Kineski telefoni

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by selvin, Sep 19, 2013.

  1. efo

    efo Komšija

    Da li ce raditi onaj kupon od 10$ na ovaj mobac: http://www.banggood.com/CUBOT-P9-5-Inch ... 91005.html (Cubot P9) posto kad se isti upotrijebi na ovaj artikal, cijena padne ispod 100$, tj. na 94$?

    S obzirom da je dolar trenutno na 1.42KM, ovaj mobac izadje ~134KM sa kuponom, sto je za mob ovih karakteristika predobro.

    Jedna zanimljiva stvar koju sam primjetio kod ovih kinezera je to da imaju vise total usable RAM-a od nekih Samsunga, LG-eva itd, npr: SGS1 ima 512MB RAM-a, ali od toga je oko 380 total usable, sa nekim posebnim kernelom sam uspio nabaciti i na 402MB dok sam imao ovaj mob i to je bio maximum. S druge strane ovaj Cubot P9 isto ima 512MB RAM-a na papiru, a u stvarnosti 466MB (ako je vjerovati ovim klipovima koje sam gledao na yt), sto je dosta vise od SGS-ovih 380 ili recimo kod havera LG Optimus x2 ima oko 340 total usable RAM-a (takodjer 512MB u specifikacijama). Ostatak bi trebao ici na graficku pa me zanima kako su izmajmunisali ovoliko total usable RAM-a, dal na ustrb VRAM-a ili nekako drugacije?

    btw. evo su se izgleda smilovali i napravili Cubot GT72 sa 512MB RAM-a: http://www.pandawill.com/cubot-gt90-sma ... 81967.html (Cubot GT90). Razlika u cijeni u odnosu na GT72 je osjetna, al opet mi se cini da se isplati :D
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Da nije sa ramom fazon da je rezervisan za sistem pa ga ne prikazuje u totalu?
     
  3. efo

    efo Komšija

    Sve vrijeme sam mislio na total usable RAM, umjesto total available. Ispravio sam gore u tekstu.

    Ja sam mislio da je ostatak rezervisan za graficku? Cini mi se da mi je total usable RAM ostajao nepromjenjen na svim ROM-ovima koje sam koristio na SGS i na SGA, mada nisam 100% siguran.
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Stigao i drugi Kinez, bez ikakvih problema, bez ikakvih dodatnih troskova (3KM postaru).
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Dajte slikajte te zvjerke. Ni review nije na odmet.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vala bas,ubiste pricom u krug a nigdje konkretnih informacija.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Ja nemam cime ni da slikam ni da snimim jer mi najbolji fotoaparat zapravo sam on :D Ali nabacit cu slike i kakav video (mislim one sto on napravi) sad za vikend, obecavam :D
     
  8. RaP

    RaP Komšija

    imali ko tih kodova za popuste ako se odlucim naruciti kaki sam baksuz opalice me carinom
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    $10 ti mogu poslati popusta, a stim da salju mp4 (svima) i vrijednost nekih 20tak dolara, i da te opali nije velika carina na to :)
     
  10. RaP

    RaP Komšija

    Pa posalji brate ako imas :)
     
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kada ti posaljem kod onda moras kupiti u roku od 48 sati (ako sam dobro skuzio), pa ostavi mail i javi prije kupovine da ti tad posaljem, da ne "izlapi" :)
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    I svi ovi sto hoce "kodove", trebaju poslati email, jer se kod ne salje copy/paste iz neke liste, vec dobijete invite od nas na email pa se dalje registrujtete i onda tamo na My Account, Invite Tools, Credits ili tako nesto, mozete vidjeti kod, kopirati ga i onda paste prilikom checkout-a. I naravno traje 48h, nisam siguran je li od slanja ili od "otvaranja". Ali svejedno, trazite tek kad se odlucite :)
     
  13. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Traje 48h od slanja. Znam da je meni tako bilo kada si ti meni slao. ;)
     
  14. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Dajte ba raja budite solidarni, 6 vas nabavilo telefone i svi se usutili.Ja se evo predomisljam za lenovo a820(ne smeta mi sto nema blic),al nesto nikako.Sve me strah kako ce raditi, i je li dovoljno kvalitetan za 1-2 koristenja.
     
  15. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Meni je sad u nedjelju došao Cubot GT72 koji je bio naručio Efa. Nek on da jedan review za mobitel od 100KM (ja sam ga malo provrtio 20-tak min dok je bio kod mene, i činio mi se dobro).
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jeste se pretrgnuli sa recenzijama ne možeš sve stići ni pročitati :D
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mora da je toliko los da se niko ne usudjuje napisati nista :D

    Ja kupio za dva brata, nista osim rijeci hvale (nisu neki IT strucnjaci nego everyday user, kamera, sms, poziv, navigacija, 2 sima). Eto toliko mogu prenijeti :D
     
  18. efo

    efo Komšija

    Nisam evo ni 24h sa cubotom, polako :D

    Elem, telefon sam dobio za 98.5 KM (95+3.5) i za te pare mogu reci da vrijedi. Procesor je dualac na 1.2, al 256MB rama je problem kao sto sam i ocekivao, s tim da multitasking sa prosjecnim aplikacijama (opera mini, fb messanger, muzika) radi bez problema. Igre tipa Temple Run 2 trzaju svakih 10-15 sec, nisu igrive. Najvece razocarenje mi je display, koji je ukratko los :D Uglovi gledanja vrlo losi, pozadinsko osvjetljenje probija na uglovima, premalo boja (260k) itd... uglavnom los, ali ne i katastrofalan :)

    S druge strane ima i dobrih stvari naravno, a to su da je telefon vrlo fluidan u prosjecnom 'everyday usage'-u zbog pomenutog procesora i telefon baca preko 10k na novom antutu (ne znam jesul navarali kinezi, mislim da nisu), al antutu nije najbolje mjerilo naravno. Uz mob sam dobio finu supljikavu masku koja legne bez ikakvih problema i nema mrdanja iste. Dual Sim je isto plus, trajanje baterije mi se isto svidja, al to je djelimicno i zbog toga sto fon radi samo na 2G mrezi, s kojom opet nema nikakvih problema.

    Sve u svemu, telefon koji ce sigurno zadovoljiti pocetnog android korisnika ili nekog ko nema potrebu za boljim. Isti nije za mene, jer ja trazim ipak malo bolje, tako da cu ovaj ostaviti sestri i bacit se na GT99 ili slican ukoliko Konjislavove impresije budu dobre (i ja cu ga malo procackat naravno :D). Zanimljivo je to da je on narucio GT99 3 dana ranije nego sto je narucio ovaj moj, al moj mob dosao prije.
     
  19. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Raja danas se vratio kući sa posla, i buraz mi dao list od poštara na kojem piše da dođem u roku od 5 dana (naslovljeno na 16. 11. 2013.) u Vogošću da pokupim vrjednosno pismo, te da će me to koštati 58.50 KM. Jel zna ko o čemu se radi ovdje?
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    NAravno,placas PDV za teelfon koji ti je stigao.