Intel Sandy Bridge procesori [LGA1155]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Nov 25, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Intel će početkom januara predstaviti novu generaciju procesora poznatih i pod kodnim imenom Sandy Bridge koji će zbog promjena podnožja i arhitekture zahtijevati i nove matične ploče (LGA1155), a u početku će biti dostupne ploče bazirane na P67 i H67 čipsetima. Svi Intelovi partneri će predstaviti odgovarajuće ploče te se očekuje masovna dostupnost već u prvoj polovini januara.

    Kada su u pitanju sami procesori, u početku će biti dostupni modeli sa dvije i četiri jezgre uz HT podršku i integrisani grafički procesor. Centralni i grafički procesor su proizvedeni korištenjem 32nm proizvodne tehnologije, a na slici ispod se mogu vidjeti neki od najavljenih modela. Intel će zadržati Core i3, Core i5 i Core i7 branding procesora.

    [​IMG]

    Članke vezane za Sandy Bridge procesore i ploče možete naći na HardwareBase.net: https://hardwarebase.net/tag/sandybridge.
     
    Last edited: Feb 11, 2018
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    znao sam da ce odma baciti novi socket
     
  3. becke

    becke Aktivista

    Moraju i proizvodjaci maticnih ploca nesto zaraditi. :D
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Makar je nova arhitektura, nije ovo nikakvo cudo.

    Smijesno je bilo kad su P35 pravili da zamijeni P965, odnosno P45 za zamijeni P35.
     
  5. FaruK_XL

    FaruK_XL Aktivista

    Overclock sandy bridge procesora ce biti žestok :)
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Odakle to zakljuci? :D
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    mala potrošnja, 32nm znači neće se puno grijati šta hoćeš više? :D
     
  8. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ako se ja ne varam, na onim recenzijama su rekli da neces moci overklokati sve procesore, nego samo one "specijalne". Toliko o overkloku. :lol: :lol:
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nece biti moguce mijenjati FSB, jedino promjena mnozitelja. A promjena mnozitelja ce biti moguca samo na "K" verzijama procesora. Intel je obecavao da "K" procesori nece biti bitno skuplji od ekvivalentnih zakljucanih.

    Ovo ili odmah uzeti ili cekati Bulldozer. Opet, AMD-ovi aktualni procesori ce dodatno pojeftiniti izlaskom Sandy Bridge-a, pogotovo Phenomi X6.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Znaci od 18 procesora gore sa spiska, dva ce moci OC... Nadam se da ce proizvodjaci maticnih ploca smisliti nesto da zaobidju ovo. :)
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Evo i cijena

    [​IMG]
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    O tome sam ja pricao, 2500K je pod moranje.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    S ove liste, od procesora nove generacije, ocajno nedostaje nesto izmedju 200 i 300 dolara, sa HT podrskom.
     
  14. k0ST

    k0ST Aktivista

    Nazalost, od intela cemo tesko docekati nesto tako, barem je tako bilo do sada... za nadati se da ce to opet iskoristiti AMD!
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Pa i nije velika razlika u cijeni sa K oznakom, 11$, odnosno za jaci model 23$. Vjerovatno ce se otkljucavanje mnozioca kasnije moci dokupiti za 50$ (upgrade card) kao za one pentiume sto je bilo skoro :mrgreen:
     
  16. FaruK_XL

    FaruK_XL Aktivista

    To da se nece moci klokati cisto sumnjam pa nisu valjda toliki bahili,na netu sam glead na air-u idu do 4.9Ghz.
     
  17. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Vjerovatno ce se moci overklokati. Znam da su na pocetku govorili i da se ni nehealem nece moci klokati zbog razlicite arhitekture (nije vise fsb), pa je na kraju i dalje moglo.
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ja jos ne vidim razlog za prelazak sa 775 arhitekture, ni po pitanju brzine memorije, ni chipseta a definitivno ni proc-a.

    ova arhitektura ima smisla u laptopima gdje cemo u mainstream uredjajima dobiti 4 core-a za relativno malo para, desktop slabo da ima fajde
     
  19. JVC

    JVC Overclocker

    Potpisujem, male razlike velika ulaganja, svakih godinu novi socket (ovaj zadnj cisti porez na budale, jedan pin manje i sve u smece), po ovome ispada da ce moj sljedeci procesor biti definitivno AMD, jesu malo sporiji, ali puno vise mogucnosti za nadogradnju i jeftinije ploce i sl.
     
  20. GW

    GW Moderator

    Pa AMD i jeste "pametniji izbor". :D