Izbor CPU Coolera

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, May 22, 2011.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Polovno sigurno ne bih uzimao s obzirom da sam sve ostalo uzeo novo.
    Kakva je ponuda u lokalnim radnjama sa Corsair, Antec ili cak Intel vodenim rjesenjima?
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    provjeri u plusu..mislim da su nekad imali Corsair..
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Brate ova stranica je odlicna, dva venta cu da narucim je*o ove nase dilere :D
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Stvarno odlicna. Jos kada se placa u funtama, ispadne malo jeftinije. Kolega, koliko otprilike traje dostava?
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Oko 5 eura dostava za dva venta.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nisam nikad ništa poručivao ali jeste raja sa HWB-a.

     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kontam da bi Seidon 120M (kojeg mogu bez mnogo muke uzeti u UE) + Gentle Typhoon 1850 vent bila dobra alternativa zracnom hladjenju? Mozda jos da potrazim Corsair H60, ali bih takodjer stavljao GT-1850.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bi. Realno sva AIO rjesenja imaju 120mm ventilator(e) na 2000rpm+. GT na 1850rpm je tih kao standardni ventilator na ~1500rpm, ali ces izgubiti na performansama u odnosu na bijesne stock ventilatore kada oni rade na max, a to su realno uslovi kada se AIO rjesenja primaknu vrhu klasicnih zracnih hladjenja. Odnosno, to ce opet biti na nivou jednog Hypera 212 EVO.

    @Reventon: Slipstream nije bas za radijatore i hladnjake sa gustim rasporedom finova. Osim toga, ima sleeve lezaje koji se ne mogu mjeriti sa onim kod GT-a. Slipstream ima veliki CFM/rpm odnos, ali je i buka veca - na istim obrtajima proizvodi vecu buku nego standardni 7-blade vent.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja se orjentisem prema informacijama na ovoj stranici gdje GT 1850 model proizvodi 28db buke, a ovaj SS 24db na 1200 uz veci protok zraka. Jest da je ovaj SS vise case fan.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jedino sto od specifikacija ventilatora vrijedi su fizicke dimenzije, broj obrtaja, startni napon, oblik i broj lopatica, vrsta lezajeva i promjer rotora motora.

    Deklarirani CFM i dB se mogu objesiti macku o rep. Jedino usporedni test sa istim uvjetima testiranja moze dati neku sliku. Osim toga tu je analiza zvucnog spektra koji samo veoma rijetki mjere.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ali ako govorimo o AIO vodenim rjesenjima, onda je pritisak koji pravi ventilator jako bitan, mozda i vise nego cfm. Ne bi dzabe GT-1850 bio rasprodat na masi sajtova, nego ga ljudi kupuju zbog stavljanja na radijatore. :)
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je tacno, najbitniji je staticki pritisak. GT ima veliki dead zone iza motora, to se moze izbjeci koristenjem fan duct-a od 25mm. Staticki pritisak dolazi sa velikim brojem obrtaja, a prakticki je neprijatelj protoku zraka, jer veliki protok zraka znaci i veliku buku. GT ima relativno mali protok zraka pa je iz tog razloga na istim obrtajima tisi od klasicnog ventilatora. Zato su upravo ventilatori sa velikim motorom bolji za radijatore. Tu se opet uklapa prica oko fan ducta, jer se eliminira dead zone iza velikog rotora, jer se na taj nacin ne gubi velika korisna povrsina heatisinka/radijatora.

    Realno je za radijator najbolje imati mocan 38mm vent (mada to nije tiho) + 25mm fan duct, ali to je vec za visoke performanse.
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Evo ja imam tajfune sada i sve pet, nikakve distancere nisam koristio po preporuci kolege kost i sve sljaka kako treba.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Jesi sklopio sistem vodenog hladjenja? Gdje su slike ? :D
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Jesam, idu slike u moju temu za par minuta.

    Iako jos system nije ozracen kako treba i nedaje maximum, ja ipak nisam mogao da cekam do kraja. :D
     
  17. anel007

    anel007 Komšija

    ne razumijem se uopce u tecno hladjenje racunara ali ako ima ikakve slicnosti sa hladjenjem auta onda to obavezno ozraci :)
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ima veze, samo sto je pain in the ass bay res ozraciti, treba par dana.
     
  19. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Moracu i ja uskoro uzimati neki bolji cooler pored bolje paste,nema hajra od stock coolera..

    mogu li preporuke ?

    Razmisljao sam nesto Raijintek Ereboss,BQ Dark Rock 3,Corsair H100i,Noctua NH-U12P SE2

    prijedlozi ?
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Corsair H110 ako imaš prostora, Noctua U14S ili novi D15.