Izbor CPU Coolera

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, May 22, 2011.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sta ti pricas ja sam trebao kupovat sebi wc prije 2-3 mjesea i rasptivao sam se svukuda i izveden je zakljucak da je 360mm dovoljan za cpu i recimo dvije gtx 580. A ako mi nevjerujes za kapacitet evo jedan link : http://www.koolance.com/water-cooling/p ... uct_id=815 tu sve fino pise.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma Stevie pise gluposti, nema druge.

    120mm ventilator je vec preko 1000rpm glasan, a ne pricam o 2000rpm, pa to je nepodnosljivo. Jos zamisli cetiri takva. :lol:

    Corsair sa svim svojim WC hladnjacima daje high-performance ventilatore, ne mareci pri tome za buku.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Dobro sad corsair ja sam govorio o pravom WC. Od Koolance, EK, DD itd.To su prava WC hladjenja ali debelo kostaju i tu nastaje problem.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To valja. Nema sumnje. Ali i tu postoji problem buke. Ne mozes radijator hladit sa tihim ventilatorima ispod 1000rpm.
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    A i fazon je sa npr 360mm radiatorom ventovi komotno mogu ici na nekih 800rpm a gubitak perfomansi je minimalan, a i mozes npr. uzeti noctua 120mm koji su tihi a imaju perfomanse dovoljne da hlade doticni radiator. Malo presaltaj guru3d Rig of the month sekciju i jos pokoji forum i vidices da je buka najmanji problem sa WC.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moze mozda ako imas push-pull kombinaciju, pa imas 6 ventilatora. :)
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Dobro ko ima pare za neki bolji WC sigurno ima i za jos par ventova. Iako push-pull ne donosi neku veliku prednost jer znam kada sam ja trebao kupovat WC system raspitivao sam se i ljudi kazu oko 2-3 stepena samo bolje temp. Evo bas citam da kada se zamjene oni stock ventovi sto dodju uz neke Koolance i EK pakete sa npr. Noctua ventovima to je druga stvar sto se tice buke.Jer obicno uz te pakete idu oni gentle typhoon koji su nesh glasniji. A opet kao osto sam rekao ko ima pare za WC system ima pare i za bolje ventove.
     
  8. extibo

    extibo Komšija

    http://www.dangerden.com/store/black-ic ... treme.html

    Mozda.
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    extibo
    Ponavljam opet. 360mm rad ima kapacitet od 1000W. Kapacitet za taj od 560mm nisam mogao naci. Npr jedan 120mm rad ima kapacitet od 300W sto je dovoljno za jednu gtx 480 OC na 900mhz evo link : http://www.guru3d.com/article/geforce-g ... en-review/. Ne znam sta ti nije jasno.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Sena drug nisi ti skontao,oni su koristili Black Ice dual 120mm radiator (sto je ekvivalent dva 120mm radiatora)..

    [​IMG]
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    My bad onda.Ali i dalje tvrdim da kvalitetan 120mm tipa black ice moze sam da drzi jednu gtx 480/580.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Moze, ali na nivou stock coolera tj 80 - 90C sto onda i nema nekog smisla raditi s obzirom na cijenu WC komponenti (blok,pumpa,rad,tubing itd)..
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne znam.Mogu se raspitat ali mislim da bih temp bile manje. Ja predvidjam 55C-65C . Naravno jedan 120mm je dovoljan za bilo koji cpu. Iako je po meni najbolje uzet 360mm i nakacis i cpu i NB i jednu-dvije grafe i imas fine tempove.
    Edit:Nasao sam neki info. 360mm rad moze komotno da drzi dvije GTX 480 i cpu.
     
  15. extibo

    extibo Komšija

    Prevelik TDP je u igri sa takvim komponentama. Zato se prave posebni loopovi i zato prica sa single 360mm radom ne pije vode.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest, a tada treba i jaca pumpa da protjera toliku vodu. :D
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Vi ovde pricate a ja pitao ljude koji imaju to.Pa valjda oni znaju najbolje.Svaka iole bolje pumpa ima snage da potjera vodu kroz 2-3 loopa.Jedan lik sa EK pumpom od 40E je tjerao dva loopa.Tako da stvarno ne vidim logiku vase price.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    TDP dvije gtx 580 i jednog i7 je oko 600W-700W tako da 360mm bez problema to moze gurat. Naravno da je odvojeni loop boji izbor ali zasto raditi odvojeni loop i trositi pare djabe kad jedan fin radi to moze goniti. A i ocigledno niste upoznati sa problemima sistema sa vise loopova.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Moze,ali na Sjevernom polu.. :smt005
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Dobro nemam vise zivaca da se raspravljam.Ako bih gradio posebni loop za svaku kompnentu koju hladis vodom onda bi nekim ljudima trebalo 7-8 loopova :smt003 . Jer neki hlade ram, hdd itd.