Izbor CPU Coolera

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, May 22, 2011.

  1. zhady100

    zhady100 Aktivista

    Podzrav,
    Nervira me ova buka iz centralne, pretpostavljam da je do stock cooler-a na CPU-u (jedino još što bi moglo biti je do napojne, možda onaj njen cooler diže decibele). A ja nikad da otvorim kućište i da se 100% uvjerim, al hajd nije računar često ni bio uz mene...
    Međutim, kako više sumnjam na CPU cooler, želim uzet neki dobar aftermarket. Procesor je i5-4440. Znači treba mi neka bestbuy preporuka. Budžet: 50-100KM (razlog ovako "razmaknutih" granica budžeta je da recimo ne bacam novac džaba ako mogu nešto ekstra kupit za oko 50ak KM, i s druge strane, nije problem i da se protegnem na duplo da uzmem nešto kako treba i da znam da je tih i funkcionalan (bolje i to nego uzet recimo nešto od 30-40 pa na kraju bude bačena para).

    Kućište je Zalman MS800.
     
  2. AlieN

    AlieN Novi član

    Cooler Mater Hyper 412s 90KM ,pristojan upgrade na 212 evo,bar po onim testovima sto sam gledao. A razlika u cijeni 10-15km.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ako je stari 212 hajde nekako dok sa EVO-m tu nije nikakav upgrejd, naprotiv. Ja sam očekivao od 412s kulera dosta ali sam bio razočaran kada sam ga namontirao na i5 mašinu tako da je moj savjet da se izbjegava jer se na piku može uzeti bolji kuler od toga za te pare.
    Evo upravo raspakovao Mugen 3 nov 64KM s dostavom za havera to je bio dobar deal.
     
  4. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Čekam Mugen 4 , znam da nije bolji od Mugen 2(sad koristim) ali zbog montiranja velika prednost. Pa gdje ga nađe za 64KM ? Najeftinije Ingel 92KMa na piku Mugen 4 110KM !
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma Mugen je bio 50KM bilo me stid pitati jel fixno xD ali čovjek u Živinicama pa dostava još 14KM. http://www.pik.ba/profil/amirdz
    Naletio na piku a čovjek ima kućišta boli glava vjerujem i da su mu cijene beton. Valjda neće biti patnje sa ovim Mugenom da se namontira :\
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kad su u pitanju i5 sa 1155 socketa slaba je nafaka sa bilo kojim kulerom. Taj propust koji su napravili sa kontaktom ihs-a i jezgra je glavni krivac za visoke temperature

    Tako da razlika izmedju CM 212 i noctua nd14 nije velika.
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    Pozz
    Treba mi ventilator 140 ili 180mm sto jeftiniji sa sto vise cfm i pozeljno bi bilo da nije preko 1200 rpm :D
    Gledao sam malo na quietpc imaju ovi 8€ 80cfm ako ima sta bolje bujrum kazite :D
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ima tu istine da je skupit muda pa uraditi delid. Ali ja sam mislio na 412s na i5 haswellu a na svome CPU nisam testirao. Cak je 412s cini mi se manji od Evo.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  10. KingT

    KingT Veteran foruma

  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Još bolje. Ovo izgleda kao bestbuy u svojoj klasi.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sjo sto winwin lagano dere... :D
    btw, je li ko imao iskustva sa monitranjem ventilatora na cooler, ali bez onih odgovarajucih kukica (da je pravio svoje i sl)?
    Evo mene poceo krpiti komponente ko fukara prava haha
     
  14. k0ST

    k0ST Aktivista

    Naravno da moze, samo preskoci pravljenje kukica. Radije idi na neku varijantu sa gumicama/zip trakama/spagom (bez zeze) - ghetto mod FTW!
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Koga interesuje Raijintek Themis u winwinu za 53KM, to je trenutno best buy, pregazio i CM 212 Evo.
    Nije previse losiji od Ereboss, a ima bolju vrijednost :)
     
  16. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Re: Odg: Izbor CPU Coolera

    Kolika je ustvari razlika izmedju erebossa i u14s nocutae? Je li fakat razlika u joji?
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ma znam da mozes, ali eto reko mozda je neko pokusavao vec s necim odredjenim pa imao manje/vise uspjeha.

    @aNaToMiC !
    naravno da nije tolika razlika...
     
  18. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Re: Odg: Izbor CPU Coolera

    Ma mislio sam uzimati U14S jer mi se ovo govno grije haos, a puno mi to nesto dati tolike pare..
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ima nesto soli u Noctua ventilatorima :D , tako da nije bez-veze.

    Svaki procesor se grije, a kada se ugrije baza hladnjaka, vise nije toliko bitno koja je, trebas dobre ventilatore da tu toplotu rasporede.

    a sto ne razmislis o U12P-SE2 :D
     
  20. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma drama su poskupili Noctua cooleri, znam kad e U12P bio 110KM, a NH-D14 140KM, sad po 50KM skuplji.
    Ja bih ti preporucio da uzmes sta drugo, neces pozaliti ni ako uzmes Ereboss (jedino ako ganjas ekstremni overclock pa ce ti pomoci 4-5 stepeni manje).
    Preporucujem da pogledas ovaj:

    http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 12207.html

    Bare-bare sa D14 u nekim slucajevima (tisi je!), jedino sto ovaj Alpenfohn nije bas dostupan svugdje pa ne mozes naci puno recenzija za njihove coolere. :D