

    Nisam nikad bolji deal uradio. Sem ovog stridera mozda :mrgreen:

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    http://www.guru3d.com/news_story/in...last_upgradable_desktop_microprocessor,6.html
    http://www.xbitlabs.com/news/cpu/di...hangeable_Desktop_Microprocessors_Report.html
    Prema ovim vijestima, poslije Haswella Intel namjerava mainstream procesore ponuditi u BGA pakovanju, odnosno procesori ce biti zalemljeni za maticnu plocu i kao takve prodavati u paketu. Navodno se ovo odnosi samo za mainstream, a ne za high end procesore.

    Nadajmo se da nece doci do toga, ali ako da to ce biti sigurno lose za nas koji smo navikli nadogradjivati svoj PC.
     
  8. k0ST

    k0ST Aktivista

    Jah, citam i ja na raznim mjestima bombasticne naslove i teorije zavjere ("Uskoro smrt desktopa!?" i slicno)
    Intel je i sada veoma ogranicio mogucnost klokanja uvodeci K seriju procesora, tako da se meni ovo i ne cini kao neko strasno lose rjesenje/ideja. Samo je pitanje sta ce intel smatrati high endom...
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Eto AMDu mjesta da uleti :D
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Neces biti u mogucnosti kupiti recimo neki i3 ili i5 procesor srednje brzine i kasnije kada padnu cijene ubosti jedan i7 i sl.
    Drugi problem: obzirom da ce CPU i maticna biti jedna komponenta, sta ako recimo se pokvari maticna? Moras komplet paket mijenjati zbog jednog kondenzatora...
    Ovo ce itekako da bude losa ideja.
     
  11. k0ST

    k0ST Aktivista

    Kad je tebi zadnji put crkao kondenzator ili neki dio na maticnoj? Meni prije nekih 10ak godina (ako ne i vise). Ukoliko do ovoga i dodje, imaces garanciju pa ces mijenjati ili kupiti novo i bolje.
    Jah, za nadogradnju se slazem - moraces kupiti novi paket (maticna+cpu+sta god dodje na njoj) ukoliko pozelis nadogradnju sto finansijski nije dobro za korisnika ali zato jeste za intel.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Prije dvije godine mi riknula Biostar maticna stara dvije sedmice, sreca pa kupio u prodavnici, imao garanciju i dobio novu.
     
  13. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    ako to urade, bit će glupost totalna
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Uredu kada su u pitanju miniPC rjesenja koja se koriste samo za internet i reprodkciju HD materijala, takva rjesenja vec postoje, ali za ozbiljniji desktop segment jeste glupost.
     
  15. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    aha, primjer ovi celeroni kao kod mene, nešto tako bi bilo ok, čak i pentium verzije
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jos nek' integrisu 4GB i vise ram-a i eto veselja. Samo utaknuti hdd i graficku.
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa i sa grafikom, pa imas sve. Meni to super zvuci, dobro za sve osim za igre.
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma

    Grafiku ionako imaš već sad u procesoru :D
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Znaci PC se pretvara u konzolu :D
     
  20. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Cisto sumljam da ce integrisana graficka rjesenja ikada dostici nivo specijaliziranih kartica koje se budu vrtile u to vrijeme :) Mada ce i takva integrisana grafika imati poveci dio trzista