Kineski telefoni

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by selvin, Sep 19, 2013.

  1. wragg

    wragg Aktivista


    Nisam do sada cuo za tu prvu stranicu, ali koliko znam, x7 nema gorilla glass. I ne, nisam nigdje naveo da je kvalitet iOceana x7 prva liga, jer ga nisam imao. :mrgreen:
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    I na drugim sajtovima isto pise u specs:
    http://www.androidforcheap.com/mini-s4- ... -1003.html
    http://www.pandawill.com/mini-s4-smartp ... 80036.html

    Na drugom ima i screenshot. Samo sto su im vece cijene. Da li je site (hotinbuy.com) ok, to nemam pojma, ja sam samo pregledao jer je wragg stavio link.
     
  3. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Da vas pitam raja, bi li ja mogao kupiti recimo bilo koji od ovih mobitela preko firme, te da time izbjegnem PDV, te da samo platim tih 5% carine?
    Ja mislim da bi trebalo da može, ali čisto da provjerim sa ljudima koji su imali iskustva sa ovim.
     
  4. Looney

    Looney Komšija

    Mislim da ako je račun naslovljen na firmu, iako je mali iznos u pitanju, proces carinjenja moraš ići preko špeditera a njihovi troškovi su minimalno 80 KM po carinskoj deklaraciji. U ovo nisam 100% siguran pa neka me ispravi neko ako griješim.
     
  5. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ako je tako, onda bi mi se ne bi isplatilo ovo raditi za išta ispod 470.588 KM, ondnosno 325$. Damn.
     
  6. efo

    efo Komšija

    bi mi se ne bi... Zuka really? :D
     
  7. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ako imaš para, samo naprijed efa ;)
     
  8. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Svaka posiljka u vrijednosti vecoj od 50 KM podlijeze carini, naravno ako se zaustavi na carini, jer masa toga stize i nema teorije da svaka posiljka podlijeze zvanicnoj carinskoj proceduri.... Uglavnom se ide na metodu "slucajnog" i "sumnjivog" uzorka. :mrgreen: Ako ste taj sretnik da vam posiljku evidentira carinik, onda podlijezete carini od 5-10% u zavisnosti od artikla (ako roba nije iz EU; čak i ako je made in EU mora vam prodavac uz robnu dokumentaciju priloziti i dokaz o porijeklu robe, nevjerovatno ali istinito; u vecini slucajeva oni to nemaju, tako da cete cesto platiti carinu na robu iz EU).....na navedene carinske troskove ide PDV (17%) plus iznos od nekih 10-15 KM nekakvih administrativnih taksi, a ugradi se i posta sa par KM....izgleda puno, ali proces spedicije kosta jos vise, tako da ovo dodje "bezbolnija" varijanta.....
     
  9. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Jel mi može neko dati 1 kupon za ovaj hotbuyin?
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Svaka posiljka ide na carinu (ne znam samo za sitne pakete/koverte), carinici na osnovu napisane vrijednosti naplacuju carinu, nekad pogledaju sta je unutra, nekad ne, nekad cak i procackaju detaljno. Jedino ako je bas neko odstupanje u napisanoj vrijednosti i odokativnoj procjeni, onda ide dalje postupak, a inace se ne peglaju puno, koliko pise na toliko naplate (ja uglavnom stavim pola vrijednosti i prodje uvijek bez problema).

    Najgore ako stavis da nema vrijednosti ili poklon, onda te mogu zvati da im doneses racun da bi odredili ili ti oni sami procjene.

    I naravno cak i ako napises vrijednost, pazi da nema racun unutra koji kaze suprotno, inace se ravnaju po tome.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Mislim da hotbuyin nema kupone, barem ja nisam vidio, niti znam jesu li pouzdani. Ja sam narucio sa banggood, mogu ti poslati kupon (email na PM), a i citao sam za njih na pcexpert i bug forumima da su ok.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    [​IMG]
     
  13. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Meni je do prije pola godine sve prolazilo....u zadnjih pola godine sam platio carinu 4 puta.....svaki put su mi trazili izvod od paypala da im profaksam....znaci, zajebi to sto pise na paketu, ovo-ono.....ako otvore paket, onda oni pogledaju sta je i sami procjenjuju, ako im se njihova subjektivna procjena ne slaze sa robnom dokumentacijom, traze ti racun od paypala ili slicno.....ima internet i na carini, a dosta njih, pogotovo mladjih barataju dobro internetom... ;)
    zadnji put sam cak i otisao na carinu i pricao skoro sat vremena sa seficom u uredu na Zeljeznickoj stanici.....tu sam i dobio sve ove gore navedene informacije......uglavnom, ako vam postar donese racun od carine, ako ga kojim slucajem platite a nesto vam nije jasno sto se tice obracuna carine, to znaci da ste fakticki pristali na taj obracun i svaka dalja žalba ili bilo sta vam ne pije vode......sa te strane, ako vam nesto smrdi kod obracuna, najbolje je da postaru nista ne platite, te da on vrati paket na carinu, a vi onda odete na carinski salter i u tom slucaju imate pravo podnosenja zalbe za eventualno pogresno obracunavanje carine......medjutim, onda u igru ulazi spedicija, cije usluge naravno vi placate, tako da je diskutabilno da li vam se isplati uopste zaliti se.....jedino, ako imate bas neki dokument kojim mozete dokazati da su vam pogresno obracunali......
    poenta moje zalbe je bila slijedeca: prvo sam pitao da li postoji neki njihov interni spisak u koji su oni unijeli imena ljudi koji cesto kupuju online i da li je moje ime na tom spisku ako postoji uopste (tj.da li postoji teorija zavjere :)), jer u proteklim godinama mi je proslo toliko paketa i paketica, a od zadnja 4 sva cetiri su mi otvorili i ocarinili......druga stvar, imao sam primjedbu na nacin obracuna carine i PDV.....cak se u tom slucaju zabrinula i sama sefica, pa je zvala neke mudrije glave, koje joj nisu bas ponudile neko ubjedljivo objasnjenje.....evo u cemu je fol: na fakturnu vrijednost robe obracunali su mi carinu od 10% i taj iznos dodali na fakturnu vrijednost, onda su tu dobijenu novu vrijednost teretili PDV-om od 17% sto teoretski nisu smjeli, jer onda imamo slucaj dvostrukog oporezivanja (sto je u svakoj normalnoj drzavi nedozvoljeno, tj.porez na porez, jer i carina i PDV su indirektni porezi), pa na to sve ide neka administrativna taksa za koju mi niko nije mogao objasniti sta je osim da je taksa :) (znaci opet neki porez, samo ovaj put direktni) i treca stvar, roba je dolazila iz EU i bila je made in Italy( znaci carina je 0%), medjutim oni su mi ipak naplatili carinu jer nisam imao dokaz o porijeklu robe (tj. da li prodavac garantuje da je roba proizvedena u EU, bez obzira sto pise made in Italy) koji sam trebao traziti od prodavca..... :roll:

    zakljucak: deranje guzova na sve moguce nacine, legalno ili ilegalno.....pa bujrum :smt003

    izvinjavamse zbog duzine posta, ali se nadam da sam nekom pomogao, jer su ovo informacije iz prve ruke i sa lica mjesta..... :wink:
     
  14. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ljudi i ja sam odlučio uzeti ovaj Cubot GT99 mobitel, pa ih vas htio pitati odakle si ti uzeo Selvine? Jel mi možeš poslati kakav kupon? Ili možda kupon sa druge web stranice sa ovim istim mobitelom?

    EDIT: Evo ovdje recenzija iz Hrvatske.
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Konjislav, uzeli smo i ja i Selvin sa Banggood.com

    Kada se odlucis javi se pa cu ti poslati kupon.
     
  16. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Šalji odmah, ja sam već odlučio. ;)

    EDIT: Jeste li ga već dobili? :D
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Nije jos stiglo, ja sam narucio 21.09. Na deutchepost (jer ide valja u Njemacku prvo, takav sam tracking dobio), mi pokazuje da je poslan iz Singapura 1.10. od tad se nista ne mijenja. A prije toga se tracking prati na flyt express ili tako nekako, 25.09. su ga poslali iz skladista ili odakle vec. Ako nisi jos dobio kupon, salji email na private.
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kada ga dobijete,napisite ukupnu cijenu mobitela a savim...i meni se svidja mob
     
  19. efo

    efo Komšija

    i kratki review nece skoditi :)
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Ako ga dobijem, bice nesto :D Proslo je 15ak dana otkako sam narucio, valjda dodje jos za 10. A sto se tice cijene, ovako je ~210KM, i jos dok carina/pdv/pregled, nece valjda preko 300 biti :D Racunam oko 270-280KM.