Izbor CPU Coolera

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, May 22, 2011.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Stevie, ja govorim cisto iz aspekta tisine, najtisi su sto sam ja probao.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Onda cu te moliti da navedes koje si to druge ventilatore probao. :D

    Ako je Sickleflow na 12V ili slicno, naravno da je Noctua za njih pojam tisine. Ali isti taj Sickleflow se moze pomocu potenciometra nagoditi da ima isti nivo buke kao Noctua, a da istovremeno ima veci protok zraka. ;)

    Onaj Silverstone ventilator za koji Reventon pita je takodjer bolji od Noctue kad bi se Noctua spustila na 900rpm.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Dobro onda, de reci neke koji su bolji da i ja mijenjam. Ali da nije nish preskupo.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Fol je sto za taj cooler nema smisla ni mijenjati ventilatore. :D

    Cisto da se zna, najbolji ventilatori na ovom planetu:
    120mm: http://www.noiseblocker.de/en/Multiframe120.php
    120mm #2: http://www.noiseblocker.de/en/BlackSilentPro120.php
    140mm: http://www.noiseblocker.de/en/BlackSilentPro140.php
    Medjutim vrlo su skupi, oko 20€. :D

    Inace bih za nove ventilatore svakom preporucio za 120mm Scythe Kama Flow 2 od 1400rpm, a za 140mm Scythe Slipstream 140mm od 1200rpm. Tu ima i lufta za undervolt, da budu necujni. Nisu jeftini, ali niti skupi. Kama Flow 2 je nasljednik dobrih-starih S-Flex ventilatora, jednako kvalitetnim FDB lezajevima.

    Sto se tice jeftinih ventilatora, 120mm Yate Loon sleeve modeli otkidaju.

    Na kraju, preporuka za radijatore i hladnjake sa zbijenim finovima je GentleTyphoon od 1850rpm, naravno nisu tihi, galame otprilike kao regularan 1500rpm ventilator.
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Beton izgledaju, mora se priznati, sigurno tako i hlade.
    Kupit cu ovaj jedan od 140mm, da zamijenim onaj 140mm na kucistu.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Uzmi onda PK2, on je na 1200rpm.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ok.
     
  8. techton

    techton Aktivista

    Treba mi neki cooler za 2500k koji mislim napokon da clockam malo. Mislio sam uzet mugena, ili mozda da skupim jos kakvih para za noctua nh-d14. Ima li potrebe za to, ili samo da eventualno namontiram dodatni vent na mugena?
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zavisi koliko si kontao klockat, ali mislim da mugen moze fino odraditi posao :) Heh, kod mene hyper 212+ hladi 2600k na 4.5 bez ikakvih problema. Doduse na njemu je jedan Scythe GT 1850 rpm.
     
  10. techton

    techton Aktivista

    pa ne mislim nesto puno dizat voltazu na chipu, al bar 4.5
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma ne treba NH-D14 za taj proc, uzmi mugena, dovoljno je.
     
  12. techton

    techton Aktivista

    trenutno mi temperatura sa stock coolerom ne dozvoljava da dignem frekvenciju vise od 400mhz, iako moze biti da je i do ove paste koja je mislim pravo losa
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma nije ti do paste. :)

    Uzmi slobodno Mugen 2 ili CM 212+, odnosno Evo. 212+ Evo je 77KM u Uniexpertu.
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja imam osrednji primjerak 2500K (mozda i ispod prosjeka)..

    Na 4.5GHz mu treba 1.344V (10h LOAD u P95) i max core temperatura u veoma toploj i maloj sobi je bila 63..

    Na 4.7GHz mu treba 1.424V i max temperatura je bila 70C.. (1h P95 Custom test-a)..

    Ove temperature su sa NH-D14 sa 2x 120mm 2000rpm venta i HAF 932 kuciste..

    Znaci i da imas ovako "los" primjerak svaki cooler od 70tak KM bi bio dovoljan za OC na 4.5GHz i temperature ispod 70C na jezgrama (u Prime 95 stress testu)..
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    King :D , a sta ces sa svojim Hyper-om :D

    ako si zainteresovan prodati, javi mi na P.P. koliko trazis, moze bez ventilatora, mozda se dogovorimo i odmah da se zna = prvi sam pitao :mrgreen: :mrgreen:

    Iskljucim diskretnu grafiku, PC radi sa ukupno 5 ventilatora (6-ti na napojnoj) na iGPU = gotovo necujan na stolu odmah pored mene...drasticna razlika kad upalim diskretnu grafiku.

    Imam Cooler Master TLF-S12-GP Red Led 3 pinski, jednom ga podmazao, super tih i na 1300 RPM radi kao (back) case fan exhaust...odmah pored Noctua P12 i mogu reci da su po buci na 1300 RPM u 2 grama :D , stvarno tih. Mozda, ako nadjem jos jedan testiram na CPU hladnjaku da uporedim sa Noctua P12...i buku na manjim brzinama...

    P12 x 2 komada na Noctua U12 hladnjaku, ma brate napravio test OC od 20% na C2D E4700, temp je 25-30c kroz HWMonitor (jezgre oko 22/20) idle...radit cu do skora neke testove i OC, pa cu slike postat, imam digitalni toplomjer za sobnu tem. pa cemo vidjeti sta Noctua radi ...

    Imam nov 3 pinski Suscool 121 i mogu reci da je bucan obzirom da je 950 RPM, jest da je bio na bocnoj stranici prema GPU...ali, ne svidja mi se kad uporedim sa CM TLF-S12. (ili je do sugestije nekakve :D )
     
  16. techton

    techton Aktivista

    Nije neka razlika u cijeni, mugen je 83KM u ingelu.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bas smo maloprije pricali o tom ventilatoru. Vent je izvrstan, spoji ti njega gdje drugo, bocne stranice nisu mjerilo jer u vecini situacija tarlahaju.

    @techton: idi onda na Mugena, bolji je to cooler od 212.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mislim da Mugen 2 (novi modeli) dolaze sa PWM / 4 pinskom podrskom...

    A belaj je stvarno kod nas naci adekvatan 12 cm, 4 pin/PWM, CPU ventilator...
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Znam, citao sam :D

    Bas sam zato to i napisao, jer vidim da se Reventon predomislja, mozda da "baci oko" na one CM-ove...oba su 3 pinska...A probat cu ja njega jos malo ispitat...
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Za CM moram zapucati maksuz u Sarajevo :) Neznam, vidjet cu jos malo, mozda narucim i ove Noiseblocker sto Stevie spomenu, samo poskupi su, preko ebaya 30$ sa dostavom.