Koji Quad Core?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by jessus, Feb 15, 2011.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    slaba ploca pa idi na najbrzi, ako mozes, jer nema tu puno overclocka.
     
  2. aeRo

    aeRo Komšija

    Gledam ove benchmarke i u 2-3 overalla Q6600 ispadne bolji od Q9550. Po ovom sto sam vidio Q9650 pojede Q9660 u programima za obradu ali nisam naletio na neki gaming benchmark.. Sta reci koju posluku porati :mrgreen:
    Edit: Imam Q9650 za 300KM sto mi je puno realno.

    Edit 2: Q6600 170KM, Q9400 180KM, Q9650 300KM
    Sad recite sta da uzmem i da odma uzmem jer ako budem cekao opet ce odleprsati pare, hvala. :smt003
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nijedan..

    Uzmi Core i3 2120 i kakvu H77 plocu, pojesce svaki od tih procesora..

    Imas na piku za 400KM Ci3 2120 i Asus P8H77-V LE plocu, moze se uzeti i jeftinije.
    Preporuka za prodavca jer i ja sam od njega kupio svoju maticnu i procesor. LINK
     
  4. aeRo

    aeRo Komšija

    Ne znam sta da kazem, ovo sto sad radim je minor upgrade do kraja godine mozda, sad da izletim 350-400KM za maticnu i procesor, to povlaci i DDR3 RAM i opet to ode na 5 glava sa kucistem. Radije cu sacekati kraj godine i uzeti planiranu konfiguraciju (onu iz drugog topica) mozda cak i jacu, ovako cu proci za 200KM kuciste, ram i procesor i mogu odigrati komotno ove naslove sto dolaze na jesen i to je to. Ovako da se sad uvaljujem 500KM pa opet za pola godine jos toliko i vise ne ide. Sve evo i da se odlucim da uzmem i3 i maticnu mrak mi na oci padne kad skontam da moram prodavati svoje dijelove a ovako cu pokusati da dam svoj procesor i nadoplatim za neki od ovih..

    EDIT: Imam ponudu da dam svoj procesor i 130KM za Q9400. To mi se cini kao bolja opcija nego da uzimam Q6600 !?
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koji ti je max fsb na toj ploci? Kako ja vidim najvise ti se isplati q6600 jer ima visok multi i da mu dignes fsb na 333 eto te na brzini q9650 koji je gotovo duplo skuplji. Samo gledaj da je g0 stepping jer trebaju manje napona. recimo moj ide na 3GHz na 1,25V
     
  6. aeRo

    aeRo Komšija

    Ne vjerujem da bi mogao 333 na ovoj ploci. Kad sam ovaj E4600 prvi put dizao na 3.0 pokusavao sam ici i na neke varijante sa 333 ali tesko..
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa onda ti ne bi mogo raditi q9650 na punoj frekvenciji, niti jedan kvad sa fsb-om od 333MHz. Znaci jedina opcija q6600 pa dokle ide fsb :)
     
  8. aeRo

    aeRo Komšija

    A sta je s Q9400? Po benchmarku na stock brzini je bolji od Q6600 jos imam deal gdje bi covjek uzeo moj procesor u racun, dok za Q6600 mogu dati samo kes.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa i on je na 333fsb, znaci na tvojoj ploci ne moze ni na stock frekvenciji :D. Provjeri koje cpu-ove podrzava ta ploca.

    EDIT: Je li to ova ploca? Kako ne moze na 333? To je do sadasnjeg cpua, evo sta pise
    Front Side Bus 1.1600 (O.C.)/1333/1066/800 MHz FSB
    http://ee.gigabyte.com/products/page/mb ... m-es2l_23/

    EDIT2: U ovom slucaju idi na 9400 jer ces sa recimo 8x400 imati 3,2GHz.
     
  10. aeRo

    aeRo Komšija

    Pa i napisao sam da ovim procesorom nisam mogao izgurati na 333, nisam mislio da ne podrzava nikako. :smt003
    Onda najvjerovatnije idem na 9400, hvala. Ako neko ima jos neki komentar, savjet, neka napise.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Evo ti Q9400 + tvoja ploca, al mislim da je bolji ram (nisam siguran)...svejedno CL je 5 i samo nemoj probiti 800 MHz, pa pogledaj video :

    http://www.youtube.com/watch?v=7F8xfZ9qxk8

    Kod tebe je "dobra" ploca i mislim da bi mogao bolje profitirati sa nekim Quadom nego ja, pa gledaj procesor sa sto manje V, kao sto kaze DMR.

    Kod mene je problem RAM i latencije na DDR 3.

    Kada stavim Quad sa 333 FSB, ram prodise i ide na 1333- CL 9...a sa E4700 radi na CL 6 (400+ Mhz)...

    Kada radim manuelni OC ram je "zakljucan" na CL 9 i zbog toga imam slicne rezultate u sva 3 testiranja, slabe i sa skoro nikakvim sansama za UP.

    "Najbolje" rezultate imam na e4700, auto oc profile 20% (240 FSB), jer ram tada ostane CL 6.

    Generalno, tesko je danas prodati ovo sto imamo, manje-vise koje pare, pa je savjet KingT najbolja varijanta.
     
  12. aeRo

    aeRo Komšija

    Imam Q6600 za 100KM, radio 2 god. Ali onda mi opet ostaje moj E4600 da zjapi u kuci.. Q9400 je od pouzdanog covjeka, ima preko 500 transakcija na piku. Taman se odlucim i sad me ova cijena pocinje da lomi :mrgreen:
     
  13. Mujka

    Mujka Komšija

    nemoj nista uzimat novo je novo ;) bolje malo sacekaj i uzmi ono sto ti je king rekao kad prodas to svoje ram ddr2 moze se fino prodat cpu i plocu dodas jos 2 stoje i dobijes novo sve ;)
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    775 socket je mrtvi kapital ne isplati se tu ništa. Strpljen spašen. Razumijem da je nezgodno bez solidne mašine pogotovo ako voliš nešto poigrati ali bolje uštekati para za tu novu mašinu za novu godinu.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    odlicne su ti obje varijante, a svoj mozes prodati za 50-60KM. Uz tu graficku ti i nema smisla uzimati jaci cpu, kad budes mijenjo mijenjaj komplet i grafu.
     
  16. aeRo

    aeRo Komšija

    Poslao sam poruku ovom momku da vidim moze li im uracunati moje komponente, ako pristane uzecu ovaj i3 i maticnu. Ako ne mogne ne znam onda sta da radim, mozak me vise boli. :smt003
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sto ne probas otici do neke radnje i ponuditi to isto, ako taj tip ne bude pristao.

    Opet kad razmislim, ne znam zasto zuris, kada sa opremom mozes sve igrati, manje-vise kvalitetno i cekaj pravu prilku...
     
  18. aeRo

    aeRo Komšija

    Od ove opcije za neki manji upgrade tipa Q9400/Q9550 sam odustao jer ste po neisplativosti toga potpuno upravu.
    Sad razmatram 2 opcije, i evo upravo sam vrsio neke proracune. :smt003
    Prva opcija je da uzmem po preporuci od KingT-a:
    i3 2120 + Asus P8H77 400KM
    8GB DDR3 Mushkin/Exceleram 1600Mhz CL9 120KM
    Thermaltake Commander 75KM
    U totalu 595KM i odbijem li 150KM koje trazim za svoju konfu to je 445KM.

    Druga je da uzmem konfiguraciju iz topica koji sam otvorio prije nekih mjesec i po:
    i5 2500K + Asus P8Z68-V LX/Z77 590KM
    8GB DDR3 Mushkin/Exceleram 1600Mhz CL9 120KM
    Thermaltake Commander 75KM
    U totalu 785 i ako odbijem moju konfu izadje me 635KM.

    Tu razliku para bi mogao imati do kraja mjeseca ali u tom slucaju ne znam da li bi bilo neophodno da mijenjam i graficku jer uz ovakvu konfu ide neka zvjerkica realno. :smt003
    i5 je koliko ja laik znam podosta jaci a sad 200KM nije ogromna razlika.
    Druga stvar koja me muci u svemu tome je da sredinom iduce godine idem na zavrsnu godinu studija u Irsku i da ce mi PC zjapiti godinu dana u kuci i kad se vratim pitanje je kakvo ce stanje biti na trzistu, Boga pitaj sta ce se kroz 2 godine sve pojaviti i kakve ce se igre igrati, a i sam ne znam hoce li mi tad PC biti uopste na pameti jer me ceka posao i nema vise zajebancije. :smt003
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Tebi je najbolje da sve prodaš i nabaviš lapaš ili da nikako ne nabavljaš :D
     
  20. aeRo

    aeRo Komšija

    Imam Macbook (koji prodajem btw. :mrgreen: ) imam Ipad2, a i gaming na laptopu je ocajan bar meni.