1. nFare

    nFare Komšija

    "REAL" vs "BARCELONA"

    Review:
    http://www.guru3d.com/article/processor/471/
    I cijene hmm...
    Ipak je najmanji FSB 1333mhz
     
  2. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Re:

    potpisujem :)

    ovo testiranje, kao sto je to uradio Guru of 3D, je preuranjeno. Neka porede direktne konkurente, a ne ici preko FX-62 odnosno X2 3800+, koji su AM2 procesori sa manjim keshom i 90nm tehnologijom izrade...istina je da Intel sa svojim procesorima, u ovom testu, dere AMD u aplikacijama, ali se u igrama vidi da je Intel kol'ko-tol'ko truuba - pogotovo pri vecim rezolucijama :D
    i, dobro je Nani primjetio cinjenicu oko DDR3 memorije, njene nezrelosti i za-valjati-se-po-podu-od-smijeha latencija ((-:

    ali, vrijeme ce pokazati svoje :)
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Prije pola sata flashao novi bios koji donosi podrsku za QX9650, a vjerojatno i za E8x00 seriju :D
     
  4. nFare

    nFare Komšija

    Dobro, mislim da generalno i nije bio cilj bilo kakvo poredjenje sa AMD-om nego uopšte sa najčešće susretanim procesorima kao i onim koji su smatrani zvijerima u svoje vrijeme tek da se vidi napredak tehnologije.

    Već neko vrijeme je Intel u prednosti sa proizvodnim procesom. Kad barsa K10 izađe bit će u 65nm, sa druge strane Intel je ostao na sistemu 2x2 arhitekture, 2x3MB odnosno 2x6MB keša. Kod AMD-a se neka rješenja naizgled čine bolja- samo naizgled, vidjet ćemo prva poređenja.
    Mislim da će još neko vrijeme stvari ostati nepromijenjene. Adut AMD-a - cijena.
    Ako AMD-ov high end procesor bude po cijeni Intelovog mid rangea neću puno razmišljat šta uzeti :wink:
     
  5. Sale

    Sale Aktivista

    verzija 1705 jel ?

    i ja sam neki dan flashao u tu verziju tek tako :p
     
  6. shift

    shift Aktivista

    Ja cu ipak ovo da cekam,zbog novog socket-a i m.kontrolera.

    Intelova nova procesorska arhitektura kodnog imena "Nehalem" (kodno ime procesora je "Bloomfield") bi se na tržištu trebala naći u zadnjoj četvrtini iduće godine. Za razliku od sadašnje Core arhitekture, nova donosi bitne izmjene. Memorijski kontroler se prebacuje iz chipseta u procesor, a tu je i nova Quick Path Interconnect arhitektura slična AMD-ovom HyperTransportu. Za potrebe novog procesora razvija se i novi chipset kodnog imena Tylersburg koji će biti uparen sa ICH10 southbridgeom. Novi je i socket, napušta se LGA775 a na scenu stupa LGA1366. Bloomfield procesori će podržavati tri kanala DDR3 memorije, a DDR2 se po svemu sudeći napušta (barem u high-end sistemiima). Bloomfield procesori će imati četiri jezgre koje će dijeliti 8MB L3 cache memorije, a razvija se i nova revizija Hyper-Threadinga te će operativni sistemi moći koristiti osam logičkih jezgri. TDP najjačih modela bi trebao biti oko 130W.

    Tekst sa PC Ekspert-Hardware EZine http://www.pcekspert.com/news/200710-50.html
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Proteci ce dosta vode do tad plus sto mora DDR3 opako pojeftinit. No nema sumnje da ta platforma zvuci obecavajuce.
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    LOL cekat ces godinu dana? :shock:
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    hahahaha :D Prije ce uz moje ime pisat dipl. ing. elektrotehnike nego sto on kupi nahalema. :D
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    nećemo sad pretjerivat :D :D
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    haha :D pa da, iduce godine u ovo doba cu bit dipl. ing. :D nije to pretjerivanje :D
     
  12. shift

    shift Aktivista

    S ovim sad sto imam nemam potrebe mijenjat do tog vremena.
     
  13. Esh

    Esh HWB

  14. nFare

    nFare Komšija

    Pa onda kaze : "Isplati se dat vise para za skupu plocu jbga kvalitet, dodatne mogucnosti..., dugotrajnost", Koja crna dugotrajnost :twisted: samo najjeftinije treba kupovat :evil:
     
  15. Esh

    Esh HWB

  16. Nani

    Nani Komšija

    E8400 vs E6850 Comparison
    http://en.expreview.com/?p=68&page=5

    Comparing to E6850, 45nm Wolfdale E8400 only gains 2%~3% performance boost, even E8400 have a improved architecture and a bigger L2 cache. A 2%~3% performance boost in common usage is almost nothing.

    Jedino temp su na zavidnom nivou pa ce i klokanje biti puno bolje.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, nize grijanje i nize cijene. Performanse su tu negdje. No pravi hit ce bit E5x00 serija sa 3MB cache-a i 1066MHz FSB-om.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    E8500 dolazi sa minijaturnim coolerom:

    http://en.expreview.com/?p=170

    Mada je ovo ES pakiranje, moguce je da ne bude dovoljan pa u retail verziji dodje klasicna verzija.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Test novih E8x00 procesora by Xbitlabs:

    http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di ... fdale.html

    Brutalno, posebno je ugodno vidjeti bolestan OC za E8500, kao i cinjenicu da je u igrama E8200 (2,66GHz) ravan E6850 (3GHz).

    Cijene ce ici ovako:

    E6550->E8200, E6750-E8400, E6850->E8500. Sto znaci da ce E8400 biti jako isplativa kupnja.
     
  20. burner

    burner Aktivista

    E hajde sada Džemile, recite nam kada bi to otprilike trebalo doći kod nas i koliko će okvirno koštati?
    Ako vas kašike/grah/šta-god posluži, recite nam koliko će se to cjenovno odraziti na E6x50 ergelu? :D