Intel Sandy Bridge procesori [LGA1155]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Nov 25, 2010.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Ne mogu da nadjem nigdje poredjenje 6-core Xeona (E5645, 2.4GHz, 12MB) vs i7 2600K. Za pare setupa od ta dva 6-core Xeona (na jednoj ploci) mogu kupiti 3 PC'a (2600K & 16 GB rama). I onda je to Xeonivih 12 jezgri vs 12 jezgri od 3 x 2600K. Sta je brze?
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Arhitekturalno su to isti procesori, naravno Xeoni imaju 50% vise jezgri, ali i puno nizi takt. Masina sa dva Xeona ce zauzimati puno manje mjesta i manje ce trositi nego 3 masine sa 2600K. Opet, Xeone nije moguce overclockati pa je ipak bolji izbor ici na 3 masine sa 2600K procesorima, jer se vrlo lako dignu na 4,5GHz.

    Xeoni zbilja imaju mali takt.
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    3 PC-a sa 2600K imaju vise processing power..

    Pa 980X jedva je brzi od 2600K i to samo u teskim multi thread apps a radi na 3.33GHz.. (Xeon radi na 2.4GHz..) KLIKNI OVDJE
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    A zaboravljas da je ipak sest jezgri sest jezgri i ipak je 980x jaci u tim programima tipa maya,3ds max itd.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam mislio da su ovi Xeoni LGA1155, ali ovako je jos gora situacija po njih.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma jok ba, 1366 socket..
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ti xeoni na lga 1155 bi trebali doci zajedno sa ivy bridge. I top modeli ce biti octa core sa 16 threadova. Tako sam ja barem procitao negdje a i znam da je jedan lik na ebay prodavao neki xeon octa core za platformu koja jos nije izasla.
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    to me zanimalo, thx raja
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da li neko zna da li Ci3 2105 sa HD3000 grafikom moze da fura dual screen setup preko video izlaza na maticnoj (DVI + VGA) ?
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    1. Dopada mi se ovaj procesor KingT :)

    2. Intel lansirao 16 novih procesora od kojih je jedan dobar Ci3 2125...oko 06.09.2011...

    3. Molio sam ako bude kakvih vijesti / spekulacija i sl. za MB koje bi (mozda) podrzavale Sandy+Ivy bridge...

    Evo maticne ploce koja ima "neke" fine karakteristike :

    https://hardwarebase.net/vijesti/5590/ms ... 30-podrsku

    http://www.youtube.com/watch?v=JL3xdE2Wb-U

    Izbor, neke od prvih MB na Svijetu sa PCI-E 3.0 :
    MSI Z68A GD65 (G3)
    MSI Z68A GD80 (G3)

    A evo traceva :)

    http://i794.photobucket.com/albums/yy23 ... age3-4.jpg
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    U proslih "par" mjeseci primjetio sam (donekle) pad cijena (SB procesora).

    Ali su poskupili CPU hladnjaci za 5 - 10 KM u prosjeku...MB za SB nisam upratio...

    Na primjer Intel 2500k je bio najjeftiniji oko 435 KM, sada se moze kupiti za 376 KM.

    To je super, jer se 2500k sada moze kupiti po cijeni jednog 2105...

    Vjerovatno su gore navedeni "novi" SB procesori zasluzni za to, kao na primjer izlazak 2125.

    Jos ako se (uskoro) pojavi AMD Bulldozer, (mozda) mogli bi ocekivati i bolje cijene.

    Ali, sudeci po temi :
    viewtopic.php?f=11&t=27760

    Dakle, trenutno najavljeni SB - E procesori ne donose nesto u pogledu performansi (bar koliko sam shvatio autora), ali imaju nizu cijenu, pa mozda bi to moglo uticati na "odrzavanje" trenutnih cijena i za novu godinu ?

    Drugo, 2500k je lansiran u Q 1 ove godine a vec je 10 mjesec i pored "bure" desavanja u pogledu noviteta, najavljenih i onih koja su vec bila, ovaj pocetni pad cijena od 50 KM i nije "neki" rezultat !?

    Hoce li biti kakvih novo-godisnjih akcija :) :) :)

    Pitam se je li neko kupio neki hardware za novu godinu a da je bio akciji :mrgreen:
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da perfomanse sandy bridge e su razoracenje veliko. Jos dodatne dvije jezgre otezavaju oc pa za 5 Ghz treba 1.5 V sto je previse za 24/7 upotrebu a, dok sam vidja obicne SB na 5 Ghz sa manjom voltazom. A da ne govorimo cijenu platforme.
    Mislim, on je brz ali nije impresivno kao kad je Nehalem izasao jer je tad sve otpuho.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U koje svrhe ti treba sest jezgri na 5GHz 24/7?
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pa ne treba ni u jedne ali ovo je samo usporedba. Sandy Bridge E ako je po ovome suditi nece biti isplativ.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    folding :smt003 :lol: :smt007
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja samo sto bi svaki 6 mjeseci moro kupovat novi cpu, jer na 1.5 V nece dugo. :mrgreen:
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    ništa nije imho bilo impresivnije nego kad samo dobili conroe-a prvog na test... vilice su popadale.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da on je bio impresivan. A ovaj SB E je frula sada.
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Joj, jos kada sam procitao da ce SB-E (ne zvanicno) kostati oko 700 - 900 Eura ... ne znam kako ce to ici u prilog "dodatnom pojeftinjenju" P67/Z68 + 2500 / 2600 (k)...

    mozda masovna proizvodnja :) (potraznja), jer ce se svi razocarati u SB-E i jos vise kupovati SB LGA1155 procesore :D :D :D
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja sam sebi pikiro i7 970 nakon mnogog razmisljanja.