Izbor CPU Coolera

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, May 22, 2011.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Prednost je sto takav WC sistem izbacuje vruc zrak iz kucista, pogotovo kad se radi o naclockanim high-end procesorima (a za jeftine niti ima smisla, niti je isplativo). Ili kad je kompletan radijator vani.
     
  2. k0ST

    k0ST Aktivista

    Stevo, ti bi barem trebao znati mogu li se uopste porediti ti ventovi... kruske i jabuke.
    Ako su vec stavljali druge ventilatore na H100 onda su trebali ici na 2/4 ista Scythe GT15 (ili cak nove od 5400 rpm), okrenuti ih tako da uzimaju svjezi zrak (a ne vruci iz kucista), i na kraju uraditi test sa i bez distancera/shrouda. E to bi bio pravi xbitlabs test!
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Taj test nije uradjen iz razloga zato sto bih sa tim ventilatorima H100 podero Archon. Isto tako sto je H50 sa Noctua ventovima pobjedivao CoolerMaster V10 i Titan Fenrir. Evo link da ne bude da izmisljam : http://www.legitreviews.com/article/1025/6/.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa nije ovo prvi test vodenih hladjenja ikad. Ima na netu primjera gdje je testirano sa potpuno istim ventilatorima, istina mislim da nema za H100 jer je relativno nov cooler.

    I ne moze se okrenut da puse vruc zrak unutra, to je idotski.
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne kontam ti ovo nikako : Ima na netu primjera gdje je testirano sa potpuno istim ventilatorima.Moze malo objasnjenje. Sta je testirano. Koja hladjenja.
     
  6. k0ST

    k0ST Aktivista

    Varas se Stevo, nije nimalo idiotski - temperatura CPU ce biti nize 4-5 stepeni ,a kuciste se i nece pretjerano zagrijati, mozda nekih 2-3 stepena...
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To moze ako imas jak outtake, kao na HAF-u 932 ili X pa da izbacuje sav taj vruci zrak. Inace je problem sto ti radijatori dodju na vrh kucista, gdje bi trebali biti ventilatori koji izbacuju topliji zrak iz kucista, jer su inace na nizoj poziciji oni sto ubacuju svjez zrak. Trebali bi onda poceti praviti kucista sa mjestom za 2x120mm radijator na dnu kucista.

    BTW nisam nikakav Stevo, da neko ne bi pomislio.
     
  8. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ma koji vruci zrak iz radijatora bolan Stevo? Ovo je vodeno hladjenje, znaci najgore sto se moze desiti jesu mlaki radijtori, i mlaki zrak na izlazu. To sto ti pricas vrijedi samo za obicne hladnjake, ne za WC. Inace, radijatori se mogu montirati na dnu kucista, ali ces samo napraviti usisivac prasine (znam iz iskustva), tako da je to dosta losa opcija (osim ako ne stavis kave filtere).

    Inace, evo sta kazu proizvodjac (preskoci uvod, pogledaj oko 4-te minute): http://www.youtube.com/watch?v=BWWFjsJONYc&feature=player_embedded

    (btw "Stevo" ja podrazumjevam/citam lafo americki "steevo", a to sta ce ljudi pomisliti - zar je bitno?)
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Izvini ali nema logike da radiator ide na dnu kucista.
     
  10. Majesco

    Majesco Aktivista

    Ne znam koliko znas, ali hladan zrak je tezi vlazniji i pada dole, dok je vruc zrak laksi posto je suh ide gore, onda ima logike.

    Kad montiras radioator dole on uvlaci vazda hladan zrak i lakse se hlade finovi, jer vruc zrak tjera prema gore, a kad ugradis gore i okrenes ventove da pusu prema unutra ne dobijes nista, ventovi nisu dovoljno jaki da otjeraju vruc zrak sa finova i da preokrenes prirodnu cirkulaciju hladnog i vruceg zraka u kucistu.
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    5400rpm ?

    To nije zdravo.

    Sent from my Desire HD using Tapatalk
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nadji mi ti jednu konfu sa watercoolingom gdje je raditor postavljen na dnu kucista. Znam ja za taj zakon dobro. Tim zakonom se silvertone vodio sa svojom raven serijom i pokazalo se da nema nikakvog efekta. Mislim taj zakon postoji i on je dokazan. Ali racunarske komponente ne izbacauju tolike kolicine toplote niti postoje ogromne razliku u temperaturi zraka u kucistu. Taj zakon postoji u racunarima ali zbog relativno malog podrucija mi nemamo nikakvu korist od njega. Taj zakon se vidi u atmosferi zemlje gdje su podrucija ogromna.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ta vaša WC nisu ravna ovim momcima
    [​IMG]
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    et' ga Tale, imas djabe kartu za ROFLMAODZINICU :)
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Iskreno, nista od toga meni nema logike. Ko bas zeli temperature procesora na 40C u loadu i u idleu jednaku sobnoj temperaturi, treba jeben 3x120mm radijator i to van kucista. To ja zovem vodenim hladjenjem. I to gdje blok nije samo za CPU nego i za GPU i NB. Naravno, uz malo entuzijazma i para nista od toga nije nemoguce. Ali bome uz takvo hladjenje ide i visoka buka, jer su radijatori restriktivni pa im treba jak protok, sto povlaci i jake ventilatore.

    Opet kazem, yebes vodeno hladjenje koje u real-lifeu potuce high-end zracni hladnjak. Pri tome zanemarujem to sto tvrdite da se mogu dobit nize temperature kad se okrene u kuciste. H100 postane efikasan tek kad se poveca broj obrtaja ventilatora, a Archon ce hladit svaki danasnji procesor sa stock ventom (koji je ujedno i najbolji ventilator na trzistu!) na nekih bijednih 800rpm.
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Cekaj na osnovu cega si ti zakljucio da su ventilatori bucni .Ako kupis dobar radiator i fine ventilatore nema problema. Znam lika koji je u hafx stavio radiator u kuciste na mjestu gdje se nalaze dva 200MM ventilatora jer u hafx imaju vec rupe za 360mm radiator i hladio je cpu,nb,sb i 2 ili 3 GTX 480 uz minimalnu buku i onda je kasnije kupio jos jedan radiator koji je stavio izvan.Car vodenog je tisina a vazdusno hladjenje je glasno nesh si pobrkao Stevie.
     
  17. extibo

    extibo Komšija

    Jedan 360mm rad za CPU, NB i 2 ili 3 GTX480? Izgleda da si ti nesto tu opasno pobrkao.

    EDIT: Vidim da si editovao. Nije mi nimalo jasan loop.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Komotno 360mm rad moze hladiti cpu ,nb i 2 gtx 480. Pa ima kapacitet od 1000W.Bitno je da pumpa valja i to je to. Cini se da si ti nesh pobrkao. Pa jedan je lik hladio 4X gtx 480 dva hexa core xeona i sve ostale stvari na Evga SR 2 sa koolance vanjskim hladjenjem. Ja mislim da ono ima 2x 120mm radiatore.
     
  19. extibo

    extibo Komšija

    360mm rad 1kW? :lol: Pa poseban loop je potreban samo za procesor i NB, a da ne pricam o 3x GTX480.
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Loop ide prvo cpu pa onda nb i sb i onda gpu na kraju.Kasnije je razdvojio.Ja mislim da je kasnije isao da 360mm hladi cpu,nb i sb i jednu gtx 480 a drugi rad od 240mm dvije gtx 480.