Koji Quad Core?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by jessus, Feb 15, 2011.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja razliku u gamingu vidio sa prelaska sa i7 970 na i5 3570K, a kamoli da ne vidi sa c2q.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Covjek nije rekao da nema razlike izmedju C2Q i SB-a nego da je i C2Q dovoljan,Q6600 na 3,6ghz kao i AMD PII daju savrseno igrive performanse u svim danasnjim naslovima i tu je kraj price. SB i IB daju naravno trostruko vise al pitanje je koliko nam od tih performansi potrebno.

    To je isto kao kad bi sa kaminom sleperom isao u pekaru po kifle.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    da, naravno, pricam o performansama od 60+fps-a u igrama. Ne znam kome treba vise pa da zbog toga mijenja platformu je ludost osim ako nemas monitor na 120Hz, ali tada treba i kakav high end sli ili cf setup :). Koja god mi do sada igra nije mogla ici preko 60 fpsa je zbog grafe a ne zbog cpu-a, tako da bas i ne vidim poentu imati i3 i5 i7 cpu u kombinaciji sa gtx460 :D. Naravno ako se kupuje novo ici na i5 ili i7 ali sada mijenjati zbog igara, nidje veze.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pratim vase komentare, hvala. Dmr je u pravu (s jedne strane) sto se tice testiranja.

    Benchmark puni GPU 100%, CPU dise. Igre opet pune CPU, dok GPU dise...

    Meni racunar treba za Igre i ocekivao sam vise od sistema i nadogradnje, jer ipak pricamo o razlici 200 vs 333 FSB itd (oko 30 % vise).

    Testirao sam preko 6h sistem.

    Klokanjem Q8200 od 15% (oko 383 FSB), dobio sam ukupno sa 38 na 42 FPS (4 FPS vise).

    Smijesno, ali isto (dakle 38 FPS) imam i sa C2D E4700, kojeg takodje mogu klokati, cak i vise od 15% i sigurno dobiti tih 42 FPS prosjecno.

    Kroz razlicite testove u igrama, grafika dise sa maksimalnih 30-50% zauzetosti (npr Deus EX H.R) i C2D ima 100% zauzetost prve i do 95% druge jezgre (34 FPS), Quad ima 100% jedne i po 25% ostale tri jezgre ( 41 fps), pa se pitam kako neko dobije 60 FPS prosjecno?

    Evo dmr odgovora na tvoju pretpostavku na 5 min i 53 sec :
    http://www.youtube.com/watch?v=TGdo75gasaQ

    Moram se sloziti sa Kingom i Taletom.

    King mozes li mi reci ko je taj momak? Hvala
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    C2Q 8200 klokan za 15% i C2Q 6600 na 3,6ghz su miljama daleko jedan od drugog. JA jos nisam dozivio da mi Phenom kaska i da ne moze da podmiri grafu da radi punim kapacitetom. Opet ne kazem da je bolji od SB/IB platforme sto naravno i nije al radi posao sasvim korektno. BF3 ide na 60fps gotovo konstantno a i ako nekad spadne to je zbog GPU-a.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jasno dino, ne pobijam ja ono sto govori dmr, samo dodajem da pored jace grafike i procesora treba covjek imati i jaku plocu...

    Prema onom sto je King vec govorio, dodajem kako bilo ko sa E4xxx, ili E7xxx, E8xxx ili bilo koji Qxxx nece dobiti nista posebno sa kupovinom boljeg CPU ili GPU-a, ako nema plocu koja ce izgurati jaci OC.

    Evo teme npr :
    viewtopic.php?f=10&t=28983

    Ja svoj C2D isto naguram na 3.3 i mislim da bi ovaj momak mogao imati gotovo iste rezultate sa GTS450 ili HD6950, bilo C2D ili Quad. Razlika samo u GPU je bar 70 KM ustede.

    I meni i njemu bi bilo pametnije kupiti drugu plocu i dusu izvaditi ovim procesorima sto imamo :D
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    C2D 4700 je low end procesor bio i ostao tako da sa OC neces nesto mnogo dobiti jer je arhitektura samog procesora slaba, mal FSB i malo cache memorije..

    Tebi se samo isplati preci na novu platformu jer ti ni ploca nije nista narocito za OC..

    Ja cu ti reci iz licnog iskustva da 2500K na stock 3.7Ghz dere uzduz i poprijeko Q9550 na 4GHz a i u igrama (npr Battlefield 3) gameplay je fluidniji, jer je znao nekada FPS pasti na 50 (Q9550 na 90%)dok sada je konstantno minimum 70FPS (2500K na 60%) i GPU load je uvijek na 99% (sto i treba da bude)..

    Takodjer u starijim naslovima tipa Crysis (koji jedva koristi 2 jezgre) gameplay je fluidniji, min FPS je veci tj nema pada frejmova u nekim situacijama..

    Jedino u Crysis 2 nisam primjetio neku razliku u FPS izmedju ova dva procesora zbog toga sto igra fino koristi sve jezgre i sto je veoma GPU zavisna tj vise se na njega oslanja..

    Da sam igrao npr GTA iV razlika bi bila drasticna jer ta igra se veoma oslanja na snagu procesora..

    P.S.:
    Mozes dati 150KM i uzeti neki Q8400 ili Q9400 i malo osvjeziti konfu ali na duze staze nece ti se nesto narocito isplatiti..

    Prodavac na Pik.ba o kome sam govorio se zove Shumi99
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovaj je probao c2d a ne c2q, koji jos nije ni klokan, vs i7 :), a crysis na medium postavkama. Da je stavio na najjace postavke ova 450 ne bi imala ni 2-3 fpsa razlike na c2d vs i7, a 480 mozda 5 fpsa :D
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Za S.B. mi se jednostavno nija dalo, treba imati malo i srece (nafake) da se potrefi period kad ima na stanju s mojim djepom :D

    Imao sam vise prilika da kupim nesto, iz ovog - onog razloga ispustio, al bit ce a.B.d. :D

    hvala svima.
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne pijete poentu, SB i IB su za duze staze, sad je totalno bezveze uzimati bilo koji CPU sem ako nije jedan od ta dva. Nije sve bitno u cistim brojakama fps, bitna je fluidnost.
    Btw dino, meni i7 970 na 4.2 GHz nije mogao da "snabdije" HD 7950.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kako god bilo, sigurno je bolje od ovog sto sada imam, bez prelaska budzeta od npr 200-250 KM koliko kosta sam i3...

    isti problem koji sam nekad ranije imao i sada je tu ;

    -naci 775 plocu koja moze podnijeti npr Q6600 na 3.6 je rjetkost-

    Cim ljudi objave na piku, jako brzo se prodaju. U radnji je to umjetnost naci.

    Jedina malo jaca ploca koju sam nasao je ASUS P5N-T Deluxe-kakva je?

    Npr, dao bi ovu plocu i procesor za bolju plocu, ajd prelazi to vjerovatno budzet od minimalnih 150 KM, ali nema ploce...
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa ispast ce te skuplja pita nego tepsija. Poslusaj mene i KingT-a prodaj to sve osim grafe, i uzmi Core I3 i neku maticnu.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    U pravu su momci poslušaj ih. Prodaj sve osim te grafe dodaj šta keša istrpi se dok ne naleti dobar deal a ima ih na piku svaki dan. Možeš za 4 stoje uzeti i5 i neku odgovarajuću ploču, ram je ionako džabe sad i eto te na konju.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koliko para bi morao doplatiti za jednu opciju a koliko za drugu? Inace imas tu i dosta rizika, da li ce q6600 moci ici na 3,6GHz, hladjenje tako kloknutog 65nm cpua koji trosi 200W. Kako ja vidim tebi bi najbolje lego q9650 i da mu malo jos dignes fsb na toj postojecoj ploci :) I opet si u neizvjesnosti da li ce se uskoro pojaviti igre koje zahtjevaju jaci cpu :)
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Iskreno, imao sam zelju da jos malo naucim o overkloku, jos sto kaze dmr, bio bi "miran" fin vremenski period uz minimalne troskove...

    Procesor sam mislio Q9400, a bila je Asus (ddr3) P5QC ploca na piku za 120 KM ...Sve total bi bilo 180-200 KM.

    Najpovoljnija opcija bi bila 1 za 1, moja ploca i procesor za bolju plocu..a vidis na q9550/9650 nisam ni pomislio.

    dmr, ima samo Q9550 za 250 banki i to meni na dohvat ruke, u Kaknju ?

    U odnosu na Q9650, Q9550 ima FSB Parity?

    Mislis li da bi (mozda i teoretski) mogao postici 10% oc, 363 x 8,5 = 3 GHz sa q9550 na ovoj ploci?

    Edit...Ako bi prodao svoj C2D E4700 za 50 KM, q9550 bi me kostao 200 KM, isto koliko sam (teoretski) planirao...

    i3 ne zelim, i5 i i7 su jos uvijek skupi + ploca za njih.
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja rekoh da C2Q i PII sasvim uredno obavljaju posao i ne pada mi na pamet da sada mjenjam platformu ALI danas kupovati neke od tih procesora je LUDOST.

    Ako vec mislis neke pare trositi i nesto mjenjati SB je jedina pametna opcija. i3 2130 na nekoj malo kulturnijoj ploci je ono sto ti treba.Kasnije za godinu ili malo jace kad cijene odu nisko 2500/2600 i opet si rahat jos dvije godine.

    Tako je bar bilo sa Q6600 u njegovo vrijeme.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ok, hvala ti dino.

    ma belaj je nesto rijesti / prodati, kao da sam se vjencao sa ovom opremom :mrgreen: :mrgreen:

    Da mi je bar nesto izvuci za plocu, procesor bi kesirao...

    Gledao sam cijene u Njemackoj, svi Quad 775 procesori su skuplji nego kod nas i vecinom na aukciji :

    http://www.ebay.de/sch/i.html?_sacat=Se ... 550&_sop=2

    Geldaj, ovi sto nemaju T (Tag=dan) nisu na aukciji, cijena 160 Eura.

    Ali, eto strpit cu se. Hvala
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uff ma kakvi ba, nista bez bar 3,4GHz. Ja sam mislio da ti ploca moze dati bar 380fsb pa da bude sa 9650 9*380=3420MHz, a 3GHz je stvarno malo i ne bi ti bio nikakav upgrade. Idi ti ipak na ovo sto Dino kaze, tu je buducnost, ipak. 775 odumire, jest da odumire 2-3 godine :D, ali ipak odumire. A puno ba da jos dodajes 200KM da bi dobio c2q na 3GHz, ja sam mislio da se moze puno bolje proci.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bolje uzmi H61 plocu i najjeftiniji i5, nego bilo sta na 775 socketu.
     
  20. aeRo

    aeRo Komšija

    Mene kako je krenulo necu sredit konfiguraciju u narednih 5 godina, bas mi se ne da. :smt003
    Umjesto Splita uhvatih last minute Egipat i odose 2 milje u vjetar, tako da sam sad ost'o na prosjackom stapu i od neke jebacke konfe nema nista. Da ne otvaram zaseban thread, imam Q6600 u ponudi za 170KM, imam Q9400 u ponudi nisam pitao tacno za cijenu, razmisljao sam i o Q9550/9650. Koja je vasa preporuka ? Pretpostavljam da ce biti komentari da se vise isplati ici na i3 umjesto na Q9550 ali fakat nemam para da ulazem. Plocu cu ostavit istu, izbacit jedan modul od 1GB RAM ubacit od 4, tako da dodjem na 6GB, i uvrnut neki procesor, promjenit kuciste i to je sve. 2 glave izlet, ali mislim da ce na 1280x1024 jos gurati neko vrijeme.