1. ming

    ming Veteran foruma

    Ne igram se na kompu, samo mi sluzi za net i muziku, nema potrebe za klokanjem sve radi kako treba i na def. I ja sam Mobilca drzao 700mhz iznad takta, 6800le modao, rezao kucista ubacivao neunke. Jednostavno covjeku te stvari dosade.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Neonke su gay.
     
  3. maniac

    maniac Novi član

    90%? lol. Barem 50% će clockati barem malo. Samo pogledaj neke forume tipa ma guru3d.com, tomshardware.com i sličnim i vidjet ćeš da većina korisnika koristi overclockovane procesore,

    Ma kakvih 50%, mozda u prva 2 mjeseca kada svi gameri navale an te procesore ali dugorocno nema sanse. Za odprilike 2 godine C2Q ce biti voda i nalaziti ce se u mainstream racunarima kod obicnih home usera koji vole ponekad odigrati koju hardverski srednje zahtjevnu igru i u vecini slucajeva samo slusati muziku i gledati HD filmove. Za Intel i AMD OC sposobnosti njihovih procesora sluze samo za marketing, a uostalom nije rijetka pojava da se citava familija procesora zasniva samo na jednom pocetnom modelu a da je svaki sledeci proc. samo OC varijanta prethodnog sa nesto malo promjenjenim cacheom isl. kao primjer je najbolje uzeti Athlon seriju gdje se to najbolje da primjetiti dok je to intel uspio malo prikriti sa manje "upadljivim" nazivima proc.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja sam svoj proc clockao da vidim dokle goni :D vidio moze daleko i fino sve vratio na default.. jer mi Firefox radi isto na 2GHz kao i na 2.6 :D
     
  5. TopniK

    TopniK Komšija

    Nisam ja tebi objašnjavo šta je klokovanje nego da je klokovanje isplatno u određenim situacijama.

    Bez obzira isfuralo to ili ne, glupo je držati neki procesor npr. Venice 3000+ na default postavkama kada bez problema može radili 600-800 Mhz brže.
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Bolje reci, glupo je surfat na klokanom procesoru.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Upravo. Samo imas vece zagrijavanje sa clockanim...
     
  8. maniac

    maniac Novi član

    Vece zagrijavanje, i koliko god to neko osporavao dolazi i do smanjenja vijeka trajanja komponenti.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema toga ako se ne nizu naponi te ako je kvalitetno hladjenje. Cak i da ima, beznacajno je.
    Npr. A64 3000+ i 3800+ su isti procesori. Prvi radi na 1,8GHz drugi na 2,4GHz. Cinjenica je da nema primjerka 3000+ koji ne ide na 2,4GHz pri defaultnom naponu. Cak i losije E6-ice...
    Dok je plafon i za 3000+ i za 3800+ nekih 2,6-2,7GHz.
    AMD prema potrebama trzista pravi odredjen broj 3000+,3200+,3500+ i 3800+ procesora, dokaz za to je danas vrlo mala razlika izmedju 3000+ i jednog 3500+ proca, dok je nekad bila puno veca...u vrijeme kad su A64 bili bog i batina.

    Zar ovo nije tema o Penryn-u? Dosta OT. :D
     
  10. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Mrsko mi traziti linkove, slobodna procjena je da oko 70% prodatih CPU-a prodao neki gigant kao Dell ili Compaq. User built mozda nekih 10% ucestvuje u prodaji CPU.

    Znaci da se pobjednik date generacije ( kad' Dell & Co planiraju platforme) cipa odredjuje prvenstveno cijenom i ucinkom na default postavkama. Jednostavno ne vidim zasto bi OEM's uopste obracali paznju na OC potencijal.

    OC je zarazan hobi. Benchmarks, folovi, to je sve cool. Fino je ako mozes uradit; 25 % OC, bez uticaja na dugotrajnost, stabilnost i temperaturu CPU-a.

    Iako bih mogao ostaviti neki blag OC, sve je stock.Zasto? Nema tog OC-a s gore navedenim uslovima koji ce napraviti dovoljnu razliku da mi popravi FPS u nekoj igri sa 40 na 60. Ostali razlozi zasto OC nema smisla su vec navedeni.

    Ja uvijek probam plafon sistema i tako otkrijem "ahilovu petu" konfiguracije. Ako ikad osjetim znacajnu razliku


    P.S. Opasku na fudbal nemoj previse razmatrati i iz toga izvlaciti zakljucke.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma da, upravo Dell i slicni prodaju najvise procesora. To i jest razlog(jedan od njih) zasto intel drzi primat.
     
  12. Raptor

    Raptor Aktivista

  13. Angelus

    Angelus Novi član

    ja sam još na dobrom novom conroeu,ali ću si uštedit za penryn lijepo..jest da sam primarno gejmer ali radim dosta procesorskog posla,rekodiranje,multitasking itd,a ovo mi je ono prvi hobi tak da dok ne kupim auto,sve pare na ovo

    što se tiče tih brzih rokova...največe bitke su izgubljene iz očaja,stave si prebrzi ritam koji jednostavno NEMOGU sljedit i opet naprave intel D fijasko...

    što se tiće OCanja,neznam,kloklo sam northwooda koji je bio na izmaku snaga(4 godine radio) mislim radio bi on još 4,al vbeć je bio deda tad,imo puno potomaka(northy b northy c,precott,još par za koje neznam,conroe....)ali sam e6300 znam da ga mogu dić i do 25% sa poštenim hlađenjem bez problema,ali zašto...c2d je ispred gotovo svega,najslabiji c2d je dovoljno jak za 2008 a ne za trenutno vrijeme,rekodiram dvd sa snimanjem za 13 min,sa dvd9 na dvd5 nie li to impresivno?

    A klokanje na mozzili,čista glupost...brzinu surfanja ti poslje nekih 10 mhz(KARIKIRANO) određuje dsl il 56 k,tj net veza
     
  14. Esh

    Esh HWB

    uz to da dodam da postoji odredjen nivo konfuzije medju korisnicima povodom toga sta je zapravo penryn. penryn je citava serija 45nm procesora koja se dalje sastoji od:

    Desktop Dual Core - Wolfdale
    Desktop Quad Core - Yorkfield
    Mobile Quad Core - Mobile Penryn procesora..

    ovo pisem buduci da su mnogi razdvajali wolfdale i yorkfield kao posebnu generaciju procesora.
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Gledao sam testove neki dan, na jednoj stranici ne znam tacno koja je, nista vrijedno spomena, treba uzeti u cinjenicu da ce koristiti DDR 3 memoriju koja je nezrela i koja je preskupa; za 1GB 1333 DD3 moze se uzeti brand od 4GB DDR 2 na 800MHz o latencijama necu ni govoriti, kad sam vidio 7-7-7-20 ili 9-9-9-24 odvalio sam se smijat. Moze ko sta pricat ali za ugodno igranje na Visti a na Visti cemo se ubrzo svi morati igrati trebat ce dobre 4 gige rama, racunica ostaje sama za sebe...Pored ovako kvaliteten i jeftine ddr 2 memorije, pored izvrsnog C2D e6750 i e6850 koji su vise nego jeftini, uz rame sa najskupljim modelima QuadCore Extreme e6850 od po 1000$ ne mislim zaista na penryn i na ddr3 kao bilo kakvu opciju u doglednoj buducnosti
     
  16. iskusni

    iskusni Komšija

    To se za encodiranje korištenjem divix-a sam pročitao davno na divx-ovoj stranici, i to je jedina stvar koja me zainteresovala. Ali džaba to kada još uvijek nema drugih codeca koji koriste SSE4, a razlika u performansama je mizerna + kada se uzme u obzir DD3 :roll:
     
  17. azzaro

    azzaro Aktivista

    Penryn default fsb? 1333? ili ipak vise...
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    1333, ali ce vjerojatno bit jeftinijih modela sa 1066MHz FSB-om, ono sto je danas Pentium E. Te ja cekam 8)
     
  19. Looney

    Looney Komšija

    Prije bih rekao da che budu 1333 ali jeftiniji sa vrlo malo cache-a kao i Pentium E serija :?
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno, pentiumi ce imat manje cache-a, ali i manji FSB. Gotovo sigurno taj FSB nece bit 1333MHz. Trenutni pentiumi imaju 800MHz FSB.

    Quad-core Pentium sa 1066MHz FSB-om za 250KM, to se ceka :D